دکتر محمدیوسف کیانی

موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران به‌منظور گرامی‌داشت مجدد یاد باستان‌شناس و پژوهشگر ارجمند و پیشکسوت کشور، دکتر محمدیوسف کیانی، کتاب‌شناسی گزیدۀ آثار فارسی و غیرفارسی او را که بیانگر بخشی از تلاش‌ها و دستاوردهای ارزشمند ایشان است، تقدیم دوستداران فرهنگ و میراث فرهنگی ایران می‌کند.

روانش شاد و یادش گرامی باد.

کتاب‌شناسی گزیدۀ محمد یوسف کیانی

 

 

#میراث_برای_نسلها #heritage4generations #ICOMOS

 

سومین هم‌اندیشی جستاری در مفهوم میراث برای نسل‌ها
با حضور دکتر مهدی حجت، رئیس موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران

زمان و مکان:
شنبه ۱۹خرداد ۱۳۹۷، ساعت ۱۴ ـ ۱۶
دفتر موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران
تهران، خیابان امیرکبیر، نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچۀ شهید علیرضا جاویدی، شمارۀ ۱۰۷

از علاقه‌مندان دعوت می‌کنیم تا پیشنهادهایشان را برای موضوع جلسات آیندۀ هم‌اندیشی‌ها از طریق ایمیل epwg@iranicomos.org به اطلاع ما برسانند.

 

#میراث_برای_نسلها #heritage4generations #ICOMOS

دکتر محمد یوسف کیانی

شادروان محمد یوسف کیانی در سال ۱۳۱۷ در شهر بابل به دنیا آمد و در سال ۱۳۴۲ با درجۀ کارشناسی باستان‌شناسی و تاریخ هنر از دانشگاه تهران دانش‌آموخته شد. در سال ۱۳۴۳ به دریافت مدرک کارشناسی تاریخ و در سال ۱۳۴۴ به دریافت مدرک کارشناسی ارشد باستان‌شناسی از دانشگاه تهران نائل آمد. سپس برای ادامۀ تحصیل به دانشگاه لندن رفت و درسال ۱۳۴۹ با مدرک دکتری باستان‌شناسی و تاریخ هنر اسلامی از آن دانشگاه دانش‌آموخته شد.

او از سال ۱۳۴۲ تا سال ۱۳۵۷ در سمت‌های کارشناس امور باستان‌شناسی و رئیس موزۀ هنرهای ایران و رئیس موزۀ ملی ایران فعالیت کرد. زنده‌یاد یوسف کیانی ایشان علاوه بر فعالیت‌های اجرایی، از سال ۱۳۴۹ تا سال ۱۳۵۸ مدیر هیئت بررسی و تحقیقات باستان‌شناسی دشت گرگان بودند.

زنده‌یاد کیانی مسئولیت نمایشگاه‌های بین‌المللی مختلف، از جمله نمایشگاه هنرهای جهان اسلام در لندن (۱۹۷۳)، نمایشگاه هنرهای ایران در توکیو (۱۹۷۶)، نمایشگاه هنرهای ایران عهد ساسانی در نیویورک (۱۹۷۷) بر عهده داشت. ایشان در عرصۀ آموزش نیز فعالیت داشتند که راهنمایی ده‌ها رسالۀ کارشناسی ارشد و دکتری بخشی از آن به‌شمار می‌آید. فعالیت‌های دکتر کیانی در عرصه‌های آموزش و پژوهش در طول بیش از چهل سال، به انتشار کتاب‌ها و مقالات متعدد انجامیده است. تالیف ۲۴ کتاب به زبان فارسی و ۵ کتاب به زبان انگلیسی و مقالات پرشمار به زبان‌های فارسی و غیرفارسی، حاصل تلاش این استاد باستان‌شناس است.

موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران این ضایعه را به دوستداران فرهنگ و میراث فرهنگی، مخصوصاً به جامعۀ باستان‌شناسی و همکاران استاد تسلیت می‌گوید و برای روح بزرگ ایشان آرامش و شادی ابدی آرزو می‌کند.

خرسندیم که برگزاری کنفرانس ایکوموس «شهرهای تاریخی در فهرست میراث جهانی ایکوموس: امیدها و بیم‌ها» را در ۷ – ۸ ژوئن ۲۰۱۸ (۱۷‌- ۱۸ خرداد ۱۳۹۷) در آئولا مانیا لینگوتو (Aula Magna Lingotto) در پلی‌تکنیک تورین ایتالیا به اطلاع برسانیم. دپارتمان پلی‌تکنیک و دانشگاه تورین (DIST) با همکاری ایکوموس ایتالیا، انجمن ملی مراکز تاریخی ـ هنری (ANCSA)، موسسۀ ملی برنامه‌ریزی شهری (INU)، و مرکز مطالعات اس‌اس-ئی‌بی‌ال‌ای (Centro Studi SS-EBLA) این کنفرانس را برگزار خواهند کرد.

کنفرانس میزبان متخصصان ایتالیایی و بین‌المللی خواهد بود که دربارۀ نقش برنامه‌ریزی شهری در حفاظت و تدوین برنامۀ مدیریت برای شهرهای میراث جهانی یونسکو تبادل نظر خواهند کرد.

در ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) سخنرانانی از ایتالیا، مصر، هندوستان، ایران، و روسیه نه شهر تاریخی ثبت‌شده در میراث جهانی را معرفی خواهند کرد و سپس در جلسات پایانی دربارۀ آنها بحث و تبادل نظر خواهد شد. در پایان گوئیدو مونتاناری، معاون شهردار تورین، نیز سخنرانی خواهد کرد.

در ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) متخصصان مدعو با تمرکز بر دشواری‌های تدوین و اجرای برنامۀ مدیریتی در شهرهای میراث جهانی به مقایسه و تبادل نظر در بارۀ موضوعات مطرح شده در نه نمونۀ معرفی‌شده در روز پیش خواهند پرداخت.

از استادان، پژوهشگران، و دانشجویان علاقه‌مند از کلیۀ رشته‌ها دعوت می‌کنیم که در این رویداد شرکت کنند. شرکت در کنفرانس رایگان است. برای شرکت لازم است که برگۀ ثبت‌نام را در نشانی زیر پر کنید:

https://www.worldheritagecities2018-polito.com

برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه کنفرانس رجوع کنید یا با دبیرخانه تماس بگیرید:

worldheritageconf.dist@polito.it

worldheritagecities2018-polito.com

 

با احترام

دبیرخانۀ کنفرانس

 

دومین هم‌اندیشی جستاری در مفهوم میراث برای نسل‌ها

با حضور دکتر مهدی حجت، رئیس موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران

 

زمان و مکان:
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷، ساعت ۱۴ ـ ۱۶
دفتر موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران
تهران، خیابان امیرکبیر، نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچۀ شهید علیرضا جاویدی، شمارۀ ۱۰۷

از علاقه‌مندان دعوت می‌کنیم تا پیشنهادهایشان را برای موضوع جلسات آیندۀ هم‌اندیشی‌ها از طریق ایمیل epwg@iranicomos.org به اطلاع ما برسانند.

#میراث_برای_نسلها #heritage4generations #ICOMOS

 

جنبش معماری مدرن که به آن معماری مدرن و مدرنیسم [در معماری] هم می‌گویند، جنبشی است که عمدتاً پس از جنگ جهانی اول در معماری متبلور شد و مبتنی است بر اصالت عملکرد و خردباوری. کتاب‌نامۀ مجمل حاضر مشتمل بر اسناد و کتاب‌های موجود در مرکز اسناد ایکوموس جهانی است. این اسناد در چهارچوب قوانین حمایت از مصنف و مولف قابل استفاده‌اند. برای آگاهی بیشتر در این باره به این صفحه رجوع کنید.

کارگروه تغییر آب و هوا و میراث در انتظار همکاری کمیته‌های ملی و کمیته‌های بین‌المللی علمی (تا اول ژوئن / ۱۱ خرداد)

مجمع عمومی ۲۰۱۷ در دهلی کارگروهی به نام «تغییر آب و هوا و میراث» (CCHWG) تشکیل داد. از این کارگروه خوسته شده نقشۀ راهی تهیه کند که مشخص کند ایکوموس در آینده چگونه به موضوع تغییر آب و هوا بپردازد. این کارگروه همچنین به ایکوموس و دبیرخانه در برخی امور ارجاع شده از سوی کمیتۀ میراث جهانی کمک خواهد کرد. کارگروه به موارد زیر توجه کرده است:

 

کاهش و انرژی‌ـ‌کارآیی
تلاش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای (از قبیل انرژی‌ـ‌کارآتر کردن بناهای تاریخی، تشویق رویکردهای مربوط به کاهش کربن همچون شهرهای دوستدار پیاده‌روی یا استفادۀ مجدد از بناها) یا ایجاد انرژی تجدیدپذیر

تطبیق‌پذیری
مدیریت مطلوب میراث، شامل تأثیرات ناشی از تغییر آب و هوا و برنامه‌ریزی برای تطبیق، امور مرتبط با کاهش خسارت ناشی از بحران، بررسی امکان بهره‌گرفتن از ظرفیت ارزش‌های میراثی برای ارتقای قابلیت تطبیق جامعه و کاهش آسیب‌پذیری از طریق رویکردهای مشارکتیِ تحت هدایتِ دانش علمی و سنتی و بومی.

خسارت و آسیب
تغییر آب و هوا ممکن است منجر به بروز آسیب‌های سیستمیک و تخریب محوطه‌ها و تهدید ارزش‌ها شود. کدام پیامدها اجتناب‌ناپذیر است؟ چه آمادگی‌ای باید در برابر این پیامدها یافت و چگونه باید جلوی خسارت‌ها را گرفت.

اهداف بلندمدت
بهره‌گرفتن از ظرفیت‌های میراث برای پژوهش‌های بلندمدت و ارتباطات؛ ایجاد تحرک در جوامع در ارتباط با تغییر آب و هوا

یاری کارشناسان و علاقه‌مندان می‌تواند نقشی بزرگ در تدوین نقشۀ راه داشته باشد. کمیتۀ میراث جهانی و سایر بدنه‌های مرتبط با آن می‌توانند از نمونه‌هایی که معرفی می‌کنید بهره‌مند شوند. بر این اساس، تلاش می‌کنیم که در آینده گزیده‌ها و توصیه‌هایی برای کمیته‌های ملی و کمیته‌های علمی بین‌المللی منتشر کنیم که در راهبردها و راهکارهای همکاری با سایر نهادی (سازمان‌های دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد غیردولتی و …) مفید واقع شود.

موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران از کلیۀ علاقه‌مندان به همفکری و همکاری در این زمینه‌ها دعوت می‌کند تا مطالب و پیشنهادهایشان را به نشانی ایمیل موسسه (info@iranicomos.org) ارسال کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ کارگروه ایکوموس جهانی به نشانی صفحۀ وبگاه کارگروه رجوع کنید.

به مناسبت ۱۷ اردیبهشت
«روز اسناد ملی»،
کمیتۀ آموزش ایکوموس ایران برگزار می‌کند:

 

سخنرانی اول:
اسناد تصویری تاریخی و کاربرد آن در مطالعات میراث فرهنگی: اسناد و پدیدآورندگان آنها
ـ مجید قره‌زاده شربیانی

 

سخنرانی دوم:
داشته‌های تهران بر اساس اسناد تصویری تاریخی
ـ ناصر نوروززاده چگینی

 

زمان و مکان:
سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ساعت ۱۵ – ۱۷
تالار دکتر شیرازی
تهران، خیابان ولی‌عصر، جنوب پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹.
مرکز هنرپژوهی نقش‌جهان

باسمه تعالی

با سلام و احترام
از آنجاکه جلسۀ اعلام‌شده در تاریخ دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ به‌علت به حد نصاب نرسیدن اعضای حاضر رسمیت نیافت و مجمع برگزار نشد، مطابق اساسنامۀ مؤسسه، جلسۀ نوبت دوم به فاصلۀ ۱۵ روز، رأس ساعت ۱۵ در تاریخ سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶، در تالار دکتر شیرازی واقع در مرکز هنرپژوهی نقش جهان به نشانی زیر تشکیل خواهد شد. جلسۀ نوبت دوم با هر تعداد عضو حاضر رسمیت خواهد داشت.
دستور جلسه عبارت است از:
۱. ارائۀ گزارش سالیانۀ مؤسسه
۲. ارائۀ خط مشی سه‌ساله و خلاصۀ برنامۀ یک‌سالهٔ آینده مؤسسه
قبلاً از توجه و مشارکت شما سپاس‌گزاری می‌گردد.

رئیس هیئت مدیره
مهدی حجت

یادآوری:
برای شرکت در مجمع ارائۀ کارت عضویت موسسه که تاریخ آن منقضی نشده باشد (۲۰۱۸ میلادی) الزامی است.

مکان و زمان برگزاری مجمع:
تهران، خیابان ولی‌عصر، ضلع غربی پارک ساعی، شمارۀ ۲۱۶۹، مرکز هنرپژوهی نقش جهان، تالار دکتر شیرازی
سه‌شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶، ساعت ۱۵

 

آیین بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی، مطابق سال‌های گذشته، در دفتر موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران برگزار شد. نخست ناصر نوروززاده چگینی، معاون موسسه، با خیر مقدم به میهمانان و اشاره به مناسبت‌های اخیر، و با مرور پیشینۀ موضوعات و شعارهای سال ایکوموس جهانی به مناسبت این روز، شعار سال، میراث برای همۀ نسل‌ها را، اعلام کردند.

دکتر مهدی حجت، رئیس موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، نکات مهمی دربارۀ نسبت میراث و نسل‌ها مطرح کردند و اشاره کردند که لازمۀ دست یافتن به نگاهی شایسته به میراث فرهنگی، درک عمیق از اهمیت حیاتی میراث فرهنگی برای نسل‌ها است، از گذشته‌های بسیار دور تا آینده‌های بسیار دور.

در ادامه، سخنران اصلی این مراسم، دکتر هادی ندیمی، استاد دانشکدۀ معماری و شهرسازی دانشگاه شهیدبهشتی و عضو پیوستۀ موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، دیدگاه‌هایشان را دربارۀ میراث فرهنگی و موضوع سال ایکوموس جهانی عرضه داشتند. ایشان با تبیین قاعده‌هایی که باید مبنای اندیشه و عمل در این زمینه قرار گیرد، اشاره داشتند که بی‌توجهی به قاعده‌ها می‌تواند مسبب برداشت‌های ناصحیح از هویت تاریخی و میراث فرهنگی شود، در حالی که این دو از عامل‌های حیاتی در قوام جوامع هستند. ایشان با اشاره به اینکه نسبت فهم، فرهنگ، و صناعات همانند ریشه و تنه و میوه است که وجود درخت را شکل می‌دهند، تأکید کردند که کلیدی‌ترین امری که متاسفانه در دوران اخیر به نحوی فزاینده از آن غفلت شده است، چه در شناخت و چه در حفاظت و معرفی میراث محسوس و نامحسوس «فهم» است. ایشان فرمودند که اگر آثار معماری گذشتۀ ما به تصدیق ایرانی و غیرایرانی از چنین ارزش والایی برخوردارند و امروز ما از پدید آوردن چنان آثاری ناتوانیم، باید بپذیریم که سازندگان آنها در عالمی متفاوت با عالم ما زندگی می‌کرده‌اند. نسل‌های کنونی و آیندۀ ما تنها هنگامی از آن آثار به‌راستی بهره‌مند خواهند شد که امکان فهم آن عالم را داشته باشند و این میسر نخواهد شد مگر با تغییر اساسی در رویه‌های فرهنگی کنونی ما، از جمله در آموزش و پرورش در کلیۀ سطوح.

پس از سخنرانی آقای دکتر ندیمی، از نمایندگان متخصصان نوخاستۀ در حوزه‌های گوناگون میراث فرهنگی دعوت شد که برای میزگرد با موضوع چرایی و چگونگی ارتباط میان نسل‌ها در میراث فرهنگی گفتگو کنند. اعضای پنل، سرکار خانم عاطفه موسوی (پژوهشگر دکتری مرمت معماری)، سرکار خانم فاطمه توانایی (دانش‌آموختۀ رشتۀ مطالعات معماری ایران)، و جناب آقای حمیدرضا منصوریان (دانش‌آموختۀ باستان‌شناسی و دبیر مدارس تهران) همراه با دکتر مهدی حجت در این میزگرد شرکت و دیدگاه‌هایشان را مطرح کردند و سپس حضار به طرح پرسش‌ها و دیدگاه‌هایشان پرداختند.

در پایان رئیس و معاون موسسه از سرکار خانم‌ها و جناب آقایان عاطفه موسوی، فاطمه توانایی مروی، هانیه خجسته اکبریه، پوراندخت احمدی، نوید صالحی سورمقی، مجید قره‌زاده شربیانی، فهیمه جعفری، یاسر جوادی، مهدی صفی، محمد صفی، شیما بکاء، مریم یارمحمدی، سعید محمود کلایه به پاس همکاری در امور اجرایی موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران با اهدای لوح یادبود و تقدیر تشکر کردند.

با توجه به استقبالی که از این برنامه شد، دبیرخانه موسسه راهی برای دریافت پیشنهاد‌های علاقه‌مندان برای موضوع‌های میزگردهای مشابه در این سال تدارک خواهد دید و اعلام خواهد کرد.