اصغر کریمی، مردم‌شناس و پژوهشگر و مترجم پرکار و پرسابقۀ کشور و عضو پیوستۀ مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، به دیار باقی شتافت

اصغر کریمی در سال ۱۳۱۹ در زنجان متولد شد. او پس از دریافت دیپلم متوسطه از دبیرستان مروی تهران در سال ۱۳۵۱ برای ادامۀ تحصیلات دانشگاهی به فرانسه رفت. او به‌سال ۱۳۵۴ دانشنامۀ کارشناسی جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی را از دانشگاه اکس‌ـ‌مارسی دریافت کرد و در سال ۱۳۵۷ به دریافت درجۀ کارشناسی ارشد رشتۀ مردم‌شناسی از همان دانشگاه نائل آمد و بلافاصله وارد دورۀ دکتری این رشته شد اما تحصیلات خود را ناتمام گذاشت و به ایران بازگشت.

شادروان اصغر کریمی در ایران در مشاغل متعددی منشأ خدمات ارزنده بود که بخشی از آنها عبارت است از: گردآورندۀ فرهنگ عامه و عضویت در گروه‌های پژوهشی میدانی در ادارۀ فرهنگ عامه وابسته به هنرهای زیبای کشور و سپس در وزارت فرهنگ و هنر (۱۳۴۱ تا ۱۳۵۰)؛ عضویت علمی در مرز تحقیقات علمی فرانس (س ان ار اس)؛ پژوهشگر و سرپرست تحقیقات ایلی و عشایری در وزارت فرهنگ و آموزش عالی و سازمان میراث فرهنگی کشور و مشاور علمی برنامه‌های مردم‌شناسی در همین سازمان (۱۳۵۷ تا ۱۳۷۳)؛ دبیر اجرایی کمیتۀ ملی ایکوموس ایران (۱۳۷۶ تا ۱۳۸۱). ایشان در سال‌های اخیر با بنیاد دائرهالمعارف اسلامی و مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی در گروه‌های جغرافیا و فرهنگ مردم ایران همکاری داشتند.

حاصل تلاش ایشان بیش از سی کتاب و بیش از پنجاه مقالۀ منتشر شده و ده‌ها طرح پژوهشی و گزارش علمی است. بخش عمده‌ای از گزارش‌های باستان‌شناسی گیرشمن و دیگر باستان‌شناسان خارجی به قلم زنده‌یاد کریمی به زبان فارسی منتشر شده است.

مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران درگذشت این محقق و مترجم پرکار که خدماتی ارزنده به میراث فرهنگی معنوی و مادی ایران کرده است را، به همۀ دوستداران فرهنگ و میراث فرهنگی کشور، جامعۀ مردم‌شناسی، و مخصوصاً به خانوادۀ محترم ایشان، تسلیت می‌گوید و برای این عزیز رهسپار شده به عالم باقی، علو درجات و شادی جاودان آرزو می‌کند. یادش گرامی، راهش پررهرو باد.