اعلام برندگان جوایز ۲۰۲۰ یونسکو برای حفاظت از میراث فرهنگی در آسیا و اقیانوسیه

منظر فرهنگی روستایی لای چی وو[۱] در هنگ‌کنگ (منطقۀ ویژۀ اداری) در چین و قلمستان ساندر[۲] (باغ عظیم) در دهلی نو در هند، برندۀ اولین جایزۀ «تقدیر ویژه» در توسعۀ پایدار شدند.

بانکوک، ۱۶ دسامبر ۲۰۲۰

طرح جالب احیای منظر فرهنگی روستایی لای چی وو در هنگ‌کنگ (منطقۀ ویژۀ اداری) در چین و طرح مدیریت تغییر کارکرد قلمستان تاریخی ساندر دهلی نو، در مومبای هند، جایزۀ «تقدیر ویژه برای توسعۀ پایدار» را، که به تازگی معرفی شده است، دریافت کردند.  

قلمستان ساندر امسال در جوایز حفاظت از میراث فرهنگی آسیا و اقیانوسیۀ یونسکو برندۀ «جایزۀ ممتاز» نیز شد.

هیئت بین‌المللی داوران امسال در مجموع از هفت پروژه تقدیر کردند. جلسۀ مذاکرۀ هیئت داوران در ماه نوامبر انجام شد و برای اولین بار در تاریخ مسابقات، این جلسه به‌صورت کاملاً برخط برگزار شد. هیئت داوران آثار ۴۸شرکت‌کننده را از نُه کشور از منطقۀ آسیا و اقیانوسیه بررسی کرد.

هیئت داوران پروژۀ منظر روستایی لای چی وو را به سبب «رویکرد پیشگامانه در احیای منظر فرهنگی‌ای متروک» تحسین کرد. «این پروژه ابعاد کلیدی توسعۀ پایدار، از جمله ابعاد اقتصادی، اجتماعی، و زیست‌محیطی را با هدف احیای جامع شهرک کشاورزی هاکا به خدمت می‌گیرد. این پروژه از طریق راهبرد چندجانبۀ خود، مفاهیم اجرایی میراث را از تمرکز متداول بر حفاظت مادی، به توجهی همه‌جانبه به میراث زنده تغییر می‌دهد.»

قلمستان ساندر، برندۀ دو جایزه از دورۀ ۲۰۲۰، به سبب «تأثیر تحول‌آفرین در تبدیل یک زمین بایر به واحه‌ای شهری در قلب دهلی نو» جایزۀ تقدیر ویژه برای توسعۀ پایدار را دریافت کرد. «این پروژه به احیای زیست‌محیطی هم توجه زیادی دارد؛ بنابراین بر این پیام تأکید می‌کند که حفاظت از میراث، چیزی ورای بناهای یادبودی است و تنها زمانی حقیقتاً پایدار است که پیوندهای اساسی بین طبیعت و فرهنگ عمیقاً درک شوند و پرورش یابند.» از این پروژه در گروه حفاظت این دورۀ جوایز، به سبب «احیای جامع مجموعۀ قلمستان ساندر که معیار جدیدی را برای احیای میراث تعیین کرده و نقش الگویی کاتالیزوری برای مشارکت دولتی و خصوصی در هند دارد» و دستیابی به بالاترین سطح موفقیت در این زمینه، ستایش شد.

سایر برندگان جوایز عبارت‌اند از:

جایزۀ افتخار
کوتامبالام[۳] در معبد گورووایور[۴]، تریسور، هند

جایزۀ شایستگی
کارخانه موتور پینگیائو دیزل[۵]، شانشی، چین
کالج عمار سینگ[۶]، سرینگر، هند
ساختمان تالار مالاباری[۷]، انجمن سوا سادان[۸]، بمبئی، هند

طراحی جدید در زمینه‌های میراثی
پناهگاه حفاظتی در منطقۀ ۱ محوطۀ باستان‌شناختی غار ژوکودیان انسان پکنی[۹] (سایت میراث جهانی)، پکن، چین

اعلان برندگان جوایز ۲۰۲۰ در وب‌سایت یونسکو بانکوک:
https://bangkok.unesco.org/content/2020-unesco-asia-pacific-awards-cultural-heritage-conservation-winners-announced

برای اطلاعات بیشتر در مورد مسابقات یونسکو در آسیا و اقیانوسیه در خصوص حفاظت از میراث فرهنگی و همچنین رویدادهای آینده، لطفاً به نشانی زیر مراجعه کنید:
https://bangkok.unesco.org/theme/asia-pacific-heritage-awards

فراخوان ثبت‌نام برای شرکت‌کنندگان مسابقات ۲۰۲۱ یونسکو در اوایل سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد و جزئیات بیشتر در وبگاه مسابقات، در دسترس است.

[۱] Lai Chi Wo

[۲] Sunder Nursery

[۳] Koothambalam

[۴] Guruvayoor

[۵] Pingyao Diesel Engine Factory

[۶] Amar Singh College

[۷] Malabari Hall Building

[۸] Seva Sadan Society

[۹] Zhoukoudian Peking Man Cave