میراث و اقلیم، موضوع سال ۲۰۲۲

۱۸ آوریل:روز جهانی بنـاها و محوطه‌ها
موضوع سال ۲۰۲۲: میراث و اقلیم

 

در سال ۱۹۸۲، ایکوموس ۱۸آوریل را به عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌ها نام‌گذاری کرد. یونسکو نیز در سال بعد، در بیست و دومین کنفرانس عمومی خود، این روز را به تصویب رساند. ایکوموس هر سال برای فعالیت‌های اعضا، کمیته‌های ملی، کمیته‌های بین‌المللی علمی، و کارگروه‌های خود، و دیگر سازمان‌های علاقه‌مند به همکاری، موضوعی را تعیین می‌کند.

در پی موضوع سال پیش «گذشته‌های پیچیده: آینده‌های گوناگون»، در سال ۲۰۲۲ از شما دعوت می‌کنیم با گفتگوهای باز، سازنده، و بینا‌نسلی در موضوع میراث و اقلیم کاوش کنید.

ایکوموس در سال ۲۰۲۰ سند «میراث فرهنگی و اضطرار اقلیمی» را منتشر کرد که در آن به استعداد میراث فرهنگی برای اقدامات فراگیر، تغییرپذیر، و صحیحِ اقلیمی از راه پاسداشت همۀ انواع مواریث فرهنگی از آثار شدید و نامطلوب اقلیمی؛ اجرایی‌کردنِ واکنش به خطر بر مبنای اطلاع از مخاطره؛ و ایجاد توسعۀ پایدار با تاب‌آوریِ اقلیمی توجه کرده و به همۀ اینها از منظر مساوات و عدالت نگریسته بود.

گزارش «آیندۀ گذشته‌های ما» که ایکوموس به‌سال ۲۰۱۹ منتشر کرده بود، نیز خواستار همبستگی متخصصان میراث با جوامعی شده که بیشتر تحت تأثیر پیامدهای زیان‌بار تغییرات اقلیمی قرار گرفته، و یا توان کم‌تری برای تحمل هزینه‌های آن دارند. همبستگی باید اساس همۀ اقداماتی باشد که در این دهه در تلاش برای دست‌یافتن به «عدالت و مساوات اقلیمی» و رسیدن به «اهداف توسعۀ پایدار» انجام می‌دهیم.

«عدالت و مساوات اقلیمی» در مرکز گفتمان جاری در فصل مشترک مبحث تغییرات اقلیمی و میراث جای دارد:

«مساوات بینانسلی مستلزم آن است که همۀ انسان‌ها تدابیری اتخاذ کنند تا زیست‌بوم‌های خاکی و آبی کرۀ زمین برای نسل‌های آینده صیانت شود. تعامل انسان و زیست‌بوم‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است چراکه وجود هر یک به دیگری وابسته است. برای نگاه‌داشتن جانب انصاف باید به اصول عدالت توزیعی و این نکته توجه داشت که منافع حاصل و وظایف ناشی از تغییرات اقلیمی و مصوبۀ آن باید منصفانه تخصیص یابد.»

آیندۀ گذشته‌های ما، ۲۰۱۹

روز جهانی بناها و محوطه‌ها، ۱۸ آوریل ۲۰۲۲، فرصتی مناسب است که راهبردهای ترویجِ تمامی استعدادهای پژوهشی و اجرایی حفاظت از میراث فرهنگی، برای ایجاد راه‌های تقویتِ توسعۀ پایدار و انتقالی صحیح به سوی آینده‌ای کم‌کربن، در عین تاب‌آوری اقلیمی، به‌نمایش گذاشته شود. این موضوع بخشی از برنامۀ سه‌سالۀ ایکوموس (۲۰۲۱ – ۲۰۲۴) است و همچنین گامی است برای دستیابی به مصوبۀ ۲۰۲۰ ایکوموس دربارۀ رویکردهای مردم‌‌مبنا به میراث فرهنگی.

از اعضای ایکوموس صمیمانه دعوت می‌کنیم که هزاران راه را که میراث فرهنگی می‌تواند منبع دانشی باشد که برای حل معضل تغییرات اقلیمی به‌کار آید، معرفی کنند، راه‌هایی همچون: همکاری جنوب‌-جنوب و مثلثی؛ توان‌بخشی جوامعی که به‌سبب تغییرات اقلیمی مجبور به جابه‌جایی شده‌اند؛ مداخلات ارزان با هدف مدیریت مخاطرات ناشی از وقوع حادثه در بسترهای میراثی؛ آموزش میراثی و زیست‌محیطی، به‌خصوص در موضوع دانش کربن و تغییر‌پذیری صحیح؛ ترویج روایت‌های زنانه و مردانه برای تطابق اقلیمی، تغییرات زیست‌بومی، مساوات و عدالت، و رشد اجتماعی-اقتصادی محیط‌های میراثی آسیب‌دیده از تغییرات اقلیمی.

موضوع منتخب، میراث و اقلیم، فرصتی فراهم می‌کند برای پاسخ گفتن به پرسش‌هایی همچون اینکه چگونه می‌توان از عدالت و مساوات اقلیمی برای حمایت از میراث بهره گرفت، و یا راه‌های دستیابی به حمایت منصفانه از جوامع آسیب‌پذیر از اقدامات اقلیمی چیست، در حالی که توجه کافی به «دهۀ اقدام» ملل متحد می‌کنیم.

مشارکت کنید

کسانی که علاقه‌مندند مراسمی را برای این روز برنامه‌ریزی کنند، می‌توانند به چنین موضوعاتی توجه کنند: مخاطرۀ ناشی از فجایع (اقلیمی یا انسانی)، میراث بومی، میراث در تضاد، میراث و مردم‌سالاری، مکان مقدس یا میراث مقدس. پرسش‌های اصلی می‌تواند شامل این موارد باشد:

 • حفاظت از میراث فرهنگی چگونه می‌تواند محرک اقدامات اقلیمی باشد؟
 • مخاطرات عدالت و مساوات اقلیمی چیست و چه واکنشی می‌توان به آنها نشان داد؟
 • کمیته‌های ملی، کمیته‌های بین‌المللی علمی، کارگروه‌ها، و نیروهای کاری چه کارهایی در واکنش به مخاطرات و آثار مخرب فزایندۀ تغییرات اقلیمی انجام می‌دهند؟
 • مخاطرات و آثار مخرب تغییرات اقلیمی در آینده چیست؟

اطلاعات بیشتر در نشریۀ ۲۰۲۱ ایکوموس با عنوان «میراث و اهداف توسعۀ پایدار: راهنمای خط مشی برای میراث و فعالان توسعه» موجود است.

به سبب همه‌گیری کنونی کوید-۱۹ در سطح جهان، بیشتر مراسم برخط خواهد بود. خواهش می‌کنیم با برگزارکنندگان مراسم در کشورتان در تماس باشید. مراسم و برنامه‌هایتان را به نشانی  [email protected] ارسال کنید.

مشارکت می‌تواند در قالب‌های زیر، و البته نه محدود به آنها، باشد:

ویدئوهای ۱تا۲  دقیقه‌ای (حداکثر) از هر کمیتۀ ملی، کمیتۀ بین‌المللی علمی، و کارگروه که نشان‌دهندۀ رویکردهای محلی و منطقه‌ای به اقدامات اقلیمی باشد. ویدئوها می‌تواند از طریق شبکه‌های اطلاع‌رسانی ایکوموس به اشتراک گذاشته یا به نشانی ایمیل بالا ارسال شود. حتماً توضیح، نقل قول، و شواهدی در کنار هر ویدئو داشته باشید و از هشتگ‌ها استفاده کنید.

عکس‌ها همراه با شرح عکس که رویکردها و اهداف کنونی برای آینده را نشان دهد. لطفاً عکس‌هایی را منتشر کنید از حق انتشار آنها برخوردارید و این کار را در شبکه‌های اجتماعی انجام دهید.

میزگرد مجازی، وبینار، کارگاه‌ برای تأمل در خلأهای نظری و عملی موجود برگزار کنید و از دیگران دعوت کنید که در آن شرکت کنند.

استفاده از تصویر، نشان اهداف توسعۀ پایدار، و هشتگ‌ها را فراموش نکنید.

#۱۸April #ICOMOS #IDMS2022 #icomosIDMS2022 #climatejustice #heritage4climate  @icomosSDG2030 @climateheritage

 #۱۸آوریل #ایکوموس #ایکوموس-ایران #ایکوموس۲۰۲۲ #عدالت-اقلیمی

لطفاً به ما اطلاع دهید که چگونه این روز را گرامی می‌دارید

لطفاً دبیرخانۀ ایکوموس ایران را از برنامه‌های ۱۸آوریل خود مطلع سازید تا بتوانیم آنها را در وبگاه ایکوموس منتشر کنیم و فعالیت‌های شما را به اطلاع اعضای خانوادۀ ایکوموس در سرتاسر جهان برسانیم.

لطفاً این اطلاعات را به نشانی [email protected] با ساختار زیر ارسال کنید (لطفاً جملات کوتاه باشند تا امکان ارائۀ مختصر آنها ممکن شود) و در عنوان ایمیل خود «۱۸ April event- your Committee» را ذکر کنید.

 • عنوان رویداد های شما
 • چه کسی؟ سازمان دهنده
 • چه موضوعی؟ ارائه کوتاهی از رویدادها
 • چه زمانی؟
 • چه مکانی؟ شهر، نشانی
 • اطلاعات تماس رسمی
 • پایگاه اینترنتی
 • ضمائم: پوستر یا بروشور

چنانچه مشارکت شما از طریق عکس یا محتوای گرافیکی است، لطفاً پیش از انتشار مطمئن شوید که حق انتشار آن در اختیار شماست. همچنین برای انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی ایکوموس لازم است کتباً حق انتشار رایگان آنها را به ایکوموس بدهید.

دریافت این بیانیه در قالب پی‌دی‌اف.

 

پیام تسلیت به مناسبت ضایعۀ فقدان میرعابدین کابلی، باستان‌شناس و پژوهشگر نام‌آور کشور


همه از خداییم و به سوی او بازمی‌گردیم

شادروان استاد میرعابدین کابلی متولد  ۱۳۲۲ در شهرستان بابل بود و دانش‌آموختۀ باستان شناسی از دانشگاه تهران. او از چهره‌های نام‌آور باستان‌شناسی ایران در نیم قرن گذشته بود. ایشان معاونت پژوهش در مرکز باستان‌شناسی ایران در دهۀ ۱۳۵۰، معاونت میراث فرهنگی  استان تهران در دهۀ ۱۳۷۰ و بیش از سی سال از کارشناسان و پژوهشگران عالم و زحمت‌کش باستان‌شناسی کشور بودند.

بررسی‌های چندسالۀ ایشان در منطقۀ قمرود استان قم.کاوش‌های طولانی و مستمر در محوطۀ باستانی شهداد و کاوش در شهر شوش و محوطۀ پیش از تاریخ قره‌تپۀ قمرود از جمله کارهای ماندگار این چهره خدوم، بی‌توقع، متواضع، و عالم برجستۀ میراث فرهنگی کشور بود.  استاد کابلی از ابتدای شکل‌گیری موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران عضو پیوستۀ این موسسه و همواره  یار و همراه فعالیت‌های آن بودند.

بی‌تردید نقش موثر و ماندگار ایشان در اعتلای جایگاه میراث فرهنگی کشور فراموش نخواهد شد.

ایکوموس ایران این ضایعۀ بزرگ را به خانوادۀ محترم ایشان، همۀ میراث‌داران کشور، جامعۀ فرهنگی کشور، بالاخص باستان‌شناسان، تسلیت گفته، برای خانواده و دوستان و دوستداران ایشان صبر و برای روح بلند ایشان آمرزش و شادی از خداوند منان خواستار است.

یادش گرامی و ماندگار.

فراخوان مستندسازی معماری بومی ایران و پیشوازی از فصل بهار

بهار و معماری بومی ایران

ماه پایانی زمستان که نوید آمدن بهار و آیین‌های نوروزی را می‌دهد، در فرهنگ مردمان ایران بسیار ارجمند است.
این آیین‌ها در همۀ بخش‌های زندگی ایرانیان نشانه‌هایی دارد. بخشی از این نشانه‌ها کارهایی است که مردم ایران در ساختمان‌های خود در روستاها و شهرهایشان به پیشوازی از بهار انجام می‌دهند.
این کارها دگرگونی روزگار را، در اندیشۀ ایرانیان ابزاری برای پیراستن و نو کردن زیستگاه و شادی وخوش‌دلی، در همسویی با پیرامون‌شان، نموده است. 
کمیتۀ علمی معماری بومی ایکوموس ایران شما را به مستندسازی و مشارکت در فهم و معرفی این روند دعوت می‌نماید. 

کمیتۀ علمی معماری بومی ایکوموس ایران

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت منوچهر طیاب، پژوهشگر و کارگردان سینمای مستند

منوچهر طیاب، کارگردان فیلم‌های مستند و نویسندۀ فعال در زمینۀ تاریخ و تمدن ایران در بامداد چهارم شهریور ۱۳۹۹ در ۸۳ سالگی در وین درگذشت.

شادروان منوچهر طیاب در سال ۱۳۱۶ در تهران متولد شد و در رشتۀ معماری در دانشگاه فنی وین، و سپس در رشتۀ کارگردانی سینما و تلویزیون و طراحی صحنه در آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی وین تحصیل کرد. او کارگرادانی را با فیلمی دربارۀ سفال‌های تاریخی ایران آغاز کرد و سپس بیش از نود فیلم مستند و آموزشی ساخت. منوچهر طیاب نقشی مهم در رشد علمی سینمای مستند در ایران و معرفی میراث طبیعی و فرهنگی ایران از طریق این رسانه داشت.

از آثار سینمایی و مکتوب او می‌توان به «سفال»، «سرامیک»، «ریتم»، «مسجد جامع اصفهان»، «چهلستون»، «ایران، سرزمین ادیان»، «معماری دوران صفوی»، «معماری اسلامی ایران: دورهٔ ایلخانی»، «اصفهان هندسه‌ای در مقیاس انسانی»، «سد راه شن»، «وانگه روان‌جهان گله کرد»، همراه باد در دل تنهایی کویر (کتاب منتشر شده در سال ۱۳۸۱، انتشارات کتاب خورشید)، دریای پارس (کتاب منتشر شده در سال ۱۳۸۵، انتشارات کتاب خورشید)، «زاگرس، گاهواره تمدنی کهن» اشاره کرد.

موسسۀ فرهنگی ایکوموس فقدان این پژوهشگر و کارگردان شهیر را به دوستداران فرهنگ و میراث فرهنگی ایران، اهل سینما و سینمای مستند، و به‌ویژه به خانوادۀ گرامی ایشان تسلیت می‌گوید و برای ایشان شادمانی و آرامش ابدی مسئلت می‌دارد.

یادش گرامی و نامش ماندگار باد.

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت باستان‌شناس، ایران‌شناس، پژوهشگر، و مترجم به‌نام، مسعود گلزاری

مسعود گلزاری، باستان‌شناس، ایران‌شناس، پژوهشگر، و مترجم، در روز یکشنبه، پنجم مرداد ۱۳۹۹، به دیار باقی شتافت. موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، ضایعۀ بزرگ درگذشت ایشان را به جامعۀ باستان‌شناسان و پژوهشگران ایران‌شناسی، دوستداران فرهنگ و میراث فرهنگی ایران، و جمع کثیر دوستداران و شاگردان ایشان، و خانوادۀ محترمشان تسلیت می‌گوید و از خداوند مهربان برای روان جناب گلزاری شادی ابدی و برای خانواده و دوستان و دوستداران ایشان صبر و شکیبایی آرزو می‌کند.
مسعود گلزاری در سال ۱۳۱۳ در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات خود را در رشتۀ باستان‌شناسی در دانشگاه تهران تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد و از سال ۱۳۳۸ کار تدریس را آغاز کرد و تا سال ۱۳۴۹ در دانش‌سرای تربیت معلم تهران به تدریس پرداخت. از همان زمان با گروه‌های باستان‌شناسی آمریکایی و آلمانی در استان‌های آذربایجان غربی و کرمانشاه همکاری می‌کرد. از سال ۱۳۵۰ به عضویت در هیئت علمی گروه باستان‌شناسی و هنر دانشگاه تهران پذیرفته شد و همزمان تحصیل در مقطع دکترا را نیز با گرایش تاریخ پیش از اسلام آغاز کرد.
او از سال ۱۳۵۶، با پایان تحصیلاتش در ایران، به انگلستان رفت و در آنجا به تحصیل، پژوهش، و تدریس پرداخت. مسعود گلزاری از سال ۱۳۵۱ هر سال سه ماه به همراه هیئت علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران در تپه زاغۀ قزوین به کاوش می‌پرداخت. علاوه بر این، او نزدیک به بیست سال در منطقۀ کردستان ایران و استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، و کرمانشاه به کاوش باستان‌شناختی پرداخت.
از او آثار بسیاری به جای مانده که از آن میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ـ تالیف
ج‍غ‍راف‍ی‍ای ش‍ه‍ری و روس‍ت‍اشناسی (ت‍ه‍ران: کتابدار، ۱۳۸۶)؛ گزیدۀ تاریخ ادبیات ایران: از کهن‌ترین دوران تا امروز (همراه با حمیدرضا ناظمی‌راد، تهران: کتابدار، ۱۳۸۸)؛ کلیات علم اقتصاد (ترجمه و تلخیص و نوشته، تهران: کتابدار، ۱۳۸۶)؛ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان – ک‍ردس‍ت‍ان، س‍ل‍س‍ل‍ه ان‍ت‍ش‍ارات ان‍ج‍م‍ن آث‍ار م‍ل‍ی: شماره ۱۴۷ ( تهران: ان‍ج‍م‍ن آث‍ار م‍ل‍ی، ۱۳۵۷)؛ بیستون و داریوش: یادبود پیروزی‌های داریوش یکم هخامنشی (تهران: نشر کتابدار، ۱۳۹۶)؛
ـ ترجمه
ایران باستان از آغاز تا پایان هخامنشیان، (ایران، جلد یکم)، نوشتۀ ژان-ل‍وی‍ی اوئ‍و (همراه با مهردخت وزیرپورکشمیری، تهران: کتابدار، ۱۳۸۹)؛ ایران باستان: از اشکانیان تا فروپاشی ساسانیان، (ایران، جلد دوم)، نوشتۀ ولادی‍م‍ی‍ر گ‍ری‍گ‍ور ی‍وی‍چ ل‍وک‍ون‍ی‍ن، (همراه با مهردخت وزیرپورکشمیری، تهران: کتابدار، ۱۳۹۴)؛ گنجینۀ هنر اسلامی، نوشتۀ ف‍ی‍ل‍ی‍پ ب‍م‍ب‍ارو، (همراه با مهردخت وزیرپورکشمیری، تهران: کتابدار، ۱۳۸۹)؛ س‍ف‍رن‍ام‍ۀ م‍ل‍گ‍ون‍ف ب‍ه س‍واح‍ل ج‍ن‍وب‍ی دری‍ای خ‍زر: ۱۸۵۸ و ۱۸۶۰م، نوشتۀ گ‍ری‍گ‍وری وال‍ری‍ان‍ووی‍چ م‍ل‍گ‍ون‍ف (تص‍ح‍ی‍ح، ت‍ک‍م‍ی‍ل، و ت‍رج‍م‍ه، تهران: دادج‍و، ۱۳۶۴)/
ـ ویرایش و تصحیح
داستان نگارش (تاریخ خط)، ترجمهٔ مهردخت وزیرپورکشمیری و زهره میرحسینی، (ویرایش مسعود گلزاری، تهران: کتابدار، ۱۳۸۸)؛ س‍ف‍رن‍ام‍هٔ م‍ی‍رزا م‍ح‍م‍دح‍س‍ی‍ن ح‍س‍ی‍ن‍ی ف‍راه‍ان‍ی: ۱۳۰۲ – ۱۳۰۳ ه‍.ق (ب‍ه‌ک‍وش‍ش م‍س‍ع‍ود گ‍ل‍زاری، ت‍ه‍ران: ف‍ردوس‍ی، ۱۳۶۲)؛ س‍ف‍رن‍ام‍هٔ اس‍ت‍رآب‍اد و م‍ازن‍دران و گ‍ی‍لان و…، نوشتۀ م‍ی‍رزا اب‍راه‍ی‍م نامی (ب‍ه ک‍وش‍ش م‍س‍ع‍ود گ‍ل‍زاری، تهران: بنیاد فرهنگ ایران، ۱۳۵۵)؛ س‍ف‍رن‍ام‍هٔ ادی‍ب‌ال‍م‍ل‍ک ب‍ه ع‍ت‍ب‍ات (دل‍ی‍ل ال‍زای‍ری‍ن)، (ت‍ص‍ح‍ی‍ح م‍س‍ع‍ود گ‍ل‍زاری، ت‍ه‍ران: دادج‍و، ۱۳۶۴).

یادش گرامی و نامش پاینده.

تبریک نوروز ۱۳۹۹

به‌نام خداوند جان‌آفرین

موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران با آرزوی گشایش در دشواری‌های پدید آمده و با طلب آسایش و آرامش برای جسم و جان هم‌میهنان گرامی، از خداوند مهربان سالی همراه با کمال صحت و سلامت و شادی برای عاشقان و خادمان فرهنگ و میراث فرهنگی ایران خواستار است.

هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز

۱ فروردین ۱۳۹۹ خورشیدی

درخت غنچه برآورد و بلبلان مستند / جهان جوان شد و یاران به عیش بنشستند
دو دوست قدر شناسند عهد صحبت را / که مدتی ببریدند و بازپیوستند
یکی درخت گل اندر فضای خلوت ماست / که سروهای چمن پیش قامتش پستند
اگر جهان همه دشمن شود به دولت دوست / خبر ندارم از ایشان که در جهان هستند
مثال راکب دریاست حال کشته عشق / به ترک بار بگفتند و خویشتن رستند
به سرو گفت کسی میوه‌ای نمی‌آری / جواب داد که آزادگان تهی دستند
به راه عقل برفتند سعدیا بسیار / که ره به عالم دیوانگان ندانستند

خط میرعلی هروی

پیام رئیس کمیتۀ ملی ایکوموس ایران به ایکوموس جهانی دربارۀ تهدید میراث فرهنگی ایران از سوی رئیس جمهور آمریکا

بسمه عزّ اسمه

رئیس محترم ایکوموس جهانی
روسای محترم کمیته‌های ملی
و همکاران گرامی

همان‌گونه که احتمالاً  مطلع هستید، اخیراً رئیس جمهور آمریکا در توییتی ایران را تهدید کرده است: «۵۲ نقطۀ ایران را نشانه گرفته‌ایم، برخی با اهمیت بسیار زیاد برای ایران و فرهنگ ایرانی، و این هدف‌ها، و خود ایران، به سرعت و به سختی مورد حمله قرار خواهند گرفت». اگرچه این تهدید آشکارا خلاف قوانین بین‌المللی و معاهدات یونسکو می‌باشد، انتشار این توییت و اصرار رئیس جمهور آمریکا بر آن در توییت‌های بعدی خود، توجه و نگرانی جهانی را برانگیخته است.

این گونه اظهارات ناگزیر پیامدهای فاجعه‌باری برای فرهنگ و میراث فرهنگی بشر در پی خواهد داشت، لذا لازم است کلیۀ افراد و نهادهای مسئول موضعی مناسب در قبال آن اتخاذ نمایند.

پیشاپیش از بذل توجه شما به این موضوع مهم قدردانی می‌نماید.

دکتر مهدی حجت
رئیس کمیتۀ ملی ایکوموس ایران

 

 

Dear President of ICOMOS International
Dear Presidents of ICOMOS national committees
and all our respected colleagues

As you may already have been informed, the President of the United States has recently threatened Iran in a tweet: “targeted 52 Iranian sites, some at a very high level & important to Iran & the Iranian culture, and those targets, and Iran itself, WILL BE HIT VERY FAST AND VERY HARD.” Although, this is obviously against International resolutions and UNESCO conventions, the tweet and the president’s insisting on it in his next tweets has raised a worldwide concern and anxiety.

This kind of statements will inevitably have disastrous effects on human culture and cultural heritage, therefore taking proper and effective steps by all the responsible people and organizations in this regard is necessary.

We sincerely appreciate your consideration in advance.

Dr. Mahdi Hodjat
President of ICOMOS Iran

تسلیت به مناسبت درگذشت استاد حسین آقاجانی

إنّا لله وإنّا إلیهِ رَاجعُون

موسسۀ‌ فرهنگی ایکوموس ایران درگذشت استاد حسین آقاجانی، یکی از برجسته‌ترین استادان حفاظت و مرمت آرایه‌های وابسته به معماری را به خانوادۀ‌ ارجمند استاد، همکاران و اعضای ایکوموس ایران، و همۀ‌ دوستداران و حفاظتگران بناها و محوطه‌های تاریخی کشورمان تسلیت می‌گوید.
استاد آقاجانی فارغ‌التحصیل رشتۀ‌ مرمت آرایه‌های وابسته به معماری از دانشگاه رم،‌همکار پیشین میراث فرهنگی اصفهان و مدرس دانشگاه هنر اصفهان، پنجاه سال زندگی پرثمر خود را صرف حفاظت از میراث فرهنگی ارجمند ایران‌زمین نمود.
از هستی‌بخش یگانه برای آن درگذشتۀ عزیز شادی روان و مینوی جاوید و برای بازماندگان و دوستداران ایشان شکیبایی و تندرستی آرزومندیم.

دعوتنامه به مجمع عمومی عادی مؤسسه (اردیبهشت ۱۳۹۸)

مطابق مادۀ ۱۶ و ۱۷ اساسنامۀ موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، بدین‌وسیله از کلیۀ اعضای محترم پیوسته و وابستۀ مؤسسه دعوت به‌عمل می‌آید در جلسۀ مجمع عمومی عادی مؤسسه که رأس ساعت ۱۵ در تاریخ دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ در نشانی زیر تشکیل می‌شود، شرکت فرمایند.

دستور جلسه عبارت است از:
۱. ارائۀ گزارش سالیانۀ مؤسسه از سوی هیئت مدیره و بازرسان
۲. ارائۀ خلاصۀ برنامۀ یک‌سالهٔ آینده مؤسسه (۱۳۹۸)
۳. پیشنهاد عضو افتخاری برای مؤسسه

قبلاً از توجه و مشارکت شما سپاس‌گزاری می‌گردد.

رئیس هیئت مدیرۀ مؤسسه
مهدی حجت

نشانی: تهران، خیابان ولی‌عصر، ضلع غربی پارک ساعی، شمارۀ ۲۱۶۹، مرکز هنرپژوهی نقش جهان، تالار دکتر شیرازی

میلاد با سعادت حضرت ولی‌عصر (عج) و روز گرامی‌داشت سعدی

نیمۀ شعبان، زادروز فرخندۀ ولی عصر و منجی عالم، حضرت مهدی (عج) را به حضور اعضای محترم ایکوموس ایران و همۀ منتظران حضرتش تبریک می‌گوییم. امیدواریم در همه حال از یاران او باشیم و به دعای خیر او دلگرم.

امسال این روز خجسته مصادف است با اول اردیبهشت، روز گرامی‌داشت شیخ اجل سعدی، حکیم و شاعر بزرگ ایرانی. موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران ضمن تبریک این روز به مردم عزیز ایران و همۀ دوستداران حکمت و فضیلت او، غزلی از غزلیات سعدی را بدین مناسبت تقدیم می‌دارد:

چون است حال بستان ای باد نوبهاری/ کز بلبلان برآمد فریاد بی‌قراری
ای گنج نوشدارو با خستگان نگه کن / مرهم به دست و ما را مجروح می‌گذاری
یا خلوتی برآور یا برقعی فرو هل / ور نه به شکل شیرین شور از جهان برآری
هر ساعت از لطیفی رویت عرق برآرد / چون بر شکوفه آید باران نوبهاری
عود است زیر دامن یا گل در آستینت / یا مشک در گریبان بنمای تا چه داری
گل نسبتی ندارد با روی دلفریبت / تو در میان گل‌ها چون گل میان خاری
وقتی کمند زلفت دیگر کمان ابرو / این می‌کشد به زورم وان می‌کشد به زاری
ور قید می‌گشایی وحشی نمی‌گریزد / در بند خوبرویان خوشتر که رستگاری
زاول وفا نمودی چندان که دل ربودی / چون مهر سخت کردم سست آمدی به یاری
عمری دگر بباید بعد از فراق ما را / کاین عمر طی نمودیم اندر امیدواری
ترسم نماز صوفی با صحبت خیالت / باطل بود که صورت بر قبله می‌نگاری
هر درد را که بینی درمان و چاره‌ای هست / درمان درد سعدی با دوست سازگاری