کارگاه آموزشی ” تمدن ایلامی” برگزار شد

در روز شنبه اول مرداد ماه ۱۳۹۰، در محل دبیرخانه کمیته ملی ایکوموس ایران، دکتر محمدرحیم صراف، باستان‌شناس و عضو هیأت اجرایی ایکوموس، پس از سال‌ها تحقیق و انتشار کتاب و مقاله درباره ایلامی‌ها، اولین کارگاه آموزشی را درباره تمدن ایلامی برگزار نمودند و با شرکت‌کنندگان این کارگاه که از تخصص‌های  و زبان‌شناسی، انسان‌شناسی، معماری، شهرسازی، مرمت، و باستان شناسی برخوردار بودند به گفتگو نشستند. در این جلسه آقای دکتر چگینی، معاون هیئت اجرایی ایکوموس و آقای سلیمان شریف‌پور، پژوهشگر و مستندساز ایلام نیز حضور داشتند.

این کارگاه از ساعت ۹ صبح شنبه آغاز شده و تا ساعت ۱۷:۰۰ همان روز ادامه یافت. در ابتدا، مهندس محمدرضاحائری معمار و شهرساز و عضو کمیته اجرایی ایکوموس ایران ضمن بیان مقدمه‌ای درباره چرایی شکل‌گیری کارگاه و معرفی‌ برنامه آن، شرح و سابقه علمی دکتر صراف را ارائه  نموده و از شرکت کنندگان خواستند  خود را معرفی کرده و انتظاراتشان را از کارگاه بیان نمایند.

پس از معرفی شرکت‌کنندگان و استماع انتظارات آنان، دکتر صراف، مطالب خود را با معرفی جامعی از منابع تمدن ایلامی و پژوهشگران ایلام شناس آغاز نموده و در سه ساعت اوّل کارگاه، قلمروهای تمدن ایلامی، خط و متون باقی‌مانده از این تمدن، ویژگی‌های آیینی، مذهبی، سیاسی و اجتماعی ایلامیان را تشریح کردند و با ارائه مستندات تصویری مباحث خود را کامل نمودند.

پذیرایی نهار در یک خانه قدیمی که مقابل مکان برگزاری کارگاه بود انجام گرفت. پس از صرف نهار، دکتر صراف مطالب خود را با تأکید بر مقبره‌های ایلامی و آیین تدفین ایلامیان به پایان رسانیدند. در ادامه، فیلم مستند آقای سلیمان شریف‌پور، به نام ” ایلام” درباره اکتشافات تازه رامهرمز به نمایش گذاشته شد. نمایش این فیلم به بسط مباحث مطرح شده در کارگاه یاری رسانده و شرکت کنندگان را به طرح سوالات بیشتر تشویق نمود. پس از نمایش فیلم ایلام، اعضا کارگاه به اتفاق دکتر صراف، دکتر چگینی و آقای شریف‌پور به گفتگو نشسته و دستاوردهای خود را با سایر اعضا به اشتراک گذاشتند و آقای شریف‌پور، به عنوان یادگاری و قدردانی از برگزاری کارگاه، یک بسته از مستندات ایلامی خود را که حاوی یک کتابچه و یک لوح فشرده چندمنظوره فیلم ایلام بود به دکتر صراف و سایر اعضای کارگاه اهدا نمودند. کارگاه با بیانات آقای دکتر چگینی پایان یافت.

کارگاه آموزشی بعدی ایکوموس به حریم آثار تاریخی و ابعاد مختلف آن می‌پردازد که مهندس حسین رایتی مقدم که از پیشینه پژوهشی و اجرایی طولانی در این زمینه برخوردار هستند، مسئولیت برگزاری این کارگاه را برعهده گرفته‌اند. برنامه، تاریخ و شیوه برگزاری کارگاه آموزشی “حریم” متعاقبا در سایت ایکوموس اعلام خواهد شد.