گذشته‌های پیچیده: آینده‌های گوناگون؛ موضوع سال ۲۰۲۱ ایکوموس جهانی

روز جهانی بناها و محوطه‌ها ۲۰۲۱

موضوع سال ۲۰۲۱:
گذشته‌های پیچیده: آینده‌های گوناگون

در بارۀ روز جهانی بناها و محوطه‌ها

در سال ۱۹۸۲، ایکوموس ۱۸ آوریل را به عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌ها نام‌گذاری کرد. یونسکو در سال بعد، در بیست و دومین کنفرانس عمومی خود، این تصمیم را به تصویب رساند. از آن پس ۱۸ آوریل به روز بزرگداشت و اشاعۀ میراث فرهنگی و فرصتی برای ارتقای آگاهی از تنوع و ارتباط آن با ما بدل شد و روزی برای اینکه دریابیم میراث فرهنگی تا چه اندازه می تواند آسیب‌پذیر باشد و الزامات و منافع حفاظت از آن چیست. ایکوموس هر سال موضوعی را تعیین می‌کند تا اعضا، کمیته‌های ملی و بین‌المللی علمی، همکاران، و سایر علاقه‌مندان برای آن فعالیت‌هایی تدارک ببینند.
با احترام به درخواست جهانی برای فراگیری و به‌رسمیت شناختن تنوع، روز جهانی بناها و محوطه‌های سال ۲۰۲۱ خواستار این است که کلیۀ مشارکت‌کنندگان در روایت‌های موجود تأمل و آنها را بازتفسیر و بازآزمایی کنند.
ایکوموس از شما دعوت می‌کند تا برای مساهمت در تجربه‌ها گرد هم آیید ــ البته در انطباق با رهنمودهای مقامات ملی و محلی برای رعایت ایمنی شرکت‌کنندگان در شرایط همه‌گیری کووید-۱۹.

گذشته‌های پیچیده: آینده‌های گوناگون

حفاظت از میراث فرهنگی مستلزم ارزیابی نقادانۀ گذشته است، همچنان‌که اجرای آن نیازمند پیش‌بینی برای آینده است. در سال‌های اخیر، مباحثه دربارۀ حذف یا محو کردن روایاتی خاص، و رجحان دادن به برخی داستان‌ها نسبت به دیگران، اوج گرفته است. بنابراین پرهیز از نگاه‌ها و تفسیرهای جانب‌دارانه از گذشته هنگام سخن گفتن دربارۀ این تاریخ‌های پرمجادله، مستلزم گفت‌وگوهایی پیچیده است.
معاهدۀ میراث جهانی (۱۹۷۲) چنین عنوان می‌کند:«ویرانی یا انهدام هر قسمت از میراث فرهنگی و طبیعی موجب فقر شدید میراث همۀ ملل جهان می‌شود» ــ با این حال عدم‌تعادل در شناسایی، تفسیر، و نهایتاً در حفاظت مظاهر فرهنگی گوناگون همچنان تداوم دارد.
ایکوموس مشتاق است تا برای حمایت از دیدگاه‌های متنوع و فراگیر، به اشاعۀ گفتمان‌های تازه، و رویکردهای متفاوت و منحصر به فرد بپردازد.
کشف و ایجاد روایت‌های فراگیرتر می‌تواند طیفی گسترده از موضوعات حفاظتی را در بر بگیرد، از بناهای ویران‌شده در تعدی‌ها در فضاهای شهری مشترک تا پرداختن به به محوطه‌های آبا و اجدادی، و قلمروهای بومی در منظرهای فرهنگی. امروز بناها و محوطه‌های بسیاری با گذشته و اهمیت چندلایه وجود دارند که نیازمند رویکردهای فراگیرند.
در این دهۀ «اقدام برای توسعۀ پایدار» سازمان ملل متحد، ایکوموس نیاز به توجه ویژه به میراثی که بیانگر فرهنگ‌ها و جوامع متنوع است را تشخیص داده و از حقوق مساوی زنان و جوامع برای به نمایش گذاشتن آینده‌ای با رواداری بیشتر و صلح حمایت می‌کند.
بنابراین از شما می‌خواهیم که در عملی کردن این خواست که مجدداً مطرح شده است، به ما بپیوندید: آینده‌های توأم با عدل و داد مستلزم تفاسیر باز، روادارانه، و همدلانه از فلسفه‌ها و کنش‌های مربوط به میراث در زمان حال هستند، و این با تأمل در خود آغاز می‌شود.
روز جهانی بناها و محوطه‌ها در سال ۲۰۲۱ ملهم است از گفت‌وگوهای مقطعی‌ای که به ابتکار ایکوموس برگزار شده و شامل ــ و نه محدود به ــ این موارد است:افتتاحیۀ کارگاه «میراث را متنوع/نامستعمرانه کنید!» (ژوئیۀ ۲۰۲۰)، سمپوزیم‌های متعدد تشکیل‌شده دربارۀ «فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک»، کارگاه‌های مربوط به حقوق بشر و مدیریت میراث، وبینارهای پیرامون «مردم بومی و میراث جهانی»، و «مردم + صلح: نقش میراث فرهنگی در بناکردن جهانی عادلانه‌تر و صلح‌آمیزتر از راه آموزش، تنوع، و دربرگیری جوامع».
تدابیر متعددی مانند «اقدام‌های اقلیمی»، «رویکردهای حق‌ـ‌مبنا به میراث» در طول دهۀ اقدام برای توسعۀ پایدار، و «مسافرت فرهنگ ـ طبیعت» مسیرهایی به سوی روایت‌های فراگیرتر پدید آورده‌اند.
روز جهانی بناها و محوطه‌ها در سال ۲۰۲۱ فرصتی برای ایجاد زیرساختی باز برای انواع مشارکت و همکاری پدید می‌آورد.

مشارکت کنید!

بیشتر رویدادها، به سبب شرایط فراگیری جهانی بیماری کووید-۱۹ به صورت برخط در دسترس خواهند بود. از شما می‌خواهیم که با برگزارکنندگان رویدادها در کشورتان در تماس باشید.
قالب‌های همکاری می‌تواند از جمله شامل موارد زیر باشد:

 • ارسال ویدئوهای (حداکثر) ۱-۲ دقیقه‌ای از هر کمیتۀ ملی، کمیتۀ بین‌المللی علمی، و کارگروه که رویکردهای محلی و منطقه‌ای به سوی ایجاد روایت‌های فراگیر را نشان دهد. این ویدئوها را می‌توان در زیرساخت‌های شبکه‌های اجتماعی ایکوموس منتشر کرد. توضیح، شرح لازم در مورد هر ویدئو، و نیز هشت‌تگ‌های مربوط به آن را فراموش نکنید.
 • ارسال عکس‌هایی با توضیح دربارۀ رویکردهای کنونی، روایت‌های در حال تغییر، و اهداف آینده. لطفاً مطمئن باشید که شما از حق ارسال و انتشار عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی برخوردارید.
 • برای تأمل در خلأهای نظری و عملی جاری، میزگردها و وبینارهای مجازی برگزار کنید و کارگاه‌هایی پیشنهاد دهید و از دیگران برای شرکت در آنها دعوت کنید. در شبکه‌های اجتماعی ماجراهایی دربارۀ گذشتۀ پیچیدۀ خود بگویید تا به روایت‌هایی فراگیرتر برای آیندۀ متنوع‌تر دست یابیم. استفاده از تصویر و هش‌تگ را فراموش نکنید.

برای پیوستن به این رویداد از هش‌تگ زیر استفاده کنید:
#۱۸April #ICOMOS #ComplexPast #DiverseFutures #IDMS2021 #IcomosIDMS2021

برای تقویت اقدامات ایکوموس در نشان دادن میراث به مثابه عامل محرک رسیدن به توسعۀ پایدار، از برگزارکنندگان رویدادها درخواست می‌کنیم که از آیکان‌های مرتبط اهداف توسعۀ پایدار استفاده کنند.
این آیکان‌ها را می‌توانید از این نشانی دریافت کنید:
https://www.un.org/sustainabledevelopment/news/communications-material/

لطفاً ما را از رویدادهای خود باخبر کنید

لطفاً دبیرخانۀ بین‌المللی ایکوموس را از برنامه‌های ۱۸  آوریل خود مطلع سازید تا بتوانیم آنها را در وبگاه ایکوموس منتشر کنیم و فعالیت‌های شما را به اطلاع اعضای خانوادۀ ایکوموس در سرتاسر جهان برسانیم.
لطفاً این اطلاعات را به [email protected]  (در ایران به [email protected]) با قالب زیر ارسال کنید (لطفاً جملات کوتاه باشند تا امکان ارائۀ آنها به اختصار میسر باشد) و در عنوان ایمیل خود از عبارت «۱۸ April event- your Committee» استفاده کنید.

عنوان
چه کسی؟ سازمان دهنده
چه موضوعی؟ ارائه کوتاهی از رویدادها
چه زمانی؟
کجا؟ شهر، نشانی
اطلاعات تماس رسمی
پایگاه اینترنتی
ضمایم: پوستر یا بروشور
اگر با ارسال عکس یا تصویر مشارکت می‌کنید، لطفاً مطمئن شوید که حق انتشار عکس‌ها را در اختیار دارید و اطلاعات حقوقی عکس‌ها را در پیامی که به ایکوموس ارسال می‌کنید، بیفزایید و همراه آن تأییدیه‌ای مبنی بر امکان استفاده از آنها در وبگاه، شبکۀ اجتماعی، و گزارش‌های سالانه به صورت رایگان ارسال کنید.

مراجع اصلی

 • IDMS2020: https://www.icomos.org/en/focus/18-april-international-day-for-monuments-and-sites
 • ICOMOS International ‘Diversify/Decolonise Heritage’ Kick-Off Workshop
 • https://www.icomos.org/en/178-english-categories/news/76590-icomos-engages-with-the-diversification-and-decolonisation-of-heritage
 • USICOMOS:
 • Past Webinars: https://usicomos.org/past-webinars/
 • ۲۰۲۰ Symposium: https://usicomos.org/past-symposia/2020-symposium/
 • ICOMOS Virtual Advisory Committee Meeting 2020: National Committees Meeting, “Session 4: Monuments Associated with Oppression” (۲۲ October 2020)
 • ICCROM 31st GA 2019: https://www.iccrom.org/projects/thematic-discussion-decolonizing-heritage
 • UNESCO – World Heritage Center. Convention Text: https://whc.unesco.org/en/conventiontext/
 • ICOMOS Our Common Dignity Initiative – Rights Based Approach (Training Course, September 2020): https://www.icomos.org/en/focus/our-common-dignity-initiative-rights-based-approach/79294-heritage-communities-and-human-rights-training-course-tallinn-september-2020
 • ICOMOS Our Common Dignity Initiative – Rights Based Approach (Cultural Heritage Training, November 2020) https://www.icomos.org/en/focus/our-common-dignity-initiative-rights-based-approach/79853-human-rights-and-cultural-heritage-training-november-2020
 • ICOMOS SDGWG Webinar 4 – People + Peace: The Role of Cultural Heritage in Building a More Just and Peaceful World Through Education, Diversity and Community Inclusion (January 2021): https://www.icomos.org/en/focus/un-sustainable-development-goals/87424-icomos-webinar-series-sdgwg-webinar-4-society-people-peace

یادبود استاد بزرگ معماری، شادروان استاد رضا معماران بنام (تبریزی)

کمیتۀ آموزش با همکاری کمیتۀ استادکاران و فناوری‌های کهن ایکوموس ایران برگزار می‌کند:
گرامیداشت استادکاران | ۲

یادبود استاد بزرگ معماری،
شادروان استاد رضا معماران بنام (تبریزی)

با حضور:
دکتر مهدی حجت، مهندس حسین رایتی مقدم، مهندس اکبر تقی‌زاده اصل، استاد عبدالرحمان وهابزاده، مهندس امید امیدی، بیوک معماران بنام (فرزند ارشد استاد)

نمایش فیلم:
کارنامۀ حرفه‌ای و مصاحبه با استاد رضا معماران بنام (تبریزی)

زمان و مکان: سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، ساعت ۱۵ – ۱۷،  تالار دکتر شیرازی
تهران، خیابان ولی‌عصر، جنوب پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹.
مرکز هنرپژوهی نقش‌جهان

نشـست علمی ‌ـ ‌تخصصی | ۱۱۳

کمیتۀ آموزش ایکوموس با همکاری
کمیتۀ استادکاران و فناوری‌های کهن برگزار می‌کند:

گرامیداشت یاد شادروان ذبیح‌الله خلوصی راد و
شادروان استاد حسین آقاجانی اصفهانی

سخنرانی اول:
یاد همکاران …
محمدحسن محبعلی

سخنرانی دوم:
رباط شرف: نام؟ کاربری؟
حسین رایتی مقدم

سخنرانی سوم:
چیستی نقوش در آثار هنری ایران
احمد صدری

زمان و مکان: 
سه‌شنبه ۳ دی ۱۳۹۸، ساعت ۱۵ – ۱۷
تالار دکتر شیرازی، تهران، خیابان ولی‌عصر، جنوب پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹.
مرکز هنرپژوهی نقش‌جهان.

گرامیداشت شادروان حمید سهـیلی مظـفر

گرامیداشت شادروان حمید سهـیلی مظـفر

سخنرانان:
دکتر مهدی حجت (رئیس ایکوموس ایران)
مهندس حمیدرضـا سپهری (رئیس اسبق مرکز مطالعات شهرسازی و معماری ایران)

مروری بر آثار زنده‌یاد استاد حمید سهیلی مظفر، پژوهشگر و کارگردان سینمای مستند

زمان و مکان:
سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸، ساعت ۱۵ – ۱۷
تالار دکتر شیرازی، تهران، خیابان ولی‌عصر، جنوب پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹.
مرکز هنرپژوهی نقش‌جهان.

بزرگداشت دوازدهمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد دکتر باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی (۱ شهریور ۱۳۱۵ ـ ۲۸ مرداد ۱۳۸۶)

مراسم گرامی‌داشت شادروان دکتر باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی، با سپاس و با یاد ایشان در موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران برگزار می‌شود. مقدم همۀ‌عزیزان را به این مجلس گرامی می‌داریم.

یاد یار:

ـ پخش کلیپ یادبود (بخش اول)
ـ شیرازی یک قاعدۀ استثنایی بود
دکتر مهدی حجت

نویافته‌های معماری:

ـ رابطۀ متقابل پایداری شهرهای تاریخی با توان بالقوۀ سرزمین: نیشابور 
دکتر هایده لاله و دکتر زهرا لرزاده

ـ‌ مناظر فرهنگی در البرز شمالی: دشت‌های میان‌کوهی فریم و کیاسر
مهندس سجاد زلیکانی

ـ پخش کلیپ یادبود (بخش دوم)

دوشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، ساعت ۱۵ـ۱۷، دفتر موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران.
تهران، خیابان امیرکبیر، نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچۀ شهید علیرضا جاویدی، شمارۀ ۱۰۷.

کتاب‌شناسی گزیدۀ مناظر روستایی

کتاب‌شناسی گزیدۀ مناظر روستایی

نسخۀ ۹ آوریل ۲۰۱۹

شامل:
اصول و معیارهای بین‌المللی
نشریات علمی برخط
کتاب‌ها و اسناد برخط
مقاله‌هایی از آرشیو باز ایکوموس
همایشنامه‌ها / نتایج نشست‌ها
کتاب‌ها و اسناد موجود در مرکز مدارک ایکوموس جهانی

کتاب‌شناسی را از اینجا دریافت کنید.

#۱۸April  #ICOMOS  #rurallandscapes  #IcomosIDMS2019  #هجدهـآوریل  #ایکوموس  #مناظرروستایی

 

گرامی‌داشت ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) روز بناها و محوطه‌ّهای تاریخی سال بین‌المللی مناظر روستایی

مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران برگزار می‌کند:

گرامی‌داشت ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین)
روز بناها و محوطه‌های تاریخی
سال بین‌المللی مناظر روستایی

 

برنامه:
ـ خوشامد گویی، تلاوت قرآن کریم، اعلام برنامه

ـ قرائت متن بیانیۀ ایکوموس جهانی به مناسبت سال بین‌المللی مناظر روستایی
ناصر نوروززاده چگینی، معاون ایکوموس ایران

ـ توضیحات مسئولان کمیته‌های علمی مرتبط با موضوع سال
دکتر هما ایرانی بهبهانی، مسئول کمیتۀ مناظر فرهنگی
دکتر سیاوش صابری کاخکی، مسئول کمیتۀ معماری بومی
دکتر مهناز اشرفی، مسئول کمیتۀ معماری دستکند

ـ فراخوانی میراث روستایی
دکتر مهدی حجت، رئیس ایکوموس ایران

ـ معرفی وبگاه جدید موسسه

ـ سخنرانی اصلی: منظر روستایی
دکتر محمدتقی رهنمایی، استاد دانشگاه تهران

 

زمان و مکان:
سه‌شنبه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ساعت ۱۷:۳۰ ـ ۲۰:۳۰
دفتر موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران
خیابان امیرکبیر، بین سرچشمه و امین‌حضور، کوچۀ علیرضا جاویدی، شماره ۱۰۷

از عموم علاقه‌مندان دعوت می‌شود در این بزرگداشت شرکت کنند.

 

#۱۸April   #ICOMOS   #rurallandscapes   #IcomosIDMS2019    ۱۸#آوریل   # ایکوموس   #مناظ رروستایی

مناظر روستایی: موضوع سال ۲۰۱۹ ایکوموس جهانی

 

۱۸آوریل ـ روز جهانی بناها و محوطه‌ها

موضوع سال ۲۰۱۹: مناظر روستایی

در بارۀ این روز

در سال ۱۹۸۲، ایکوموس ۱۸ آوریل را به عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌ها نامگذاری کرد. یونسکو در سال بعد، در بیست و دومین کنفرانس عمومی خود، این تصمیم را به تصویب رساند. از آن پس ۱۸ آوریل روز بزرگداشت و اشاعۀ میراث فرهنگی و فرصتی برای ارتقای آگاهی از تنوع و ارتباط آن با ما شد و اینکه میراث فرهنگی تا چه اندازه می تواند آسیب‌پذیر باشد و الزامات و منافع حفاظت از آن چیست. ایکوموس هر سال موضوعی را برای بزرگداشت و فعالیت‌های کمیته‌های ملی و کمیته‌های بین‌المللی علمی خود، و دیگر سازمان‌های علاقه‌مند به مشارکت تعیین می‌کند. برای سال ۲۰۱۹، موضوع مناظر روستایی انتخاب شده ـ که مرتبط با موضوع سمپوزیوم علمی میراث روستایی. این سمپوزیوم در ماه اکتبر سال جاری در شهر مراکش در کشور مغرب برگزار خواهد شد (صفحۀ ما را دربارۀ سمپوزیوم و فراخوان پیشنهادها ببینید).

امسال روز جهانی بناها و محوطه‌ها، برای کمیته‌های ملی و کمیته‌های بین‌المللی علمی فرصتی است برای ارتقای آگاهی در بارۀ موضوعیت مناظر روستایی، چالش‌هایی که دامن‌گیر حفاظت از آنهاست، فواید حاصل از کوشش‌هایی که در این زمینه صورت می‌گیرد، و کیفیت پیوند ذاتی مناظر روستایی با توسعه پایدار. این روز فرصت بی نظیری است برای ایجاد گفتگو و رابطه در جوامع انسانی و صحه نهادن بر نقش آنها در شکل‌گیری، وجود، تحول، و غنای این مناظر روستایی، و نیز قطعاً از حفاظت آنها.

چیستی مناظر روستایی

در «اصول ناظر بر مناظر روستایی به مثابه میراث» ایکوموس، که در مجمع عمومی ۲۰۱۷تصویب شد، این مناظر روستایی چنین تعریف شده‌اند: «مناطق خاکی و آبی ناشی از تعامل انسان ـ‌ طبیعت برای تولید غذا و دیگر منابع تجدیدپذیر طبیعی، که از طریق کشاورزی، دامداری و چوپانی، ماهیگیری و آبزی‌پروری، جنگلداری، جمع‌آوری گیاهان وحشی، شکار، و استحصال منابع دیگری همچمون نمک، شکل گرفته‌اند. مناظر روستایی منابعی چندوجهی‌اند. در عین حال، همۀ مناطق روستایی واجد معانی فرهنگی‌اند که مردم و جوامع به آنها اعطا کرده‌اند: همۀ مناطق روستایی منظر به شمار می‌روند.» مناظر روستایی حاوی ذخیرۀ در حال رشدی از میراث مادی و معنوی است که دائماً در حال سازگاری یافتن با وضعیت محیطی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. مناظر روستایی عمومی‌ترین گونۀ منظر فرهنگی باقی‌اند.

مناظر روستایی، قرن‌ها و حتی هزاره‌ها، حافظ تعادل میان فعالیت‌های انسان و محیط وی بوده‌اند. کنش‌های هر روزۀ بی‌شمار، در برخی موارد به تحولی ملایم انجامیده، و در موارد دیگر به دگرگونی‌های شگرفی برآمده از تغییر روش‌های تولید، پیشرفت فناوری یا تغییرات اقتصادی و سیاسی. میراثِ حاصلْ آشکارا نشان‌دهندۀ شواهدی از دوره‌های گوناگون و شامل منظومۀ غنی و پیچیده‌ای از میراث مادی و معنوی و زنده است که در آن پیوسته تغییر، دگرگونی، و تحول برقرار است، و تا زمانی که منظر روستایی زنده باشد، برقرار خواهد ماند.

نقش جوامع در حفاظت از مناظر روستایی

در حالی که که ضریب رشد جمعیت شهری در سال ۲۰۱۷ به رقم جهانی ۵۴/۸۲ درصد رسیده است، جمعیت روستایی نیز ـ با وجود کاهش درصدی سهم خود در این آمار ـ به رشد خود ادامه می دهد. این وضعیت اثراتی دو سویه در مناطق روستایی دارد، و در حالی که مناطقی از سکنه خالی می‌شود، برخی دیگر با مشکل ازدحام جمعیت روبه‌رو شده‌اند. همچنین تاثیر زیست‌محیطی محدوده‌های شهری بر پهنه‌های روستایی، و تغییراتی که این تأثیرات ایجاب می‌کند، و نیز عواقب آنها برای محیط و جوامع را نباید نادیده گرفت.

شکننده بودن و مفید بودنِ مناظر روستایی از خصیصه‌های اصلی معرف آن است. در حالی که هر تغییری در شرایط ضامن منظر زنده و نامی ممکن است به دگرگونی‌های اساسی منجر شود، یا حتی به وانهادگی کامل و نابود آن بینجامد، حفاظت از فایدۀ منظر روستایی است که به میراث ملموس و ناملموس آن قابلیت بقا می‌بخشد.

مناظر روستایی را به خوبی می‌توان قلمرو اصلی حفاظت عملی دانست که در آن جوامع و مشارکت از بیشترین موضوعیت برخوردارند. حفاظت مناظر روستایی بر نسبت میان میراث و جامعه تأکید می‌کند، و نیز بر بر فایده‌های آشکار و مستقیمی که حفاظت از میراث هم برای جوامعی دارد که آن را ایجاد کرده، تغییر داده، و صاحبش هستند، و هم بر جوامعی که تأثیرات زیست‌محیطی‌شان در این مناظر باقی می‌ماند ـ یعنی سودمندی برای همۀ ما. این است که حفاظت از مناظر روستایی را  مهم، و بیش از آن، جذاب می‌سازد.

چگونگی مشارکت کمیته‌های ایکوموس

از کمیته‌های ایکوموس می‌خواهیم تا در ۱۸ آوریل، با هدف ارتقای آگاهی از ارزش‌ها و حفاظت مناظر روستایی، فعالیت‌هایی مرتبط با این موضوع ترتیب دهند. این فعالیت‌ها می‌تواند شامل کنفراس، سخنرانی، جلسۀ ارائۀ پوستر، مصاحبه، نشر خبر، میزگرد، بازدید از دارایی‌های میراثی، بازدید میراث فرهنگی، کمپین در رسانه‌های اجتماعی، و غیره باشد. از کمیته‌های ایکوموس می‌خواهیم که از جوامع محلی برای مشارکت فعال در این بزرگداشت‌ها دعوت کنند.

اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی

۱۸ آوریل یکی از بهترین راه‌های اشاعۀ افکار برای حمایت از میراث فرهنگی و برقراری ارتباط در بارۀ فعالیت‌های این روز است. این روز انگیزه‌ای بزرگ برای همۀ اعضا و دوستان ایکوموس فراهم می‌کند تا آگاهی و مشارکت خود را ارتقا دهند.

از کمیته‌ها و سازمان‌دهندگان برنامه‌های ویژۀ ۱۸ آوریل می‌خواهیم تا اطلاعات مربوط به فعالیت‌های خود را در رسانه‌های اجتماعی (توییتر، فیسبوک، اینستاگرام و لینکداین) منتشر کنند و با هشتگ‌های زیر همراه سازند:

#۱۸April
#ICOMOS
#rurallandscapes
#IcomosIDMS2019
#۱۸آوریل
#ایکوموس
#مناظرروستایی

می توانید هشتگ‌ها را به زبان محلی خود ترجمه کنید.

این کار به دبیرخانۀ بین‌المللی اجازه می‌دهد که اخبار شما را شناسایی کند و بخشی را در حساب کاربری رسمی ایکوموس در رسانه‌های اجتماعی قرار دهد:  

Facebook
Twitter
Instagram

می توانید تصاویر و اطلاعات رویدادهای مرتبط با موضوع مناظر روستایی کشورتان، میراث و اعمال مرتبط با آن، اسلایدشوهای یا ویدئوهای کوتاه (زیر سی ثانیه) و یا حتی رویدادهای زنده را به اشتراک بگذارید. حتما در کنار تصاویر خود، توصیف، نقل قول، اطلاعات دقیق، و نیز هشتگ‌های مربوط را همراه کنید.

تصاویر خود از مناظر روستایی و فرهنگ و رفتار مرتبط با آن ها را در بانک تصاویر ایکوموس بارگذاری کنید ( اگر تا کنون چنین اقدامی نکرده اید برای این کار حساب کاربری بسازید). در تمام موارد یادشده قبلاً اطمینان حاصل کنید که تمام حقوق مالکیت تصاویر از آن خودتان است.

لطفاً ما را از رویدادهای خود باخبر کنید

لطفاً دبیرخانۀ بین‌المللی ایکوموس را از برنامه‌های ۱۸ آوریل خود تا تاریخ ۱۷ مارس مطلع سازید تا بتوانیم آنها را در وبگاه ایکوموس منتشر کنیم و فعالیت‌های شما را به اطلاع اعضای خانوادۀ ایکوموس در سرتاسر جهان برسانیم. حتی اگر تا زمان مقرر اقدام نکردید، اطلاعات را ارسال کنید.

لطفاً این اطلاعات را به [email protected]  با ساختار زیر ارسال کنید (لطفاً جملات کوتاه باشند تا امکان ارائۀ مختصر آنها ممکن شود) و در عنوان ایمیل خود «۱۸ April event- your Committee» را ذکر کنید.

عنوان رویداد های شما
چه کسی؟ سازمان دهنده
چه موضوعی؟ ارائه کوتاهی از رویدادها
چه زمانی؟
چه مکانی؟ شهر، نشانی
اطلاعات تماس رسمی
پایگاه اینترنتی
ضمایم: پوستر یا بروشور

مشارکت در رویداد سالانۀ کمک‌های داوطلبانه

امسال در ۱۸ آوریل، زمانی که میراث خود و کار داوطلبانۀ بیش از ده هزار عضو ایکوموس جهانی برای حفاظت از آن را جشن می‌گیریم، از شما دعوت می‌کنیم در انجام مأموریت مهم ایکوموس جهانی به ما یاری رسانید. هر هدیه‌ای، کوچک یا بزرگ، مهم است. ایکوموس پر از فکرها و افرادی است که مایل‌اند زمان و دانش خود را در اختیار بگذارند و در اغلب موارد تنها مبلغ اندکی کمک مالی می‌تواند باعث تسریع در انجام فعالیت‌هایی شود که برای همه سودمند است.

برای دسترس به صفحۀ ارسال کمک های جمعی اینجا کلیک کنید.

ایکوموس جهانی امیدوار است طی سال جاری حداقل ۲۵ هزار یورو از اعضا و دوستان جمع‌آوری کند. اعضا و دوستانی که امیدوارند با کمکشان ایکوموس بتواند تاثیری فزاینده بر حفاظت از میراث فرهنگی داشته باشد.

اگر درخواست ایکوموس جهانی را در شبکه های اجتمایی به اشتراک بگذارید از شما تشکر می‌کنیم!

دریافت بروشور فارسی
دریافت بروشور انگلیسی

 

برگزاری مراسم بزرگداشت یازدهمین سالگرد درگذشت دکتر باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی

مراسم بزرگداشت یازدهمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد دکتر باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی، مطابق برنامۀ اعلام‌شده از سوی موسسه، در تالار دکتر شیرازی در مرکز هنرپژوهی نقش‌جهان برگزار شد. در این مراسم جمعی از همکاران، دوستان، و دوستداران و نیز خانوادۀ محترم زنده‌یاد شیرازی شرکت داشتند.
ضمن گرامیداشت مجدد یاد استاد و با آرزوی تداوم اندیشه‌ها و اقدامات، و تحقق آرزوهای او برای فرهنگ و میراث فرهنگی ایران، و با قدردانی از شرکت‌کنندگان، لحظاتی از این مراسم را که جناب آقای مهندس نوید صالحی ثبت کرده‌اند، تقدیم می‌کنیم.

ICOMOS970530-01

Image 1 of 34

 

بزرگداشت یازدهمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد دکتر باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی

در سپاس و با یاد شادروان دکتر باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی، موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران مراسمی به‌مناسبت یازدهمین سالگرد درگذشت ایشان برگزار می‌کند. مقدم علاقه‌مندان و میهمانان گرامی را به این مجلس گرامی می‌داریم.

 

یاد یار:
– تعلیمات مرحوم استاد شیرازی در کلام مهندس محمد مقدس

بزرگداشت روز مسجد:
– مسجد جامع بروجرد (مهندس محمد مقدس)
– جستاری در مسجد جامع ساری (مهندس سحر خانجانی فرد، مهندس رضا قنبری سیدکلایی)

نویافتۀ معماری:
– بنای تنب پرگان، ناشناخته‌ای در پس‌کرانۀ شمالی خلیج فارس: تحلیلی بر معماری و کارکرد آن (دکتر علی اسدی)

زمان: سه‌شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷، ساعت ۱۵ـ۱۷
مکان: تالار دکتر شیرازی
تهران، خیابان ولی‌عصر، جنوب پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹، مرکز هنرپژوهی نقش‌جهان.