شادروان استاد سیف‌الله کامبخش‌فرد، باستان‌شناس و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران به روز ۸ آذر ماه ۱۳۸۹ در سن  ۸۱ سالگی در تهران در گذشت.

او به سال ۱۳۰۸ خورشیدی در تهران متولد شد. تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشتۀ باستان‌شناسی در دانشگاه تهران به پایان رساند و طی زندگی حرفه‌ای خود در مؤسسۀ باستان‌ شناسی دانشگاه تهران، ادارۀ کل باستان‌شناسی ایران، و مرکز باستان‌شناسی ایران مشغول به کار بود. او مدیریت فرهنگ و هنر استان خراسان و ریاست موزۀ ایران باستان در سال ۱۳۵۸ را در کارنامۀ کاری خود دارد. از فعالیت‌های مهم علمی او می‌توان به کاوش و پژوهش در بنای تاریخی کنگاور و طاق گرا و چاپ نتایج آنها به همت پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور اشاره کرد. سفالگری نیشابور در سده‌های پنجم و ششم هجری (به دو زبان فارسی و انگلیسی)، تهران سه هزار و دویست ساله، گور خمره‌ای اشکانی در گرمی مغان، سفال و سفالگری در ایران از ابتدای نوسنگی تا دوران معاصر، آثار تاریخی تهران، و نگاهی به تهران سه هزار سال پیش از دیگر کتاب‌های اوست.

مرحوم کامبخش‌فرد شخصیتی جدی و پژوهشگری توانا بود و از هر کوششی در ارتقای دانش خود و همکاران و خدمت به باستان‌شناسی و فرهنگ ایران دریع نورزید. مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران در سالروز درگذشت او، در کنار دیگر دوستداران میراث فرهنگی ایران، یادش را گرامی می‌دارد. روحش شاد و قرین رحمت الهی باد.

Comments are closed.