بازار تبریز دچار آتش سوزی شد

Tabriz Bazar in Fire 01آتش سوزی بازار ایکی قاپیلار تبریز با تلاش بی وقفه آتش نشانان مهار ولی کار لکه گیری حریق همچنان ادامه دارد.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا ، مدیر عامل سازمان خدمات ایمنی و آتش نشانی تبریز در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار ایرنا گفت: این آتش سوزی ساعت ۱۷و۵۵دقیقه روز سیزدهم آبان به دلیل سهل انگاری در استفاده از چراغ علاءالدین در یکی از مغازه های این بازار به وقوع پیوست.
جلیل کاردوست افزود: کار اطفای حریق ساعت ۲۴شامگاه دیروز به پایان رسیده اما تلاش نیروهای آتش نشان برای لکه گیری حریق در انبارها و سایر مغازه ها به منظور جلوگیری از آتش سوزی مجدد همچنان ادامه دارد.
به گفته وی در جریان عملیات اطفای حریق بازار ایکی قاپیلار تبریز هفت نفر از نیروهای آتش نشان دچار صدماتی از قبیل شکستگی بینی ، در رفتگی مچ پا و سوختگی های سطحی شده اند اما خوشبختانه در این ماجرا افراد دیگر هیچگونه صدمه ای ندیده اند.
کاردوست دلیل تاخیر در اطفای حریق بازار تبریز را تنگ بودن مسیر های داخلی بازار و نامناسب بودن آن برای تردد خودروهای امدادی،شلوغی داخل بازار و سد معبر فروشندگان و همچنین نبود سامانه های اعلام حریق در واحدهای صنفی بازار اعلام و اضافه کرد: هیچ یک از مغازه های این بازار کپسول آتش نشانی نداشته و به رغم توصیه های مکرر هنوز هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.  وی در باره خسارات احتمالی بازار ایکی قاپیلار اظهار نظری نکرد اما بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا حدود یکصد مغازه طعمه حریق شده و صدها میلیون تومان از اجناس بازاریان در آتش سوخته است.
Tabriz Bazar in Fire 03این بازار به عنوان مرکز تجارت پوشاک ،پارچه و لوارم آرایشی و بهداشتی کلانشهر تبریز دیروز در حالی طعمه حریق شد که بازاریان با نگرانی از سرایت آتش به دیگر مغازه ها و انبارها، در محل حضور یافته و سعی در تخلیه و نجات اموال خود داشتند.
دود غلیظی که از نورگیرهای سقف بازار خارج می شد از نقاط مختلف شهر قابل رویت بود.  صدای ناشی از انفجار شیشه های ادکلن و اسپری در منطقه شنیده می شد و دود حاصل از گسترش آتش ،کار آتش نشانان را سخت می کرد،به همین منظور نیروهای آتش نشان در برخی جاها اقدام به تخریب سقف بازار برای خروج دود و ورود نیروها و پمپاژ آب به داخل مغازه ها کردند.
بدلیل طولانی بودن مسیر لوله کشی آب و کمبود امکانات بازار ،فشار آب کاهش یافته و اطفای حریق به آرامی پیش می رفت.
نامناسب بودن راه های پشت بام ها و استفاده از نردبان به عنوان پل ،امر رفت و آمد آتش نشانان را با مشکل مواجه کرده بود.  نیروی انتظامی نیز با مسدود کردن راه های ورودی به داخل بازار سعی در گشایش مسیر برای خودروهای امدادی و تانکرهای آب داشت.
پشت بام بازار ایکی قاپیلار محلی مناسب برای تردد مغازه داران بود تا از روند خاموش کردن آتش در محل کار خود اطلاع پیدا کنند.
یکی از بازاریان در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که آیا مغازه ها بیمه بودند یا نه با ناراحتی پاسخ داد : از هر صد مغازه یکی بیمه بود.
بازار تبریز از قدیمی ترین بازارهای ایران و بزرگترین بازار سرپوشیده جهان در آستانه ثبت در فهرست آثار جهانی قرار دارد. 
 انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۷۷۳۲۹۶