متن انگلیسی گزارش را از این نشانی دریافت کنید.

کمیتۀ آموزش ایکوموس ایران برگزار می‌کند:

سخنرانی اول:

نقش انسان در تخریب و ایجاد شرایط خطر برای میراث فرهنگی
(میراث در خطر: بخش چهارم)
ناصر نوروززاده چگینی

مجموعۀ «میراث در خطر» به عوامل طبیعی و انسانی تخریب  و امحاء میراث فرهنگی و طبیعی می‌پردازد. در سه نشست‌ گذشته دربارۀ زلزله، آتش، و سیلاب صحبت شده است و در این نشست به نقش انسان در این زمینه می‌پردازیم.

 

سخنرانی دوم:

نظام دفاعی در روستا: روستای مزار، شهرستان بجستان، خراسان رضوی
محمدرضا محمودی

زمان و مکان:
سه‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸، ساعت ۱۵ – ۱۷
تالار دکتر شیرازی، تهران، خیابان ولی‌عصر، جنوب پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹. مرکز هنرپژوهی نقش‌جهان.

نشریۀ «مطالعات حفاظت» (Studies in Conservation (SiC)) در نظر دارد از ماه ژوئیۀ سال جاری برای کسانی نخستین بار مقاله‌شان در این مجله به چاپ  می‌رسد جایزه‌ای در نظر بگیرد. تمام کسانی که نخستین بار در هر سال در این نشریه مقاله‌ای چاپ کنند امکان دریافت این جایزه را دارند. هیئت داورانی شامل یک متخصص از اعضای کمیتۀ کمک‌هزینه‌های پژوهشی موسسۀ بین‌المللی حفاظت از آثار تاریخی و هنری (IIC)، مدیر انتشارات، و دبیر اخبار حفاظت نشریه، نام برندۀ جایزه را در تابستان ۲۰۲۰ اعلام خواهند کرد.

 

برای اطلاعات بیشتر به متن پیوست رجوع کنید.

موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران اطلاعات بیشتری در این باره در اختیار ندارد. در صورت تمایل با نشانی‌های مندرج در متن پیوست تماس بگیرید.

 

میراث فرهنگی به مثابه یک دارایی برای رشد و توسعۀ مشارکتی محلی؛
دورۀ تابستانی در شفشاون، مراکش
۲۱ تا ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۹ / ۳۰ تیر تا ۴ مرداد ۱۳۹۸

برگزارکننده: ایکوموس اسپانیا و ایکوموس مراکش، با همراهی بخش شفشاون

برای آگاهی دربارۀ محتوای دوره، مدرسان، و چگونگی ثبت‌نام به نشانی زیر رجوع کنید:
http://www.icomos.es/curso-marruecos

پرسش‌های خود را از طریق نشانی ایمیل زیر ارسال کنید:seminariochaouen@icomos.es

۳۱ خرداد ۱۳۹۸ مصادف است با چهارمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد دکتر شهریار عدل و پانزدهمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد مهندس محمد مهریار، دو عضو پیوستۀ فقید موسسه فرهنگی ایکوموس ایران که هر یک منشأ خدماتی ارزشمند و بی‌بدیل به فرهنگ و میراث فرهنگی ایران بودند.

موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران در این روز یاد و نام ین دو استاد را گرامی می‌دارد و به دوستان و دوستداران، و مخصوصاً خانواده‌های محترم ایشان تسلیت می‌گوید. روانشان شاد و یادشان همواره گرامی باد.

بدین مناسبت موسسۀ دو فیلم با نام «می ناب» (تهیه شده به مناسبت گرامی‌داشت سیزدهمین سالگرد درگذشت مهندس محمد مهریار در خرداد ۱۳۹۶) و  «یادبود و گرامی‌داشت زنده یاد شهریار عدل» (تهیه شده به مناسبت گرامی‌داشت چهلمین روز درگذشت دکتر شهریار عدل در تیر ۱۳۹۴) را در کانال آپارات موسسه منتشر کرده است. نشانی کانال موسسه:

https://www.aparat.com/ICOMOSIran

در پاسخ به درخواست بسیاری از اعضای موسسه برای انتشار فیلم‌های رویدادهای علمی و پژوهشی و تخصصی موسسه به صورت زنده، و با توجه به مشکلات معمول پخش زنده، از این پس در کنار تداوم انتشار این رویدادها در قالب لوح فشرده، کانال آپارات موسسه نیز به تدریج سخنرانی‌ها و میزگردهای موسسه را در نشست‌های علمی ـ تخصصی، مراسم روز جهانی بناها و محوطه‌ها، و دیگر رویدادها در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد داد.

ایکوموس یونان اخیراً سندی با نام «منشور تسالونیکی برای حمایت از میراث یادمان‌های بیزانس» برای حفاظت از این میراث منتشر کرد. یادمان‌های موضوع این میراث در ۳۱ کشور  وجود دارد. نمایندگان کشورهای آلبانی، الجزایر، ارمنستان، بحرین، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، کروواسی، قبرس، مصر، یونان، گرجستان، ایتالیا، اردن، لبنان، مراکش، فلسطین، رومانی، صربستان، اسپانیا، و سوریه این منشور را امضا و کمیتۀ علمی ایکوموس در ویرایش نهایی آن همکاری کرده است.

«مرکز یادمان‌های بیزانس و پسابیزانس اروپا» و کشورهای میزبان این میراث در سال ۲۰۰۱ تدوین این منشور را آغاز کردند که پس از آن در دو کنفرانس بین‌المللی دیگر در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ تکمیل شد و سرانجام پس از بازنگری‌های بیشتر به شکل حاضر به تأیید نهایی رسید.

The Charter of Thessaloniki_EN

بیست و دومین سمپوزیوم بین‌المللی کمیتۀ بین‌المللی چوب (IIWC). میراث چوبی: فراتر از رشته‌ها
۳۰ سپتامبر تا ۲ اکتبر ۲۰۱۹ (۸ تا ۱۰ مهر ۱۳۹۸) بیلبائو

نخستین دورۀ آموزشی حفاظت از میراث چوبی
۳ تا ۵ اکتبر ۲۰۱۹ (۱۱ تا ۱۳ مهر ۱۳۹۸) سان‌سواستیان

کمیتۀ بین‌المللی چوب ایکوموس بیست و دومین سمپوزیوم بین‌المللی علمی خود را در شهر بیلبائو (Bilbao) در اسپانیا در تاریخ ۳۰ سپتامبر تا ۲ اکتبر ۲۰۱۹ (۸ تا ۱۰ مهر ۱۳۹۸) و همچنین نخستین دورۀ آموزشی حفاظت میراث چوبی را در شهر سان‌سواستیان (San Sebastian) در اسپانیا در تاریخ ۳ تا ۵ اکتبر ۲۰۱۹ (۱۱ تا ۱۳ مهر ۱۳۹۸) برنامه‌ریزی کرده است.
سمپوزیوم شامل دو روز ارائه در شهر بیلبائو و بازدیدی یک روزه از آثار شاخص میراث چوبی در آن منطقه است. کمیتۀ بین‌المللی چوب از مقالات در کلیۀ زمینه‌های مرتبط با حفاظت میراث چوبی استقبال می‌کند: میراث مادی و میراث ناملموس؛ مرتبط با میراث مصنوع، میراث موقت، میراث در حال شکل‌گیری، میراث دریایی، و هر نوع دیگر از میراث چوبی موجود.
چکیده‌ها و پرسش‌ها و درخواست‌ها را به نشانی iiwc.bilbao@gmail.com ارسال کنید.
دورۀ آموزشی شامل دو روز درس و سخنرانی با شرکت متخصصان برجستۀ جهانی و بازدیدی یک روزه از آثار شاخص میراث چوبی در منطقۀ سان‌سواستیان است. شرکت‌کنندگان و مدرسان می‌توانند با مسئولان اقدام‌های حفاظتی انجام شده در منطقه بحث و تبادل نظر کنند.

برای ثبت نام در سمپوزیوم و دورۀ آموزشی به نشانی زیر رجوع کنید:
https://www.uik.eus/en/22nd-iiwc-international-symposium-wooden-heritage-conservation-beyond-disciplines-1st-iiwc-course

سایر اطلاعات را در وبگاه کمیتۀ بین‌المللی چوب می‌یابید:
https://www.icomoswood.org/

برای دریافت فراخوان مقاله و برنامۀ سمپوزیوم بین‌المللی علمی و دورۀ آموزشی روی پیوندهای زیر کلیک کنید:
فراخوان مقاله
برنامۀ سمپوزیوم بین‌المللی علمی بیلبائو
برنامۀ دورۀ آموزشی حفاظت میراث چوبی سان‌سواستیان

(یادآوری: موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران در این باره اطلاعات بیشتری ندارد. علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر و پرسش به نشانی‌های ذکر شده رجوع کنند.)

چهل و چهارمین شمارۀ خبرنامۀ کمیتۀ بین‌المللی علمی معماری بومی ایکوموس (سیاو) با مقالاتی عمدتاً دربارۀ ایران منتشر شد.

دریافت نسخۀ انگلیسی از وبگاه ایکوموس ایران:
http://www.iranicomos.org/wp-content/uploads/2019/06/44-A-NÚMERO-29.05.2019.pdf

 

بیست و هشتمین کنفرانس دوسالانۀ موسسۀ بین‌المللی حفاظت آثار تاریخی و هنری:
اقدامات جاری و چالش‌های آن در حفاظت از میراث مصنوع
۶-۲ نوامبر ۲۰۲۰، ادینبرو

کنفرانس به نقش حفاظت‌گران و دانشمندان حفاظت در حفاظت از میراث مصنوع توجه می‌کند.

کنفرانس به طیف وسیعی از میراث مصنوع می‌پردازد، شامل: محوطه‌های باستان‌شناختی، آرشیو‌ها و مجموعه‌ها؛ بناهای تاریخی، کاخ‌ها و قصرها؛ ساختمان‌های دینی شامل کلیساها و معابد؛ ساختمان‌هایی همچون پل‌ها، دیوارها، و یادمان‌ها؛ مجموعه‌های تاریخی درون بناهای تاریخی، و سطوح تزیینی در بناهای تاریخی.

ما در جستجوی کارهای جدید، اصیل، و منتشرنشده در ارتباط با موضوع کنفرانس و حفاظت هستیم. به پیشنهاده‌های حاصل همکاری متخصصان حوزه‌های حفاظتی متنوع توجه ویژه خواهیم داشت. چکیدۀ مقالات در این زمینه‌ها پذیرفته می‌شود:

ـ اقدامات سنتی در برابر رویکردهای جدید
ـ شهرگرایی و پیامدهای محیطی آن میراث مصنوع
ـ حمایت از میراث باستان‌شناختی در محل
ـ مدیریت توریست‌های بازدیدکننده از محوطه‌های میراث فرهنگی
ـ چالش‌های نگهداری آرشیو‌ها و انبارهای باستان‌شناختی
ـ استفادۀ پایدار از محوطه‌های میراث فرهنگی
ـ پژوهش‌های علمی ارتقادهندۀ فهم از میراث مصنوع یا آگاهی‌رساننده در زمینۀ اقدامات حفاظت
ـ حفاظت سطوح تزیینی شامل نقاشی، گچ، سنگ، و موزاییک
ـ همراهی عمومی در زمینۀ حفاظت از میراث مصنوع، شامل تفسیر و حفاظت در عمل

چکیده‌های مرتبط با پژوهش‌های تازه و کاربرد فنون جدید حفاظت، از ترجیح نسبی برخوردار خواهند بود. موردپژوهی‌ها نیز، چنانچه اطلاعات فراوانی دربارۀ به کار گیری فنون حفاظت در اختیار بگذارند، پذیرفته خواهند شد.

پیشنهاده‌ها را از طریق نشانی زیر ارسال کنید:

https://www.iiconservation.org/content/extended-call-abstracts-iic-edinburgh-congress-2020

موعد نهایی پذیرش چکیده تا ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹ (۲۴ خرداد ۱۳۹۸) تمدید شد.

با کمال تأسف مطلع شدیم که چهارشنبۀ گذشته پرفسور میشائیل پتزت، ششمین رئیس ایکوموس جهانی در سال‌های ۱۹۹۹ – ۲۰۰۵، درگذشته‌اند. پرفسور پتزت در سال‌های ۱۹۵۲ – ۱۹۵۸ در مونیخ و پاریس به تحصیل در رشتۀ تاریخ هنر مشغول بود و در سال ۱۹۶۱ با پژوهشی دربارۀ دیر سنت ژنوی‌یِو در پاریس درجۀ دکتری دریافت کرد.

او در همین سال‌ها مسئولیت‌هایی در زمینۀ شناخت و حفاظت از بناها و یادمان‌های تاریخی داشت. در سال ۱۹۷۴ وزیر فرهنگ وقت آلمان، هانس مایر، او را به عنوان مدیر کل حفاظت از یادمان‌های تاریخی ایالت باواریا برگزید. پرفسور پتزت در سال ۱۹۸۸ به ریاست کمیتۀ ملی ایکوموس آلمان برگزیده شد و سال‌ها در این مقام بود. او از سال ۱۹۹۹ در دو دوره رئیس ایکوموس جهانی بود. در سال ۲۰۰۸ به ریاست افتخاری ایکوموس جهانی و در سال ۲۰۱۲ به ریاست افتخاری ایکوموس آلمان برگزیده شد.

او استاد افتخاری دانشگاه بامبرگ و استاد مدعو در آکادمی هنرهای زیبا و دانشکدۀ فنی مونیخ بود. کتاب‌های بسیاری از او دربارۀ معماری سده‌های هفدهم و هجدهم فرانسه، هنر و معماری ایالت باواریا، و حفاظت از بناهای و محوطه‌های تاریخی برجای مانده است.

او مفتخر به دریافت صلیب افتخار درجه یک آلمان و جایزۀ کارل فریدریش شینکل در حفاظت از بناهای تاریخی شده است.

یادش گرامی باد