میراث و اقلیم، موضوع سال ۲۰۲۲

۱۸ آوریل:روز جهانی بنـاها و محوطه‌ها
موضوع سال ۲۰۲۲: میراث و اقلیم

 

در سال ۱۹۸۲، ایکوموس ۱۸آوریل را به عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌ها نام‌گذاری کرد. یونسکو نیز در سال بعد، در بیست و دومین کنفرانس عمومی خود، این روز را به تصویب رساند. ایکوموس هر سال برای فعالیت‌های اعضا، کمیته‌های ملی، کمیته‌های بین‌المللی علمی، و کارگروه‌های خود، و دیگر سازمان‌های علاقه‌مند به همکاری، موضوعی را تعیین می‌کند.

در پی موضوع سال پیش «گذشته‌های پیچیده: آینده‌های گوناگون»، در سال ۲۰۲۲ از شما دعوت می‌کنیم با گفتگوهای باز، سازنده، و بینا‌نسلی در موضوع میراث و اقلیم کاوش کنید.

ایکوموس در سال ۲۰۲۰ سند «میراث فرهنگی و اضطرار اقلیمی» را منتشر کرد که در آن به استعداد میراث فرهنگی برای اقدامات فراگیر، تغییرپذیر، و صحیحِ اقلیمی از راه پاسداشت همۀ انواع مواریث فرهنگی از آثار شدید و نامطلوب اقلیمی؛ اجرایی‌کردنِ واکنش به خطر بر مبنای اطلاع از مخاطره؛ و ایجاد توسعۀ پایدار با تاب‌آوریِ اقلیمی توجه کرده و به همۀ اینها از منظر مساوات و عدالت نگریسته بود.

گزارش «آیندۀ گذشته‌های ما» که ایکوموس به‌سال ۲۰۱۹ منتشر کرده بود، نیز خواستار همبستگی متخصصان میراث با جوامعی شده که بیشتر تحت تأثیر پیامدهای زیان‌بار تغییرات اقلیمی قرار گرفته، و یا توان کم‌تری برای تحمل هزینه‌های آن دارند. همبستگی باید اساس همۀ اقداماتی باشد که در این دهه در تلاش برای دست‌یافتن به «عدالت و مساوات اقلیمی» و رسیدن به «اهداف توسعۀ پایدار» انجام می‌دهیم.

«عدالت و مساوات اقلیمی» در مرکز گفتمان جاری در فصل مشترک مبحث تغییرات اقلیمی و میراث جای دارد:

«مساوات بینانسلی مستلزم آن است که همۀ انسان‌ها تدابیری اتخاذ کنند تا زیست‌بوم‌های خاکی و آبی کرۀ زمین برای نسل‌های آینده صیانت شود. تعامل انسان و زیست‌بوم‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است چراکه وجود هر یک به دیگری وابسته است. برای نگاه‌داشتن جانب انصاف باید به اصول عدالت توزیعی و این نکته توجه داشت که منافع حاصل و وظایف ناشی از تغییرات اقلیمی و مصوبۀ آن باید منصفانه تخصیص یابد.»

آیندۀ گذشته‌های ما، ۲۰۱۹

روز جهانی بناها و محوطه‌ها، ۱۸ آوریل ۲۰۲۲، فرصتی مناسب است که راهبردهای ترویجِ تمامی استعدادهای پژوهشی و اجرایی حفاظت از میراث فرهنگی، برای ایجاد راه‌های تقویتِ توسعۀ پایدار و انتقالی صحیح به سوی آینده‌ای کم‌کربن، در عین تاب‌آوری اقلیمی، به‌نمایش گذاشته شود. این موضوع بخشی از برنامۀ سه‌سالۀ ایکوموس (۲۰۲۱ – ۲۰۲۴) است و همچنین گامی است برای دستیابی به مصوبۀ ۲۰۲۰ ایکوموس دربارۀ رویکردهای مردم‌‌مبنا به میراث فرهنگی.

از اعضای ایکوموس صمیمانه دعوت می‌کنیم که هزاران راه را که میراث فرهنگی می‌تواند منبع دانشی باشد که برای حل معضل تغییرات اقلیمی به‌کار آید، معرفی کنند، راه‌هایی همچون: همکاری جنوب‌-جنوب و مثلثی؛ توان‌بخشی جوامعی که به‌سبب تغییرات اقلیمی مجبور به جابه‌جایی شده‌اند؛ مداخلات ارزان با هدف مدیریت مخاطرات ناشی از وقوع حادثه در بسترهای میراثی؛ آموزش میراثی و زیست‌محیطی، به‌خصوص در موضوع دانش کربن و تغییر‌پذیری صحیح؛ ترویج روایت‌های زنانه و مردانه برای تطابق اقلیمی، تغییرات زیست‌بومی، مساوات و عدالت، و رشد اجتماعی-اقتصادی محیط‌های میراثی آسیب‌دیده از تغییرات اقلیمی.

موضوع منتخب، میراث و اقلیم، فرصتی فراهم می‌کند برای پاسخ گفتن به پرسش‌هایی همچون اینکه چگونه می‌توان از عدالت و مساوات اقلیمی برای حمایت از میراث بهره گرفت، و یا راه‌های دستیابی به حمایت منصفانه از جوامع آسیب‌پذیر از اقدامات اقلیمی چیست، در حالی که توجه کافی به «دهۀ اقدام» ملل متحد می‌کنیم.

مشارکت کنید

کسانی که علاقه‌مندند مراسمی را برای این روز برنامه‌ریزی کنند، می‌توانند به چنین موضوعاتی توجه کنند: مخاطرۀ ناشی از فجایع (اقلیمی یا انسانی)، میراث بومی، میراث در تضاد، میراث و مردم‌سالاری، مکان مقدس یا میراث مقدس. پرسش‌های اصلی می‌تواند شامل این موارد باشد:

 • حفاظت از میراث فرهنگی چگونه می‌تواند محرک اقدامات اقلیمی باشد؟
 • مخاطرات عدالت و مساوات اقلیمی چیست و چه واکنشی می‌توان به آنها نشان داد؟
 • کمیته‌های ملی، کمیته‌های بین‌المللی علمی، کارگروه‌ها، و نیروهای کاری چه کارهایی در واکنش به مخاطرات و آثار مخرب فزایندۀ تغییرات اقلیمی انجام می‌دهند؟
 • مخاطرات و آثار مخرب تغییرات اقلیمی در آینده چیست؟

اطلاعات بیشتر در نشریۀ ۲۰۲۱ ایکوموس با عنوان «میراث و اهداف توسعۀ پایدار: راهنمای خط مشی برای میراث و فعالان توسعه» موجود است.

به سبب همه‌گیری کنونی کوید-۱۹ در سطح جهان، بیشتر مراسم برخط خواهد بود. خواهش می‌کنیم با برگزارکنندگان مراسم در کشورتان در تماس باشید. مراسم و برنامه‌هایتان را به نشانی  [email protected] ارسال کنید.

مشارکت می‌تواند در قالب‌های زیر، و البته نه محدود به آنها، باشد:

ویدئوهای ۱تا۲  دقیقه‌ای (حداکثر) از هر کمیتۀ ملی، کمیتۀ بین‌المللی علمی، و کارگروه که نشان‌دهندۀ رویکردهای محلی و منطقه‌ای به اقدامات اقلیمی باشد. ویدئوها می‌تواند از طریق شبکه‌های اطلاع‌رسانی ایکوموس به اشتراک گذاشته یا به نشانی ایمیل بالا ارسال شود. حتماً توضیح، نقل قول، و شواهدی در کنار هر ویدئو داشته باشید و از هشتگ‌ها استفاده کنید.

عکس‌ها همراه با شرح عکس که رویکردها و اهداف کنونی برای آینده را نشان دهد. لطفاً عکس‌هایی را منتشر کنید از حق انتشار آنها برخوردارید و این کار را در شبکه‌های اجتماعی انجام دهید.

میزگرد مجازی، وبینار، کارگاه‌ برای تأمل در خلأهای نظری و عملی موجود برگزار کنید و از دیگران دعوت کنید که در آن شرکت کنند.

استفاده از تصویر، نشان اهداف توسعۀ پایدار، و هشتگ‌ها را فراموش نکنید.

#۱۸April #ICOMOS #IDMS2022 #icomosIDMS2022 #climatejustice #heritage4climate  @icomosSDG2030 @climateheritage

 #۱۸آوریل #ایکوموس #ایکوموس-ایران #ایکوموس۲۰۲۲ #عدالت-اقلیمی

لطفاً به ما اطلاع دهید که چگونه این روز را گرامی می‌دارید

لطفاً دبیرخانۀ ایکوموس ایران را از برنامه‌های ۱۸آوریل خود مطلع سازید تا بتوانیم آنها را در وبگاه ایکوموس منتشر کنیم و فعالیت‌های شما را به اطلاع اعضای خانوادۀ ایکوموس در سرتاسر جهان برسانیم.

لطفاً این اطلاعات را به نشانی [email protected] با ساختار زیر ارسال کنید (لطفاً جملات کوتاه باشند تا امکان ارائۀ مختصر آنها ممکن شود) و در عنوان ایمیل خود «۱۸ April event- your Committee» را ذکر کنید.

 • عنوان رویداد های شما
 • چه کسی؟ سازمان دهنده
 • چه موضوعی؟ ارائه کوتاهی از رویدادها
 • چه زمانی؟
 • چه مکانی؟ شهر، نشانی
 • اطلاعات تماس رسمی
 • پایگاه اینترنتی
 • ضمائم: پوستر یا بروشور

چنانچه مشارکت شما از طریق عکس یا محتوای گرافیکی است، لطفاً پیش از انتشار مطمئن شوید که حق انتشار آن در اختیار شماست. همچنین برای انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی ایکوموس لازم است کتباً حق انتشار رایگان آنها را به ایکوموس بدهید.

دریافت این بیانیه در قالب پی‌دی‌اف.

 

بیانیه دربارۀ تهدید میراث فرهنگی در شرایط درگیری‌های نظامی

۶ ژانویه ۲۰۲۰

بیانیه دربارۀ تهدید میراث فرهنگی در شرایط درگیری‌های نظامی

میراث فرهنگی از آغاز هزاره به نحو فزاینده‌ای در درگیری‌های نظامی و تحولات سیاسی هدف قرار گرفته است. آن را جهت تهیۀ سرمایۀ مورد نیاز برای جنگ‌افزار یا تحریک هویت و تخفیف اعتماد به نفس طرف مقابل، تاراج و یا کاملاً ویران کرده‌اند. موزه‌ها نیز همچون سایت‌های فرهنگی در بسیاری از کشورهای از این امر مستثنی نبوده‌اند.

شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) و شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها (ایکوموس) در مقام نمایندگان جامعۀ میراثی در جهان، در بارۀ این این روند رو به رشد و به طور خاص تحولات اخیر نگرانی بسیاری دارند. ایکوم و ایکوموس از همۀ طرف‌های درگیری‌های نظامی دعوت می‌کنند که معاعهدۀ ۱۹۵۴ لاهه برای حمایت از سرمایه‌های فرهنگی در هنگام درگیری‌های نظامی را به یاد داشته باشند.

در این معاهده، کشورهای عضو موافقت می‌کنند که «هر گونه تخریب سرمایه‌های فرهنگی، به هر ملت که تعلق داشته باشد، صدمه‌ای است به میراث فرهنگی همۀ نوع بشر، چراکه هر ملتی سهمی به فرهنگ جهانی اعطا می‌کند». ایالات متحدۀ آمریکا در سال ۲۰۰۹ و ایران در سال ۱۹۵۹ معاهدۀ لاهه را پذیرفتند.

هر دو کشور عضو معاهدۀ ۱۹۷۲ میراث جهانی نیز هستند. آمریکا در سال ۱۹۷۳ به عنوان اولین کشور، آن را پذیرفت و نقشی کلیدی در اشاعۀ آن ایفا کرد. ایران مهد ۲۴ اثر میراث جهانی یونسکو با اهمیت بسیار زیاد فرهنگی و طبیعی است ـ نه تنها برای ایرانیان، که برای نوع بشر و خاطرۀ جمعی آن.

افزون بر آن، در سال ۲۰۱۷، شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا قطع‌نامۀ ۲۳۴۷ را به تصویب رساند که چنین عنوان می‌کند: «اقدام به حملات غیرقانونی علیه سایت‌ها و بناهای اختصاص یافته به دین، آموزش، هنر، علم و مقاصد خیرخواهانه، یا بناهای تاریخی می‌تواند، در شرایط خاص طبق قوانین بین‌الملل، جنایت جنگی محسوب شود و مرتکبین به چنین حملاتی باید به دست عدالت سپرده شوند».

ایکوم و ایکوموس متفقاً و قویاً هر گونه تخریب عمدی میراث فرهنگی را محکوم می‌کنند. ما از همۀ طرف‌ها می‌خواهیم توافقات بین‌المللی حاکم بر درگیری‌های نظامی را محترم بشمارند، و میراث فرهنگی جهان را هرجا که واقع شده، صرف‌نظر از باورهای دینی و نیات سیاسی، حمایت کنند.

 


The International Council of Museums (ICOM) is the only international organization of museums and museum professionals. It is committed to the research, conservation, continuation and communication to society of the world’s natural and cultural heritage, present and future, tangible and intangible. ICOM is a membership association and a non-governmental organization which establishes professional and ethical standards for museum activities. As forum of experts, it makes recommendations on issues related to cultural heritage, promotes capacity building and advances knowledge. ICOM is the voice of museum professionals on international stage and raises public cultural awareness through global networks and co-operation programs.

ICOM facts and figures (October 2019)
44,700 professionals in 138 countries, 119 National Committees, 32 International Committees
For more information: www.icom.museums

The International Council on Monuments and Sites (ICOMOS) is a nongovernmental, not for profit international organisation, committed to furthering the conservation, protection, use and enhancement of the world’s cultural heritage. ICOMOS has built a solid philosophical, doctrinal and managerial framework for the sustainable conservation of heritage around the world. As an official advisory body to the World Heritage Committee for the implementation of the UNESCO World Heritage Convention, ICOMOS evaluates nominations and advises on the state of conservation of properties inscribed on the World Heritage List.

ICOMOS facts and figures (February 2019)
10,546 Individual Members in 151 countries, 271 Institutional Members, 107 National Committees, 28 International Scientific Committees
For more information see www.icomos.org

پیام رئیس کمیتۀ ملی ایکوموس ایران به ایکوموس جهانی دربارۀ تهدید میراث فرهنگی ایران از سوی رئیس جمهور آمریکا

بسمه عزّ اسمه

رئیس محترم ایکوموس جهانی
روسای محترم کمیته‌های ملی
و همکاران گرامی

همان‌گونه که احتمالاً  مطلع هستید، اخیراً رئیس جمهور آمریکا در توییتی ایران را تهدید کرده است: «۵۲ نقطۀ ایران را نشانه گرفته‌ایم، برخی با اهمیت بسیار زیاد برای ایران و فرهنگ ایرانی، و این هدف‌ها، و خود ایران، به سرعت و به سختی مورد حمله قرار خواهند گرفت». اگرچه این تهدید آشکارا خلاف قوانین بین‌المللی و معاهدات یونسکو می‌باشد، انتشار این توییت و اصرار رئیس جمهور آمریکا بر آن در توییت‌های بعدی خود، توجه و نگرانی جهانی را برانگیخته است.

این گونه اظهارات ناگزیر پیامدهای فاجعه‌باری برای فرهنگ و میراث فرهنگی بشر در پی خواهد داشت، لذا لازم است کلیۀ افراد و نهادهای مسئول موضعی مناسب در قبال آن اتخاذ نمایند.

پیشاپیش از بذل توجه شما به این موضوع مهم قدردانی می‌نماید.

دکتر مهدی حجت
رئیس کمیتۀ ملی ایکوموس ایران

 

 

Dear President of ICOMOS International
Dear Presidents of ICOMOS national committees
and all our respected colleagues

As you may already have been informed, the President of the United States has recently threatened Iran in a tweet: “targeted 52 Iranian sites, some at a very high level & important to Iran & the Iranian culture, and those targets, and Iran itself, WILL BE HIT VERY FAST AND VERY HARD.” Although, this is obviously against International resolutions and UNESCO conventions, the tweet and the president’s insisting on it in his next tweets has raised a worldwide concern and anxiety.

This kind of statements will inevitably have disastrous effects on human culture and cultural heritage, therefore taking proper and effective steps by all the responsible people and organizations in this regard is necessary.

We sincerely appreciate your consideration in advance.

Dr. Mahdi Hodjat
President of ICOMOS Iran

 بیانیۀ نخستین نشست کمیتۀ علمی معماری بومی ایکوموس ایران

بسمه تعالی

 بیانیۀ نخستین نشست کمیتۀ علمی معماری بومی ایکوموس ایران

تهران، ۱۵ شهریور ۱۳۹۷

حوزۀ فرهنگی ایران به‌سبب برخورداری از تنوع اقلیمی و فرهنگی کم‌نظیر و دادوستدهای پیوسته با فرهنگ‌ها و تمدن‌های همسایه و دوردست و نیز پیشینۀ طولانی و مستمر زیست در آن، از معماری بسیار متنوع و ارزشمندی بهره‌مند شده است. حدوداً در یک قرن اخیر، فرآیند نامتوازن توسعه، تغییرات اقلیمی شدید و پیامدهای آن و حوادث و بلایای طبیعی و انسانی، در کنار عوامل دیگری که باید شناسایی و تحلیل شوند، به غفلت از این سرمایۀ عظیم فرهنگی، تمدنی و علمی انجامیده که ناگزیر آسیب‌های جدی و حتی نابودی وجوه و بخش‌هایی از میراث معماری بومی ایران را در پی داشته است.

با باور عمیق به نامطلوب بودن این رخدادها و اعتقاد به لزوم همکاری برای تغییر این سیر، جمعی از متخصصان و اعضای ایکوموس در خرداد سال ۱۳۹۶ پیشنهاد تأسیس کمیتۀ علمی معماری بومی را به هیئت رئیسه ایکوموس ایران ارائه دادند و پس از کسب نظر موافق هیئت رئیسه و هیئت اجرایی ایکوموس ایران و طی مراحل لازم، این کمیته در تیر سال ۱۳۹۷ رسماً تشکیل و فعالیت‌های آن آغاز شد.

براساس فراخوان منتشر شده و چشم‌انداز تدوین شده در وبگاه و شبکه‌های ارتباطی ایکوموس ایران، متخصصان و علاقه‌مندان بسیاری از سرتاسر کشور حمایت خود را از شکل‌گیری این کمیته ابراز و آمادگی خود را برای همکاری با آن، اعلام نمودند.

هیئت موسسان کمیته از طریق رای‌زنی با هیئت اجرایی ایکوموس ایران، به تبیین مفهوم و معنی معماری بومی، ازجمله مطالعۀ واژه‌شناختی تطبیقی این مفهوم و شناخت رئوس مسائل آن در این حوزۀ تمدنی پرداخت و به‌موازات آن اقداماتی برای طراحی ساختار متناسب با این کمیته، شناسایی حوزه‌های کلی بوم‌های ایران، تعریف کارگروه‌های تخصصی و شناسایی و ارزیابی علایق علاقه‌مندان به همکاری با این کمیته در سطح کشور، انجام داد. در این فرایند، کمیته از همکاری همکاران خود در آغاز کتابشناسی معماری بومی (ایران) و شناخت موسسات و نهادهای مرتبط با موضوع در ایران و جهان، و نیز برگزاری کارگاه و جلسات موردی بهره برد.

اینک در نخستین نشست اعضا و همکاران این کمیته در محل دفتر موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، حاضران ضمن باور به این‌که لازم است از فرصت پدیدآمده ناشی از تأسیس این کمیتۀ علمی بهترین استفادۀ ممکن به عمل آید، با ابراز نگرانی از فرایند فزایندۀ شتابان فراموشی و تخریب اندیشه و آثار معماری بومی بی‌بدیل ایران و تهدید و تخریب ارزش‌های فوق تصور گوناگون آن با اقدامات غیرسازنده و مخرب، متعهد می‌گردند از طریق یاری به کمیتۀ علمی معماری بومی و کمک به آغاز شکل‌گیری جریانی عالمانه در حوزۀ عمومی و تخصصی، بهویژه آگاهی‌بخشی به عموم مردم، تمام همت و تلاش خود را به کار گیرند تا براساس گسترش و تعمیق شناخت و معرفت به این مهم، زمینه‌های اجتماعی حفاظت و بهره‌مندی صحیح از آن و نیز تداوم نتایج تجارب معماری بومی ایران، در آینده، مقدور گردد.

حاضران و کمیتۀ علمی انتظار دارند مسئولان حاکمیت و دولت ضمن توجه به مسئولیت خود در این زمینه، از این فرصت بهره‌مند شوند و امیدوارند ایکوموس جهانی با درک و شناخت این ظرفیت مردم‌نهاد، امکانات و حمایت خود را در توسعه کیفی و همراهی با این کمیته به کار گیرد. همچنین حاضران آمادگی خود را برای بسط خوشه‌های همکار در نواحی مختلف ایران و نیز مشارکت در اقدامات مشابه در حوزۀ فرهنگ مشترک منطقه‌ای و جهانی در حد توان ابراز می‌دارند.

نخستین نشست کمیته علمی معماری بومی
ایکوموس ایران
تهران، پانزدهم شهریور ۱۳۹۷خورشیدی