تبدیل ویرانی به دانش: باستان‌شناسان عراقی از بقایای نمازخانه قرن دوازدهمی النوری، رونمایی کردند

کاوش‌های در زیر نمازخانه النوری در موصل، بقایایی از یک مسجد قرن دوازدهم میلادی را آشکار کرد. در این کاوش چهار اتاق که از سنگ و گچ ساخته شده به‌دست‌آمده است.

پایه‌ها، طبقات، و زیرزمین ساختمان که قدمت آن به قرن دوازدهم میلادی می‌رسد در چارچوب پروژه «احیای روح موصل با بازسازی بناهای شاخص یادمانی» کشف شد؛ پروژه‌ای که از سوی امارات متحدۀ عربی با همکاری وزارت فرهنگ عراق، و وقف سنی، و هیئت دولتی آثار و میراث باستانی عراق (SBAH) هدایت می‌شود. این کشف شامل چهار اتاق است که باستان‌شناسان فکر می‌کنند محل وضوگرفتن بوده است.

کاوش‌های باستان‌شناسی در اوت ۲۰۲۱ با گروهی متشکل از چهل باستان‌شناس و کارگر از هیئت دولتی آثار و میراث باستانی عراق آغاز شد.

به‌گفته‌ی خیرالدین ناصر، مدیر ادارۀ آثار و میراث باستانی در نینوا، این کشف امکان شناخت بهتر از قسمت رویی مسجد النوری، نمازخانه قدیمی و همچنین حوض‌های وضو را فراهم می‌کند. ارتفاع هر وضوخانه سه متر و عرض آن ۳٫۵ متر است و در حدود شش متر پایین‌تر از سطح زمین قرار دارند. او گفت: «این کشف بر اهمیت این محوطۀ تاریخی و باستانی می‌افزاید».

کمیتۀ دولتی آثار و میراث باستانی عراق (SBAH) اعلام کرد که با یونسکو برای حفاظت، مرمت، و تعمیر در روند بازسازی این کشف بسیار مهم همکاری خواهد کرد تا بازدیدکنندگان از تمام مراحلی که مسجد النوری طی بیش از هشتصد سال طی کرده است، مطلع شوند.

کاوش‌های باستان‌شناختی در این منطقه از مجتمع النوری به علت تخریب اسف‌بار نمازخانه در سال ۲۰۱۷ امکان‌پذیر شد. این کشف هیئت آثار و میراث باستانی کشور، نمونه‌ای قوی از تبدیل تخریب‌های خشونت‌آمیز به فرصتی برای دانش و توسعه است.

یونسکو، از آشتی و انسجام اجتماعی در موصل، از طریق مرمت و بازسازی مکان‌های تاریخی نمادین به‌عنوان بخشی از ابتکار بین‌المللی یونسکو برای «احیای روح موصل» حمایت می‌کند.

مأخذ: وبگاه یونسکو

مترجم: مهندس مهدیه عطایی خرمی