گزارش اجمالی فعالیت‌های ایکوموس جهانی در زمینۀ اهداف توسعۀ پایدار

با توجه به اینکه به پایان سال ۲۰۱۸ نزدیک هستیم و همچنین مجمع عمومی سالیانه در حال نزدیک شدن است، ایکوموس گزارش مختصری در بارۀ فعالیت‌های خود در ارتباط با اهداف توسعۀ پایدار (SDGs) در سالی که گذشت، ارائه می‌دهد.

 

۱. شرکت ایکوموس در انجمن عالی سیاسی ملل متحد در سال ۲۰۱۸ (HLPF 2018)
کارگروه اهداف توسعۀ پایدار ایکوموس، امسال با هشت عضو در جلسۀ «انجمن عالی سیاسی» (HLPF) سازمان ملل شرکت کرد. این جلسه در نیویورک بین ۹ تا ۱۸ ژوئیه برگزار شد تا بر اهداف ششم (آب)، هفتم (انرژی)، یازدهم (شهرها)، دوازدهم (تولید و مصرف)، پانزدهم (زندگی بر روی زمین) و هفدهم (مشارکت) مروری داشته باشد. حضور ما در این جلسات از این نظر حائز اهمیت بود که توانستیم اهمیت مسائل مربوط به فرهنگ و میراث را در میان بازیگران جهانی روشن‌تر کنیم و توجه‌ها را به این سمت جلب کنیم.

شرکت ایکوموس در این جلسه همراه بود با برگزاری یک رویداد جانبی (با حضور یونسکو، برنامۀ اسکان بشر ملل متحد (UN Habitat)، اتحادیۀ بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، شهرهای متحد و دولت‌های محلی (UCLG)، شبکۀ جهانی اکوویلج (GEN)، و همکارانمان در ایالات متحده آمریکا)؛ به عضویت درآمدن سه عضو کارگروه اهداف توسعۀ پایدار در HLPF کشور خود (ایرلند، سوئد و ترکیه)؛ مشارکت و همکاری در تهیۀ گزارش‌های کشورهای عضو؛ مشارکت در صدور بیانیه‌ای با عنوان:‌ آیا مقولۀ میراث در اعلامیۀ وزیران HLFP مورد کم‌توجهی قرار گرفته است؟ (این بیانیه را UCLG، اروپا نوسترا، فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های کتابخانه‌ها (IFLA)، و شبکۀ برنامه‌ریزان جهانی (IGPN) امضا کردند) و نهایتاً تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی و کسب ۸۰۰۰۰ نظر در توییتر.
مهم‌ترین درس‌هایی که از این تجربه به دست آمد شامل این موارد است:
مقوله فرهنگ و میراث هنوز جایگاه ضعیفی در HLPF دارند؛ نیاز داریم اطلاعات بیشتری در زمینۀ چگونگی کارکرد حمایت و مشارکت در اکوسیستم داشته باشیم؛ ارتباط با دولت‌های محلی و شهرها برای حمایت از SDG11 بسیار اهمیت دارد؛ گروه‌های عمده (مثل تشکل‌های مردم‌نهاد و غیره) می‌توانند مدافعان مهمی برای مسایل مربوط به ایکوموس باشند؛ برای تهیه HLPF19 باید اهداف چهار (آموزش)، هشت (کار)، ده (نابرابری)، سیزده (مسایل اقلیمی)، شانزده (صلح) و هفده (مشارکت) در سال آینده مورد بررسی بیشتری قرار گیرند. (گزارش کامل)

۲. نشست اهداف توسعۀ پایدار در دوبلین
نشست پرثمری در زمینه اهداف توسعۀ پایدار توسط ایکوموس ایرلند و کمیتۀ بین‌المللی علمی در انرژی، پایداری و تغییرات اقلیمی (ISCES+CC) در دوبلین ایرلند با مشارکت گستردۀ ذی‌نفعان محلی برگزار شد. این جلسه توانست کمکی باشد به ایکوموس ایرلند تا بتواند رابطه‌اش را با ذی‌نفعان ملی در ایرلند را توسعه دهد و گزارش ملی‌اش را برای HLPF را تهیه کند. (گزارش کامل

۳. نتایج بررسی اینفوگرافیک ایکوموس در زمینۀ اهداف توسعۀ پایدار
نتایج بررسی و تحقیق تعاملی اینفوگرافیک دربارۀ اهداف توسعۀ پایدار (که در زمان نوزدهمین مجمع عمومی انجام شد) نشانگر آن است که ظرفیت بالایی برای تعامل و مشارکت بین ایکوموس و اهداف توسعۀ پایدار وجود دارد. از جمله نتایج قابل توجه این بررسی این است که علاقه و توجه زیادی وجود دارد در زمینۀ سفر فرهنگی ـ طبیعی و جهات راهبردی برای فعالیت‌های آتی. در حال حاضر تلاش می‌شود که بتوان این نظرسنجی را در زمینه‌های دیگر نیز تکرار کرد. (نتایج این تحقیق

توصیه هایی برای حرکت به جلو در زمینه اهداف توسعۀ پایدار
در حال حاضر مشارکت ایکوموس در زمینۀ توسعۀ پایدار در مراحل ابتدایی قرار دارد و هدف این است که این مشارکت گسترش یابد. برای دستیابی به این هدف، اولویت‌های سال ۲۰۱۹ از این قرار است: آمادگی برای تهیۀ بیانیه‌های محکم‌تر در زمینۀ خط مشی‌ها؛ ایجاد مشارکت بین ذی‌نفعان ملی، مرکز میراث جهانی و سازمان مشارکت برای برنامۀ جدید شهری؛ بهره‌بردای از شاخص‌ها؛ و به‌کاربستن منابع مالی و انسانی. برای دستیابی به این اهداف نیاز به مشارکت فعال همۀ اعضا، کمیته‌ها و گروه‌های ایکوموس در سطوحی مختلف وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر لطفا به گزارش AGA 2018 AdCom در زمینه اهداف توسعۀ پایدار، منتشر شده در تاریخ ۵ دسامبر ۲۰۱۸ در بوئنس‌آیرس آرژانتین رجوع کنید.