کمیتۀ علمی منظر فرهنگی

 
به نام خدا 
 

کمیتۀ علمی منظر فرهنگی

اطلاعیۀ دور جدید فعالیت‌ها
خرداد ۱۳۹۷

 

کمیتۀ علمی منظر فرهنگی ایکوموس ایران، که در شهریور ۱۳۹۱ تأسیس شده است، افتخار دارد تا دور جدید فعالیت‌های خود را با حضور علاقه‌مندان آغاز کند. این کمیته با توجه به تعلق به منطقۀ فرهنگی و تمدنی غنی و سرزمینی با تنوع اقلیمی و تنوع فرهنگی، که نماد پاسداشت انسان از عناصر طبیعت است و نمود منظر را از هزاره‌های دور تا امروز در خود جای داده، بر مسئولیتش در فعالیت‌های پیش رو در عرصۀ پر چالش جهانی واقف است. کمیتۀ منظر فرهنگی ایکوموس ایران امید دارد تا با همکاری فعال متخصصان و علاقه‌مندان حوزه‌های مختلف تخصصی، فعالیت‌های علمی و فرهنگی خود را در چارچوب راهبرد بین‌المللی یونسکو و با رجوع به ارزش‌های نهادین سرزمین ایران در حوزۀ تعاملات انسان با طبیعت پیش برد. بدیهی است آگاهی هر چه بیشتر و بهتر در این زمینه و تلاش در شناخت، حفظ، و احیا، و انتقال ارزش‌ها، امکان نگرشی جامع و هدفمند را فراهم ساخته و گفتگو و مشارکت را برای پایداری حیات سرزمین میسر می‌سازد. از این دیدگاه کمیتۀ منظر فرهنگی ایکوموس ایران سعی بر آن خواهد داشت تا سهم ایران و تاثیر بالقوۀ فرهنگی این سرزمین را در سیاستگذاری‌های محلی، ملی، منطقه‌ای، و فرامنطقه‌ای در زمینه‌های مرتبط با مناظر فرهنگی هر چه بیشتر آشکار، کارآمد، و بالفعل سازد.

این کمیته در حال حاضر با حضور دکتر هما ایرانی بهبهانی، دکتر هایده لاله، دکتر حمیده چوبک ، دکتر فخری خسروی، دکتر زهرا لرزاده، مهندس زیبا شیرزاد، دکتر ناصر نوروززاده چگینی، و دکتر سیاوش صابری از علاقه‌مندانی که قبلاً اعلام آمادگی کرده بودند، و نیز از عزیزانی که مایل به همکاری هستند، دعوت می‌نماید تا از طریق دبیر کمیته، دکتر زهرا لرزاده، برای عضویت در دور جدید فعالیت‌های کمیته اقدام بفرمایند.

 

 

مرحلۀ اول کار کمیته برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های پایه را در بر می‌گیرد و شامل پنج محور در کارگروه‌های مرتبط به شرح زیر است:
۱. تشکیل کارگروه برای تبیین اصول بررسی روشمند و هدفمند میراث مکتوب و مصور در حوزۀ واژگان مرتبط با مناظر فرهنگی ایران و روند تغییر و تحولات آن در ادوار مختلف تاریخی
۲. تشکیل کارگروه برای تبیین روش‌شناسی طبقه‌بندی مناظر فرهنگی ایران
۳. تشکیل کارگروه برای گردآوری اسناد نظام حقوقی و منشورها و اسناد مرتبط ملی و بین‌المللی مرتبط با منظر فرهنگی
۴. تشکیل کارگروه برای راه‌اندازی سامانۀ اطلاعاتی رقومی مناظر فرهنگی ایران
۵. تشکیل کارگروه برای تبیین راهکارهای آشنایی کودکان و نوجوانان با ارزش‌های مناظر فرهنگی ایران.

 

برای ارتباط با کمیته با دکتر زهرا لرزاده، دبیر کمیته تماس بگیرید:
ایمیل: [email protected]
تلفن: ۰۹۱۰۲۰۸۸۴۱۴

۲۹ خرداد ۱۳۹۷