تهیه طرح منشور مرمت بناهای تاریخی ایران توسط کمیته ایکوموس از سرگرفته می‌ِشود

پس از دیدار اعضای کمیته ایکوموس ایران با رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهیه طرح منشور مرمت بناهای تاریخی از سرگرفته می‌شود.

دکتر حسن زرگر، رئیس کمیته ایکوموس ایران با اعلام این خبر به خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: پیش از این طرح تهیه منشور مرمت پیشنهاد داده شده و پس از قرار داد کار بر روی آن بودیم که متأسفانه در گردش اداری به مشکل برخورد و با جدیت پیگیری نشد.

این موضوع در جلسه مطرح و با موافقت از سوی رئیس سازمان واجه شد.

منشور مرمت شامل دستورالعمل های مشخص و معینی در رابطه با عملیات حفاظت و مرمت بناهای تاریخی در کشور است تا براساس آن همگی کارشناسان و متخصصان امر مرمت بطور یکدست و براساس اصول و قواعد پذیرفته شده در مقیاس جهانی و برطرح شرایط هر منطقه عمل کنند.

زرگر اضافه کرد: متأسفانه هم اکنون بدلیل عدم وجود چنین منشوری کارهای مرمتی بشدت به سلیقه متخصصان بستگی دارد این تفاوت فاحش نیست.

شاید بدین وسیله کارشناسان به نوعی توجیه شوند. هم اکنون نیز مقدار زیادی اسناد و مدارک برای این کار جمع

آوری شده است.

وی همچنین از همکاری با سازمان در زمینه انتشار و ترجمه کتاب‌های خارجی با موضوعات مرمتی سخن گفت و افزود: از جمله این انتشارات کتاب‌های کنفرانس ملی هویت خواهند بود که یکی از آنها کتابی با عنوان «بین دو زلزله» است که به بررسی اثرات بلایا و خطرات طبیعی برروی آثار فرهنگی می‌پردازد.

رئیس کمیه ایکوموس ایران با اشاره به مشارکت در فعالیت‌های علمی پژوهشی و آموزش های کوتاه مدت سازمان اظهار داشت: در راستای سیاست کلی سازمان که قصد بکارگیری کارشناسان و مشاورینی خارج از سازمان در طرح های مرمتی دارد، باید مرکزی برای تعیین صلاحیت این افراد، ارزیابی آنها و همچنین نظارت بر عملکرد آنها وجود داشته باشد که ایکوموس می تواند بخشی از این کار را عهده‌دار شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران
سرویس: میراث فرهنگی