دورۀ آموزشی ایکروم: «پیشگیری – کاهش خطر آتش‌سوزی برای میراث»

برنامۀ «کمک‌های اولیه و تاب‌آوری برای میراث فرهنگی در زمان بحران» (FAR) ایکروم با کمال خرسندی برگزاری دورۀ آموزشی مشارکتی و چندرشته‌ای «پیشگیری – کاهش خطر آتش‌سوزی برای میراث» را اعلام می‌کند.

مطالعات نشان داده‌اند که آتش‌سوزی یکی از بزرگ‌ترین خطراتی است که همواره دارایی‌های میراث فرهنگی در سراسر عالم تخریب می‌کند و سبب خسارات بازگشت‌ناپذیر به آن می‌شود. اما پیشگیری از تعداد زیادی از این آتش‌سوزی‌ها از راه ارتقای درک موجود از مخاطرات آتش‌سوزی، آمادگی بهتر و تدابیر کاهش‌دهندۀ موثرتر، و نیز واکنش‌‌های هماهنگ‌شدۀ متناسب با زمان و مکان، ممکن بود.

این دورۀ آموزشی طی یک کارگاه و پروژه‌های پساآموزشی پنج روزه، قصد دارد متخصصان میراث، آتش‌نشانان، و نهادهای واکنش اضطراری را برای ایجاد راه‌حل‌های منسجم و موثر، با هدف مدیریت بهتر مخاطرات آتش‌سوزی برای میراث، گرد هم آورد.

این برنامۀ آموزشی با مشارکت ادارۀ ملی میراث فرهنگی استونی، آتش‌نشانی ایتالیا، ادارۀ ملی میراث فرهنگی سوئد، و با همکاری ادارۀ نجات‌بخشی استونی، و ادارۀ پلیس و مرزداران استونی برگزار خواهد شد و شامل سه مرحله است:

  • کارگاه برخط (۱۵ نوامبر ۲۰۲۱ / ۱۴ آبان ۱۴۰۰ ـ ۱۹ نوامبر ۲۰۲۱ / ۲۸ آبان ۱۴۰۰)
  • پروژه‌‌های اجرایی شرکت‌کنندگان (۲۵ نوامبر ۲۰۲۱ / ۴ آذر ۱۴۰۰ ـ ۳۰ مه ۲۰۲۲ / ۹ خرداد ۱۴۰۱)
  • همایش برخط (سپتامبر ۲۰۲۲ ــ تاریخ دقیق آن اعلام خواهد شد)
  •  

چه کسانی می‌توانند در این دوره ثبت نام کنند؟
این دورۀ آموزشی ویژه برای متخصصان میراث فرهنگی، متخصصان پیشگیری از خطر آتش‌سوزی، آتش‌نشانان، کارکنان امداد اجتماعی، و افراد شاغل در بخش بیمه در نظر گرفته شده است.
داوطلبان باید تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۹ شهریور ۱۴۰۰) کاربرگ ثبت‌نام  را به صورت برخط تکمیل کنند.

لطفاً به خاطر داشته باشید که هر یک از شرکت‌کنندگان باید یک نهاد یا اثر میراث فرهنگی را که قصد دارند تدابیر کاهش مخاطره یا آمادگی آن را ارتقا بدهند، معرفی کنند. همچنین برای افزایش احتمال پذیرش، لازم است داوطلبان همراه با نماینده‌ای از موسسات خدمات ایمنی و امداد محلی ثبت نام کنند.

برای اطلاعات بیشتر به این نشانی رجوع کنید:
https://www.iccrom.org/courses/prevent-mitigating-fire-risk-heritage