پیام تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر پرویز کردوانی

مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران درگذشت دکتر پرویز کردوانی، استاد عالی‌رتبۀ دانشگاه تهران که نقشی بسیار مهم در شناخت و معرفی و حفاظت میراث طبیعی ایران داشتند را به همۀ دوستداران کشور عزیزمان و میراث فرهنگی بی‌بدیل آن تسلیت می‌گوید.

دکتر کردوانی در سال ۱۳۱۰ در گرمسار متولد و پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه در گرمسار و تهران، برای تحصیلات عالی رهسپار آلمان شدند و به دریافت درجۀ دکتری در رشتۀ عمران کویر نائل آمدند. ایشان در سال ۱۳۴۵ وارد دانشگاه ارومیه و سپس به گروه جغرافیای دانشگاه تهران منتقل شدند. در آنجا مدیر کل دفتر مطالعات آموزشی دانشگاه تهران (۱۳۴۸ تا ‍۱۳۵۴) و بنیانگذار و رئیس مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی ایران (۱۳۵۴ تا ۱۳۵۸) بودند و به پاس خدمات ارزشمندی که در این راه کردند به لقب «پدر کویرشناسی ایران» نائل آمدند.

زنده‌یاد کردوانی نقشی مهم در پیشبرد کویرشناسی و مقابله با خشک‌سالی در ایران داشتند و جایزۀ مهرگان علم را برای تألیف کتاب سال در زمینۀ محیط زیست کسب نمودند و در سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۰ استاد نمونۀ دانشگاه تهران شدند. ایشان عضو بنیاد مطالعات آسیایی، شبکۀ آب خاورمیانه، هیئت امنای صلح سبز، و رئیس کمیتۀ بیابان‌زدایی انجمن متخصصان محیط زیست ایران بودند.

حاصل عمر ایشان، علاوه بر صدها دانشجو که هم‌اینک متخصصان برجستۀ کشور محسوب می‌شوند، بیش از بیست کتاب دانشگاهی و ده‌ها مقالۀ علمی به زبان‌های فارسی، انگلیسی، و آلمانی است.

نام و یادش گرامی باد.