موضوع سال ۲۰۲۰: فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک

۱۸آوریل ـ روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی

موضوع سال ۲۰۲۰: فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک

در بارۀ این روز

ایکوموس هر سال، به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌‌های تاریخی، موضوعی را پیشنهاد می‌کند تا کمیته‌های ملی و بین‌المللی علمی، و دیگر سازمان‌هایی که تمایل به همکاری دارند، آن را گرامی بدارند و فعالیت‌های خود را پیرامون آن شکل دهند. موضوع سال ۲۰۲۰ فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک است.

چرا «فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک»؟

موضوع «فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک» منعکس‌کنندۀ زمینۀ جهانی میراث به مثابه بخشی از هویت فرهنگی است، در زمانۀ نقل و انتقال جمعیتی شتابان، تضاد، و بلاتکلیفی در بارۀ محیط زیست. این موضوع تصدیق می‌کند که میراث ـ چه مکان‌ها، منظرها، اعمال، و چه مجموعه‌ها (کلکسیون‌ها) ـ به دفعات با گروه‌ها و جوامع متعدد و متنوع ارتباط می‌یابد و نزد آنها واجد ارزش می‌شود. توجه به روابط میان فرهنگ‌ها یا گروه‌های فرهنگی و مسئولیت جمعی آنها برای مراقبت از خصوصیات، معناها، و ارزش‌های ژرف میراث فرهنگی و پاسداشت از آنها، هستۀ این موضوع اصلی است.

نباید از نظر دور داشت که مفهوم «مشترک» از قصد تحریک‌کننده است. در معنایی تاریخی، فرهنگ‌ها و جامعه‌ها مشترکاً در اقدامات فرهنگی، شیوه‌های عمل، و دیدگاه‌ها مساهمت داشته‌اند. اما، در مواردی این ویژگی‌ها بر مردم تحمیل شده  و در برابرِ آنها به جای پذیرشِ گروهی، مقاومت صورت گرفته است (برای مثال، اعتقادات مذهبی). در نمونه‌های دیگر، از دانش و عمل، به نحوی بسته محافظت شده و بدین سبب به اشتراک در نیامده است (برای مثال، در بسیاری از فرهنگ‌های بومی). افزون بر اینها، بخش‌هایی از میراث به‌سبب آنچه به شکل نمادین بیان می‌داشتند، تخریب شده یا آسیب دیده‌اند (برای مثال، بوداهای بامیان)، و بدین‌سان از هر گونه اشتراک و رواداری ایدئولژیک باز ماندند. در امور مربوط به میراث، چه بسا که ارزش‌های مکان‌ها مناقشه‌آمیز می‌شود و به مجادلاتی در بارۀ حفاظت آنها می‌انجامد (برای مثال، ساختمان سیریِس در سیدنی).

در نا‌م‌گذاری روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی ۲۰۲۰ با اصطلاح «مشترک»، از کلیۀ همراهی‌کنندگان دعوت می‌شود که در مفهوم اشتراک ـ و مخالف‌های آن، مناقشه و مخالفت ـ در نسبت با فرهنگ‌ها، میراث، و مسئولیت واکاوی کنند. این اصطلاح، فراخوانی است برای بازنگریِ تفکر سنتی در این باره و جویای چشم‌اندازها و بینش‌های تازه و متنوعی است که بحث و گفتگو را دامن زند.

ارتباط با مجمع عمومی ۲۰۲۰ ایکوموس

«فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک» موضوع اصلی بیستمین مجمع عمومی ایکوموس و سمپوزیوم علمی آن نیز هست که در روزهای ۱ – ۱۰ اکتبر ۲۰۲۰ در سیدنی استرالیا برگزار خواهد شد.

بنابراین ارائه‌ها و مباحثی که در ارتباط با روی جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی ۲۰۲۰ برپا داشته می‌شود، مستقیماً به مجمع عمومی ۲۰۲۰ کمک می‌کنند (شرح سمپوزیوم علمی را اینجا ببینید).

چگونگی همکاری کمیته‌های ایکوموس

از کمیته‌های ایکوموس دعوت می‌کنیم که در ۱۸ آوریل فعالیت‌هایی مرتبط با موضوع فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک ترتیب دهند با هدف ارتقای آگاهی از ارزش‌ها و حفاظت آنها. این فعالیت‌ها می‌تواند شامل کنفرانس، سخنرانی، جلسۀ ارائۀ پوستر، مصاحبه، نشر خبر، میزگرد، بازدید از اماکن میراثی، بازدید میراث فرهنگی، کمپین در رسانه‌های اجتماعی، و غیره باشد. از کمیته‌های ایکوموس می‌خواهیم که از جوامع محلی برای مشارکت فعال در این بزرگداشت‌ها دعوت کنند.

اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی

۱۸ آوریل یکی از بهترین راه‌ها برای اشاعۀ اندیشه‌های حمایت از میراث فرهنگی و برقراری ارتباط در بارۀ فعالیت‌های این روز است. این روز انگیزه‌ای بزرگ برای همۀ اعضا و دوستان ایکوموس فراهم می‌کند تا آگاهی و مشارکت خود را ارتقا دهند.

از کمیته‌ها و سازمان‌دهندگان برنامه‌های ویژۀ ۱۸ آوریل می‌خواهیم تا اطلاعات مربوط به فعالیت‌های خود را در رسانه‌های اجتماعی (توییتر، فیسبوک، اینستاگرام و لینکداین) منتشر کنند و با هشتگ‌های زیر همراه سازند:

#۱۸April
#ICOMOS
#SharedCultures
#SharedHeritage
#SharedResponsibility
#IcomosIDM2020
#۱۸آوریل
#ایکوموس
#فرهنگهایـمشترک
#میراثـمشترک
#مسئولیتـمشترک
#روزجهانیـایکوموس۲۰۲۰

می توانید هشتگ‌ها را به زبان محلی خود ترجمه کنید. این کار به دبیرخانۀ بین‌المللی اجازه می‌دهد که اخبار شما را شناسایی کند و بخشی را در حساب کاربری رسمی ایکوموس در رسانه‌های اجتماعی قرار دهد:

فیس‌بوک
توئیتر
اینستاگرام

می توانید تصاویر و اطلاعات رویدادهای مرتبط با موضوع مناظر روستایی کشورتان، میراث و اعمال مرتبط با آن، اسلایدشوهای یا ویدئوهای کوتاه (زیر سی ثانیه) و یا حتی رویدادهای زنده را به اشتراک بگذارید. حتما در کنار تصاویر خود، توصیف، نقل قول، اطلاعات دقیق، و نیز هشتگ‌های مربوط را همراه کنید.

تصاویر خود از مناظر روستایی و فرهنگ و رفتار مرتبط با آن ها را در بانک تصاویر ایکوموس بارگذاری کنید (اگر تا کنون چنین اقدامی نکرده اید برای این کار حساب کاربری بسازید). در تمام موارد یادشده قبلاً اطمینان حاصل کنید که تمام حقوق مالکیت تصاویر از آن خودتان است.

لطفاً ما را از رویدادهای خود باخبر کنید

لطفاً دبیرخانۀ بین‌المللی ایکوموس را از برنامه‌های ۱۸ آوریل خود تا تاریخ ۱۸ مارس مطلع سازید تا بتوانیم آنها را در وبگاه ایکوموس منتشر کنیم و فعالیت‌های شما را به اطلاع اعضای خانوادۀ ایکوموس در سرتاسر جهان برسانیم. حتی اگر تا زمان مقرر اقدام نکردید، اطلاعات را ارسال کنید.

لطفاً این اطلاعات را به [email protected] با ساختار زیر ارسال کنید (لطفاً جملات کوتاه باشند تا امکان ارائۀ مختصر آنها ممکن شود) و در عنوان ایمیل خود «۱۸ April event- your Committee» را ذکر کنید.

عنوان رویداد شما
چه کسی؟ سازمان دهندگان
چه موضوعی؟ ارائه کوتاهی از رویداد
چه زمانی؟
چه مکانی؟ کشور، شهر، نشانی
اطلاعات تماس رسمی
پایگاه اینترنتی
پیوست‌ها: پوستر یا بروشور

مشارکت در رویداد سالانۀ کمک‌های داوطلبانه

به‌مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی، ایکوموس هفتۀ فراخوان اعانه راه‌اندازی خواهد کرد. اطلاعات بیشتر به زودی منشتر خواهد شد!


نگاه کنید به:
۱۸ آوریل ۲۰۱۹ و موضوع مناظر روستایی
 

تجدید خاطرات ۱۸ آوریل ۲۰۱۹ را ملاحظه کنید و مهم‌ترین رویدادها را در گزارش تصویری ما ببینید.


منابع تصویرها:

۱/ Ile de Gorée, Sénégal © Françoise Gaujour / Flickr CC-BY-NC-SA
2/ Misión Tilaco Sierra Gorda Querétaro, Mexico © Comisión Mexicana de Filmaciones / Flickr
3/ Ottawa sculpture of a native Candian © Perry Mc Kenna / Flickr CC-BY
4/ Aboriginal woman, Australia © Steve Evans / Flickr CC-BY
5/ Saigon, Viet Nam – Franco-Chinese Bank, 1959-1961 © Mahaim / Flickr CC-BY-NC
6/Sirius western elevation viewed from Cumberland St / By Katherine Lu – Own work, CC BY-SA 4.0

یادداشت موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران دربارۀ موضوع سال ۲۰۲۰

به نظر می‌رسد که امروز بسیاری از پدیده‌ها و مشکلاتی که در مقیاس جهانی تأثیرگذارند، لزوم و فایدۀ توجه به چنین موضوعی را کاملاً برجسته ساخته‌اند. برگزیدن این موضوع در سال ۲۰۲۰ میلادی، می‌تواند مدخلی باشد برای آموختن از تجارب تاریخی طولانی زیست بشر بر کرۀ زمین، به مثابه محیط زیستی که در آن با همۀ موجودات مشترک است و نگاهداری و بهره‌مندی از آن نیازمند نگاه و اقدامی مشترک از سوی همۀ کشورها و فرهنگ‌ها است. این امر همچنین می‌تواند دعوتی باشد برای تأملی مجدد بر سیر پیچیدۀ شکل‌گیری فرهنگ‌ها و تمدن‌ها و مناظر فرهنگی گوناگون و پرشمار جهان، و نگاهی ژرف به چگونگی تعامل آنها با محیط تا در نتیجۀ آن بتوانیم هرچه آگاهانه‌تر مسئولیت خود را برای آیندۀ بشر به‌جا آوریم و تلاش کنیم تا تجارب مطلوب را تجدید کنیم و از تجارب نامطلوب بپرهیزیم.

متن اعلامیۀ فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت متشرک به زبان فارسی
متن اعلامیۀ فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت متشرک به زبان انگلیسی