گذشته‌های پیچیده: آینده‌های گوناگون؛ موضوع سال ۲۰۲۱ ایکوموس جهانی

روز جهانی بناها و محوطه‌ها ۲۰۲۱

موضوع سال ۲۰۲۱:
گذشته‌های پیچیده: آینده‌های گوناگون

در بارۀ روز جهانی بناها و محوطه‌ها

در سال ۱۹۸۲، ایکوموس ۱۸ آوریل را به عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌ها نام‌گذاری کرد. یونسکو در سال بعد، در بیست و دومین کنفرانس عمومی خود، این تصمیم را به تصویب رساند. از آن پس ۱۸ آوریل به روز بزرگداشت و اشاعۀ میراث فرهنگی و فرصتی برای ارتقای آگاهی از تنوع و ارتباط آن با ما بدل شد و روزی برای اینکه دریابیم میراث فرهنگی تا چه اندازه می تواند آسیب‌پذیر باشد و الزامات و منافع حفاظت از آن چیست. ایکوموس هر سال موضوعی را تعیین می‌کند تا اعضا، کمیته‌های ملی و بین‌المللی علمی، همکاران، و سایر علاقه‌مندان برای آن فعالیت‌هایی تدارک ببینند.
با احترام به درخواست جهانی برای فراگیری و به‌رسمیت شناختن تنوع، روز جهانی بناها و محوطه‌های سال ۲۰۲۱ خواستار این است که کلیۀ مشارکت‌کنندگان در روایت‌های موجود تأمل و آنها را بازتفسیر و بازآزمایی کنند.
ایکوموس از شما دعوت می‌کند تا برای مساهمت در تجربه‌ها گرد هم آیید ــ البته در انطباق با رهنمودهای مقامات ملی و محلی برای رعایت ایمنی شرکت‌کنندگان در شرایط همه‌گیری کووید-۱۹.

گذشته‌های پیچیده: آینده‌های گوناگون

حفاظت از میراث فرهنگی مستلزم ارزیابی نقادانۀ گذشته است، همچنان‌که اجرای آن نیازمند پیش‌بینی برای آینده است. در سال‌های اخیر، مباحثه دربارۀ حذف یا محو کردن روایاتی خاص، و رجحان دادن به برخی داستان‌ها نسبت به دیگران، اوج گرفته است. بنابراین پرهیز از نگاه‌ها و تفسیرهای جانب‌دارانه از گذشته هنگام سخن گفتن دربارۀ این تاریخ‌های پرمجادله، مستلزم گفت‌وگوهایی پیچیده است.
معاهدۀ میراث جهانی (۱۹۷۲) چنین عنوان می‌کند:«ویرانی یا انهدام هر قسمت از میراث فرهنگی و طبیعی موجب فقر شدید میراث همۀ ملل جهان می‌شود» ــ با این حال عدم‌تعادل در شناسایی، تفسیر، و نهایتاً در حفاظت مظاهر فرهنگی گوناگون همچنان تداوم دارد.
ایکوموس مشتاق است تا برای حمایت از دیدگاه‌های متنوع و فراگیر، به اشاعۀ گفتمان‌های تازه، و رویکردهای متفاوت و منحصر به فرد بپردازد.
کشف و ایجاد روایت‌های فراگیرتر می‌تواند طیفی گسترده از موضوعات حفاظتی را در بر بگیرد، از بناهای ویران‌شده در تعدی‌ها در فضاهای شهری مشترک تا پرداختن به به محوطه‌های آبا و اجدادی، و قلمروهای بومی در منظرهای فرهنگی. امروز بناها و محوطه‌های بسیاری با گذشته و اهمیت چندلایه وجود دارند که نیازمند رویکردهای فراگیرند.
در این دهۀ «اقدام برای توسعۀ پایدار» سازمان ملل متحد، ایکوموس نیاز به توجه ویژه به میراثی که بیانگر فرهنگ‌ها و جوامع متنوع است را تشخیص داده و از حقوق مساوی زنان و جوامع برای به نمایش گذاشتن آینده‌ای با رواداری بیشتر و صلح حمایت می‌کند.
بنابراین از شما می‌خواهیم که در عملی کردن این خواست که مجدداً مطرح شده است، به ما بپیوندید: آینده‌های توأم با عدل و داد مستلزم تفاسیر باز، روادارانه، و همدلانه از فلسفه‌ها و کنش‌های مربوط به میراث در زمان حال هستند، و این با تأمل در خود آغاز می‌شود.
روز جهانی بناها و محوطه‌ها در سال ۲۰۲۱ ملهم است از گفت‌وگوهای مقطعی‌ای که به ابتکار ایکوموس برگزار شده و شامل ــ و نه محدود به ــ این موارد است:افتتاحیۀ کارگاه «میراث را متنوع/نامستعمرانه کنید!» (ژوئیۀ ۲۰۲۰)، سمپوزیم‌های متعدد تشکیل‌شده دربارۀ «فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک»، کارگاه‌های مربوط به حقوق بشر و مدیریت میراث، وبینارهای پیرامون «مردم بومی و میراث جهانی»، و «مردم + صلح: نقش میراث فرهنگی در بناکردن جهانی عادلانه‌تر و صلح‌آمیزتر از راه آموزش، تنوع، و دربرگیری جوامع».
تدابیر متعددی مانند «اقدام‌های اقلیمی»، «رویکردهای حق‌ـ‌مبنا به میراث» در طول دهۀ اقدام برای توسعۀ پایدار، و «مسافرت فرهنگ ـ طبیعت» مسیرهایی به سوی روایت‌های فراگیرتر پدید آورده‌اند.
روز جهانی بناها و محوطه‌ها در سال ۲۰۲۱ فرصتی برای ایجاد زیرساختی باز برای انواع مشارکت و همکاری پدید می‌آورد.

مشارکت کنید!

بیشتر رویدادها، به سبب شرایط فراگیری جهانی بیماری کووید-۱۹ به صورت برخط در دسترس خواهند بود. از شما می‌خواهیم که با برگزارکنندگان رویدادها در کشورتان در تماس باشید.
قالب‌های همکاری می‌تواند از جمله شامل موارد زیر باشد:

 • ارسال ویدئوهای (حداکثر) ۱-۲ دقیقه‌ای از هر کمیتۀ ملی، کمیتۀ بین‌المللی علمی، و کارگروه که رویکردهای محلی و منطقه‌ای به سوی ایجاد روایت‌های فراگیر را نشان دهد. این ویدئوها را می‌توان در زیرساخت‌های شبکه‌های اجتماعی ایکوموس منتشر کرد. توضیح، شرح لازم در مورد هر ویدئو، و نیز هشت‌تگ‌های مربوط به آن را فراموش نکنید.
 • ارسال عکس‌هایی با توضیح دربارۀ رویکردهای کنونی، روایت‌های در حال تغییر، و اهداف آینده. لطفاً مطمئن باشید که شما از حق ارسال و انتشار عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی برخوردارید.
 • برای تأمل در خلأهای نظری و عملی جاری، میزگردها و وبینارهای مجازی برگزار کنید و کارگاه‌هایی پیشنهاد دهید و از دیگران برای شرکت در آنها دعوت کنید. در شبکه‌های اجتماعی ماجراهایی دربارۀ گذشتۀ پیچیدۀ خود بگویید تا به روایت‌هایی فراگیرتر برای آیندۀ متنوع‌تر دست یابیم. استفاده از تصویر و هش‌تگ را فراموش نکنید.

برای پیوستن به این رویداد از هش‌تگ زیر استفاده کنید:
#۱۸April #ICOMOS #ComplexPast #DiverseFutures #IDMS2021 #IcomosIDMS2021

برای تقویت اقدامات ایکوموس در نشان دادن میراث به مثابه عامل محرک رسیدن به توسعۀ پایدار، از برگزارکنندگان رویدادها درخواست می‌کنیم که از آیکان‌های مرتبط اهداف توسعۀ پایدار استفاده کنند.
این آیکان‌ها را می‌توانید از این نشانی دریافت کنید:
https://www.un.org/sustainabledevelopment/news/communications-material/

لطفاً ما را از رویدادهای خود باخبر کنید

لطفاً دبیرخانۀ بین‌المللی ایکوموس را از برنامه‌های ۱۸  آوریل خود مطلع سازید تا بتوانیم آنها را در وبگاه ایکوموس منتشر کنیم و فعالیت‌های شما را به اطلاع اعضای خانوادۀ ایکوموس در سرتاسر جهان برسانیم.
لطفاً این اطلاعات را به [email protected]  (در ایران به [email protected]) با قالب زیر ارسال کنید (لطفاً جملات کوتاه باشند تا امکان ارائۀ آنها به اختصار میسر باشد) و در عنوان ایمیل خود از عبارت «۱۸ April event- your Committee» استفاده کنید.

عنوان
چه کسی؟ سازمان دهنده
چه موضوعی؟ ارائه کوتاهی از رویدادها
چه زمانی؟
کجا؟ شهر، نشانی
اطلاعات تماس رسمی
پایگاه اینترنتی
ضمایم: پوستر یا بروشور
اگر با ارسال عکس یا تصویر مشارکت می‌کنید، لطفاً مطمئن شوید که حق انتشار عکس‌ها را در اختیار دارید و اطلاعات حقوقی عکس‌ها را در پیامی که به ایکوموس ارسال می‌کنید، بیفزایید و همراه آن تأییدیه‌ای مبنی بر امکان استفاده از آنها در وبگاه، شبکۀ اجتماعی، و گزارش‌های سالانه به صورت رایگان ارسال کنید.

مراجع اصلی

 • IDMS2020: https://www.icomos.org/en/focus/18-april-international-day-for-monuments-and-sites
 • ICOMOS International ‘Diversify/Decolonise Heritage’ Kick-Off Workshop
 • https://www.icomos.org/en/178-english-categories/news/76590-icomos-engages-with-the-diversification-and-decolonisation-of-heritage
 • USICOMOS:
 • Past Webinars: https://usicomos.org/past-webinars/
 • ۲۰۲۰ Symposium: https://usicomos.org/past-symposia/2020-symposium/
 • ICOMOS Virtual Advisory Committee Meeting 2020: National Committees Meeting, “Session 4: Monuments Associated with Oppression” (۲۲ October 2020)
 • ICCROM 31st GA 2019: https://www.iccrom.org/projects/thematic-discussion-decolonizing-heritage
 • UNESCO – World Heritage Center. Convention Text: https://whc.unesco.org/en/conventiontext/
 • ICOMOS Our Common Dignity Initiative – Rights Based Approach (Training Course, September 2020): https://www.icomos.org/en/focus/our-common-dignity-initiative-rights-based-approach/79294-heritage-communities-and-human-rights-training-course-tallinn-september-2020
 • ICOMOS Our Common Dignity Initiative – Rights Based Approach (Cultural Heritage Training, November 2020) https://www.icomos.org/en/focus/our-common-dignity-initiative-rights-based-approach/79853-human-rights-and-cultural-heritage-training-november-2020
 • ICOMOS SDGWG Webinar 4 – People + Peace: The Role of Cultural Heritage in Building a More Just and Peaceful World Through Education, Diversity and Community Inclusion (January 2021): https://www.icomos.org/en/focus/un-sustainable-development-goals/87424-icomos-webinar-series-sdgwg-webinar-4-society-people-peace