دکتر صادق ملک‌شهمیرزادی به دیدار حق شتافت

بازگشت همه به سوی اوست

دکتر صادق ملک‌شهمیرزادی، باستان‌شناس به‌نام و استاد گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران، به دیدار حق شتافت. مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران این ضایعه را به خانوادۀ محترم ایشان و جامعۀ باستان‌شناسی کشور و همۀ دوستداران فرهنگ و میراث فرهنگی ایران تسلیت می‌گوید.

دکتر صادق ملک‌شهمیرزادی در سال ۱۳۱۹ در شهمیرزاد متولد شد و پس از اخذ دیپلم متوسطه در تهران، به سال ۱۳۳۹ تحصیلات خود را در رشتۀ باستان‌شناسی آغاز کرد و در سال ۱۳۴۳ از دانشگاه تهران با درجۀ کارشناسی دانش‌آموخته شد. وی سپس برای ادامۀ تحصیل به آمریکا رفت و دانشنامۀ کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۳۴۸ از موسسۀ شرقی دانشگاه شیکاگو دریافت داشت و سپس در سال ۱۳۵۶ از رسالۀ دکتری خود در دانشگاه پنسیلوانیا دفاع کرد. دکتر صادق ملک‌شهمیرزادی پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۴۹ با درجۀ استادیاری وارد دانشگاه تهران شد و در این مقام شاگردان بسیاری در درس‌های گوناگون تربیت کرد.

او افزون بر آموزش، در فعالیت‌های پژوهشی و کاوش‌های متعدد حاضر بود و مسئولیت کاوش در محوطه‌های متعددی همچون سگزآباد، تپه زاغه، پوئینک ورامین، آق‌تپۀ گلستان، و سیلک را نیز بر عهده داشت. حاصل بخشی از کارهای پژوهشی و آموزشی او در مقالات و کتاب‌های متعدد به زبان‌های فارسی و انگلیسی در دسترس است که برخی از آنها از منابع مهم باستان‌شناسی در کشور به شمار می‌روند. از میان کتاب‌‌های او می‌توان به ایران در پیش از تاریخ: باستان‌شناسی ایران از آغاز تا سپیده‌دم شهرنشینی و واژه‌نامۀ باستان‌شناسی اشاره کرد.

از خداوند مهربان برای خانوادۀ گرامی و شاگردان و دوستداران پرشمارشان صبر و شکیبایی؛ و برای روح بزرگ استاد و پژوهشگر فقید، شادی و آرامش ابدی خواستاریم. یاد و نامشان گرامی باد.