استاد اکبر تجویدی، باستان‌شناس، نقاش، مترجم، پژوهشگر تاریخ هنر ایران، بیستم خرداد در پاریس به دیار باقی شتافتند. موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران این ضایعۀ بزرگ را به شاگردان و دوستداران او و رهروان این راه تسلیت می‌گوید.
دکتر اکبر تجویدی، متولد ۱۳۰۵، فرزند هادی‌خان تجویدی، از شاگردان کمال‌الملک و از هنرآموختگان مدرسه صنایع مستظرفه، یکی از مهم‌ترین هنرمندان و پژوهشگران خاندان هنرپرور تجویدی به شمار می‌آید. او یکی از آغازگران جدی پژوهش‌های کیفی در تاریخ نگارگری ایرانی است و نتیجه پژوهش‌ها و تأملات چندین ساله وی، در سال ۱۳۵۲ در کتابی با عنوان نقاشی ایرانی از کهن‌ترین روزگار تا دوران صفوی منتشر شد. این کتاب، نخستین کتاب تخصصی دربارۀ نقاشی ایرانی است که سیر تاریخی دارد و از نقاشی غارهای لرستان آغاز می‌شود و انجام پژوهش را به عهد صفوی می‌رساند.
همکاری در انتشار کتاب پنجمین کنگرۀ جهانی باستان‌شناسی و هنر ایران در سال ۱۳۴۷ و تألیف کتاب دانستنی‌های نوین دربارۀ هنر و باستان‌شناسی عصر هخامنشی بر بنیاد کاوش‌های پنج‌سالۀ تخت‌جمشید در سال ۱۳۵۵ از دیگر آثار این باستانشناس پیشکسوت است. بیشترین مقالات ‌اکبر تجویدی در حوزه‌های تاریخ هنر، هنرهای سنتی، باستان‌شناسی و معماری در دهه‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ در مجله‌های هنر و مردم و یغما انتشار یافته است. دبیری دومین بی‌ینال تهران در سال ۱۳۳۹، و معرفی هنرمندان ایرانی به نمایشگاه‌های بین‌المللی هنر پاریس در دهه ۱۳۵۰، از جمله دیگر خدمات ارزندۀ وی است.
استاد تجویدی در ترجمه و انتشار چند کتاب به زبان فرانسوی نقش مهم و تأثیرگذاری داشته است. از جمله انتشار دو کتاب هنر مدرن ایران۱ در سال ۱۳۴۶/۱۹۶۷ و برگزیدۀ اشعار حافظ۲ در سال ۱۳۶۸/۱۹۸۹.
به گزارش خبرگزاری ایسنا او پس از انقلاب اسلامی نیز مصدر خدمات فرهنگی بسیاری بوده است، از جمله تدریس در مقطع کارشناسی ارشد پژوهش هنر به دعوت دانشگاه هنر بین سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵. دیدار استاد با خوشنویسان ایرانی در آذر ۱۳۹۳ در پاریس و نیز همکاری‌هایی در اوایل دهه ۱۳۹۰ با خانه فرهنگ ایران در پاریس را می‌توان آخرین حضور وی در محافل عمومی، علی‌رغم بیماری و خانه‌نشینی اجباری، دانست. استاد تجویدی در دهه‌های شصت و هفتاد خورشیدی با بخش فرهنگی سفارت ایران در پاریس متواضعانه همکاری می‌کرد و در مقطع معروف به جنگ سفارتخانه‌ها که روابط دو کشور ایران و فرانسه دچار تنش بود، ماه‌ها در سفارت در پاریس در کنار دیگر همکارانی که به ناچار در سفارت بودند و اجازه خروج نداشتند به آنها روحیه می‌داد و آنها را آرامش می‌بخشید.
استاد ‌اکبر تجویدی بنا بر وصیتشان برای خاکسپاری در بهشت زهرا به‌زودی به ایران منتقل خواهند شد و با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قطعۀ هنرمندان آرامش ابدی خواهند یافت.
یادشان گرامی باد.

 

۱٫ L’ArtModerneen Iran

۲٫ L’amour, L’amant, L’aime

Comments are closed.