نزدیک کردن دو مکانیزم قدرت و مدیریت کار ساده‌ای نیست

به دنبال تشکیل ستاد ویژه بقاع متبرکه و بناهای مذهبی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دکتر حسن زرگر ـ از رییسان پیشین سازمان میراث فرهنگی کشور ـ درباره این اقدام گفت: به نظر می‌رسد با توجه به اینکه تصرف در بناهای مذهبی، ساخت و ساز، گسترش و بسط در آنها همراه با منافع متولیان آنها بدون توجه به شرایط و موازین قانونی انجام می‌گرفته و می‌گیرد، تشکیل چنین ستادی کاری مفید باشد و از این بابت یکی از معضلات مبتلابه سازمان برطرف شود.

وی به خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: در بسیاری از مواقع مساله این نیست که اداره میراث فرهنگی با گسترش یا تعمیرات و ساخت ساز در این بناها مخالف باشد؛ اما راه حل توسعه ممکن است راه حل بولدوزری نباشد و طراحی عملیات برای چنین بناهایی باید به عهده کارشناسان آن قرار گیرد. به هر حال شاید تشکیل این ستاد از تلفات بناهای ارزنده تاریخی مذهبی بکاهد.

رییس کمیته ایکوموس ایران با اشاره به نبود تجانس بین دو سازمان مرتبط با این مجموعه‌ها اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان تشکیلات دولتی عمل می‌کند و از طرفی هیات امنای بناهای مذهبی به عنوان تولیت آنها که بسیاری از اوقاف ارتباط آنها با اداره اوقاف هم اداری نیست، دو مکانیزم قدرت و مدیریتی هستند که نزدیک کردن آنها کار ساده‌ای نیست. اما به هر حال مشکل باید به نوعی رفع شود که تشکیل ستاد در این زمینه فکر خوبی بوده است.

وی با تاکید بر تحلیل کلی مشکلات موجود در این زمینه از سوی ستاد گفت: اینکه چه نوع مشکلاتی وجود دارد و اختلاف سلیقه‌ها از نوع حقوقی یا اداری دقیقا‌ً از کجا نشأت می‌گیرد، یک راهکار اولیه است که البته با بررسی مصادیق موجود در این زمینه نیز می‌توان کار را آغاز کرد. البته باید بگویم مطمئناً راهکارهایی که در این مورد بیان می‌شود اداری و قانونی نخواهند بود. توضیحات ائمه جمعه در توجیه مردم از این کانال بسیار مهم است و چیزی نیست که به بخشنامه احتیاج داشته باشد. زیرا در بسیاری اوقات می‌بینیم که تولیت مجموعه‌ها به عهده بزرگانی است که تنها حکم شرعی را خوب درک می‌کنند. چنین اقدامی ضروری به نظر می‌رسد؛ زیرا در غیر این صورت مردم دست‌بردار نبوده و بارها شاید این قضیه بوده‌ایم که عده‌ای بازاری به جان ساختمان می‌افتند.

زرگر اضافه کرد: شاید مهمترین مساله حال حاضر این بناها تامین منابع مالی جهت مرمت آنها باشد، هرچند اکثر این بناها به صورت موقوفه بوده و خودشان منابع درآمدی دارند. اما به هر حال همواره مکانیزم‌های سنتی جهت نامگذاری بناهای مذهبی از گذشته وجود داشته که تعمیرات و مرمت توسط آن انجام می‌شده؛ اما در حال حاضر با تغییر شرایط زندگی و نوع مداخلات، ارتباطات با نهادهایی مثل میراث فرهنگی باید جایگزین شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران
سرویس: میراث فرهنگی