پیام تسلیت به مناسبت درگذشت باستان‌شناس، ایران‌شناس، پژوهشگر، و مترجم به‌نام، مسعود گلزاری

مسعود گلزاری، باستان‌شناس، ایران‌شناس، پژوهشگر، و مترجم، در روز یکشنبه، پنجم مرداد ۱۳۹۹، به دیار باقی شتافت. موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، ضایعۀ بزرگ درگذشت ایشان را به جامعۀ باستان‌شناسان و پژوهشگران ایران‌شناسی، دوستداران فرهنگ و میراث فرهنگی ایران، و جمع کثیر دوستداران و شاگردان ایشان، و خانوادۀ محترمشان تسلیت می‌گوید و از خداوند مهربان برای روان جناب گلزاری شادی ابدی و برای خانواده و دوستان و دوستداران ایشان صبر و شکیبایی آرزو می‌کند.
مسعود گلزاری در سال ۱۳۱۳ در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات خود را در رشتۀ باستان‌شناسی در دانشگاه تهران تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد و از سال ۱۳۳۸ کار تدریس را آغاز کرد و تا سال ۱۳۴۹ در دانش‌سرای تربیت معلم تهران به تدریس پرداخت. از همان زمان با گروه‌های باستان‌شناسی آمریکایی و آلمانی در استان‌های آذربایجان غربی و کرمانشاه همکاری می‌کرد. از سال ۱۳۵۰ به عضویت در هیئت علمی گروه باستان‌شناسی و هنر دانشگاه تهران پذیرفته شد و همزمان تحصیل در مقطع دکترا را نیز با گرایش تاریخ پیش از اسلام آغاز کرد.
او از سال ۱۳۵۶، با پایان تحصیلاتش در ایران، به انگلستان رفت و در آنجا به تحصیل، پژوهش، و تدریس پرداخت. مسعود گلزاری از سال ۱۳۵۱ هر سال سه ماه به همراه هیئت علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران در تپه زاغۀ قزوین به کاوش می‌پرداخت. علاوه بر این، او نزدیک به بیست سال در منطقۀ کردستان ایران و استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، و کرمانشاه به کاوش باستان‌شناختی پرداخت.
از او آثار بسیاری به جای مانده که از آن میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ـ تالیف
ج‍غ‍راف‍ی‍ای ش‍ه‍ری و روس‍ت‍اشناسی (ت‍ه‍ران: کتابدار، ۱۳۸۶)؛ گزیدۀ تاریخ ادبیات ایران: از کهن‌ترین دوران تا امروز (همراه با حمیدرضا ناظمی‌راد، تهران: کتابدار، ۱۳۸۸)؛ کلیات علم اقتصاد (ترجمه و تلخیص و نوشته، تهران: کتابدار، ۱۳۸۶)؛ ک‍رم‍ان‍ش‍اه‍ان – ک‍ردس‍ت‍ان، س‍ل‍س‍ل‍ه ان‍ت‍ش‍ارات ان‍ج‍م‍ن آث‍ار م‍ل‍ی: شماره ۱۴۷ ( تهران: ان‍ج‍م‍ن آث‍ار م‍ل‍ی، ۱۳۵۷)؛ بیستون و داریوش: یادبود پیروزی‌های داریوش یکم هخامنشی (تهران: نشر کتابدار، ۱۳۹۶)؛
ـ ترجمه
ایران باستان از آغاز تا پایان هخامنشیان، (ایران، جلد یکم)، نوشتۀ ژان-ل‍وی‍ی اوئ‍و (همراه با مهردخت وزیرپورکشمیری، تهران: کتابدار، ۱۳۸۹)؛ ایران باستان: از اشکانیان تا فروپاشی ساسانیان، (ایران، جلد دوم)، نوشتۀ ولادی‍م‍ی‍ر گ‍ری‍گ‍ور ی‍وی‍چ ل‍وک‍ون‍ی‍ن، (همراه با مهردخت وزیرپورکشمیری، تهران: کتابدار، ۱۳۹۴)؛ گنجینۀ هنر اسلامی، نوشتۀ ف‍ی‍ل‍ی‍پ ب‍م‍ب‍ارو، (همراه با مهردخت وزیرپورکشمیری، تهران: کتابدار، ۱۳۸۹)؛ س‍ف‍رن‍ام‍ۀ م‍ل‍گ‍ون‍ف ب‍ه س‍واح‍ل ج‍ن‍وب‍ی دری‍ای خ‍زر: ۱۸۵۸ و ۱۸۶۰م، نوشتۀ گ‍ری‍گ‍وری وال‍ری‍ان‍ووی‍چ م‍ل‍گ‍ون‍ف (تص‍ح‍ی‍ح، ت‍ک‍م‍ی‍ل، و ت‍رج‍م‍ه، تهران: دادج‍و، ۱۳۶۴)/
ـ ویرایش و تصحیح
داستان نگارش (تاریخ خط)، ترجمهٔ مهردخت وزیرپورکشمیری و زهره میرحسینی، (ویرایش مسعود گلزاری، تهران: کتابدار، ۱۳۸۸)؛ س‍ف‍رن‍ام‍هٔ م‍ی‍رزا م‍ح‍م‍دح‍س‍ی‍ن ح‍س‍ی‍ن‍ی ف‍راه‍ان‍ی: ۱۳۰۲ – ۱۳۰۳ ه‍.ق (ب‍ه‌ک‍وش‍ش م‍س‍ع‍ود گ‍ل‍زاری، ت‍ه‍ران: ف‍ردوس‍ی، ۱۳۶۲)؛ س‍ف‍رن‍ام‍هٔ اس‍ت‍رآب‍اد و م‍ازن‍دران و گ‍ی‍لان و…، نوشتۀ م‍ی‍رزا اب‍راه‍ی‍م نامی (ب‍ه ک‍وش‍ش م‍س‍ع‍ود گ‍ل‍زاری، تهران: بنیاد فرهنگ ایران، ۱۳۵۵)؛ س‍ف‍رن‍ام‍هٔ ادی‍ب‌ال‍م‍ل‍ک ب‍ه ع‍ت‍ب‍ات (دل‍ی‍ل ال‍زای‍ری‍ن)، (ت‍ص‍ح‍ی‍ح م‍س‍ع‍ود گ‍ل‍زاری، ت‍ه‍ران: دادج‍و، ۱۳۶۴).

یادش گرامی و نامش پاینده.

کاروان تخریبگران محوطه‌های تاریخی

کاروان آموزش میدانی گنج‌یابی با ۱۴۰ خودرو و ۵۰۰ شرکت کننده در کشور به راه افتاد نماینده شورای جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در ایران: قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی قاطعانه با حفاران غیرمجاز و قاچاقچیان عتیقه مقابله کنند

میراث‌ فرهنگی و کاروان تخریب گران محوطه‌های تاریخی

تحریم‌ و کرونا سفره ایرانی‌ها را کوچک‌تر کرده است و از ۵‌ماه قبل از دست رفتن برخی مشاغل و کاهش درآمدها منجر به رواج پدیده‌های عجیب در ایران شده است. هفته گذشته مقامات پلیس اعلام کردند از میان سارقان دستگیر شده تعداد زیادی از آنها سرقت اولی بوده‌اند. حالا اما کرونا یک نشانه عجیب در حوزه میراث‌فرهنگی برجای گذاشته است؛ افزایش حفاری‌های غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی و فرهنگی کشور که به از دست رفتن نشانه‌های هویتی ایران می‌انجامد. چندی پیش و به اعلام صدای میراث، کاروانی شامل ۱۴۰ به‌همراه ۵۰۰ جوینده دفینه در یکی از روستاهای اصفهان آن هم با یک فراخوان مجازی به راه افتاد تا آموزش میدانی گنج‌یابی برای علاقه‌مندان برگزار کند.

به‌گزارش همشهری، این نخستین‌بار در تاریخ میراث‌فرهنگی ایران است که یک کاروان عتیقه‌یابی به محوطه‌های تاریخی کشور سرازیر می‌شود تا در روز روشن سودای گنج‌یابی را تحقق بخشد؛ حالا نماینده شورای جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی (ایکوموس) در ایران از روسای قوای سه‌گانه، شخص رئیس قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی کشور خواست به‌طور جدی به موضوع حفاری‌های غیرمجاز در کشور ورود کرده و اجازه به تاراج رفتن هویت تاریخی ایران را ندهند.

مهدی حجت، نماینده شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی (ایکوموس)‌ در ایران به همشهری می‌گوید: «نتیجه راه‌اندازی کاروان گنج‌یابی در ایران نه‌تنها یک آبروریزی فرهنگی است که احترام ایران به‌عنوان کشوری با سابقه فرهنگی زیاد و آثار تاریخی متنوع را در مجامع جهانی از بین می‌برد.» او از تحریم و کرونا به‌عنوان ۲ عامل افزایش حفاری غیرمجاز در سایت‌ها و محوطه‌های تاریخی نام برد و به همشهری گفت: کرونا بر سبد خانوار و معاش مردم تأثیر منفی گذاشت و به‌دلیل آزاد شدن نیروی انسانی و تنگنای اقتصادی، گرایش به «تجربه شانس» هم افزایش یافت.

غارت اسناد تاریخی ایران فاجعه است

مهدی حجت که بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی بود و در دهه ۶۰ نیز ریاست بر این سازمان را برعهده داشت، می‌گوید: ده‌ها هزار تپه تاریخی در ایران وجود دارد که عده‌ای با سوءاستفاده از ناآگاهی برخی مردم به تخریب و غارت‌ آنها اقدام می‌کنند و این اتفاق به‌دلیل از بین بردن اسناد هویتی ایران، فاجعه است.

رئیس ایکوموس ایران ریشه حفاری‌های غیرمجاز در کشور را در آن سوی مرزها و در موزه‌های پنهان جهان می‌داند که ارزش دارایی‌هایشان چندین برابر بزرگ‌ترین موزه‌های رسمی جهان است. به گفته مهدی حجت، شرایط میراث‌فرهنگی کشور به جایی رسیده است که ده‌ها سایت مجازی در حال تبلیغ فلزیاب و گنج‌یاب هستند و راهنمایی‌های لازم را برای از بین بردن تاریخ این سرزمین در اختیار حفاران غیرمجاز قرار می‌دهند.

نماینده شورای جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در ایران با تشریح دیدگاه رهبر انقلاب به آثار تاریخی کشور، گفت: مقام معظم رهبری بارها بر لزوم حفظ آثار تاریخی و صیانت از محوطه‌های باستانی کشور تأکید داشته‌اند و بنابراین وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی در موضوع حفاظت از میراث‌فرهنگی کشور تکلیف دارند. به گفته حجت، راه افتادن کاروان گنج‌یابی در کشور بسیار عجیب و بی‌سابقه است.

هشدار ایکوموس ایران نسبت به افزایش حفاری‌های غیرمجاز در شرایط تحریم و کرونا

رئیس ایکوموس ایران به همشهری، گفت: پلیس فتا باید سایت‌های تبلیغ حفاری غیرمجاز و فروش گنج‌یاب را متوقف کند و وزارت اطلاعات با توجه به اینکه سرمنشاء فعالیت‌های مرتبط با قاچاق اشیای تاریخی ایران بیرون از مرزهای کشور و بیشتر در سرزمین‌های اشغالی است، باید به موضوع حفاری‌های غیرمجاز ورود جدی داشته باشد.

مهدی حجت هشدار می‌دهد که در شرایط کرونایی و تنگناهای اقتصادی، حفاری غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی می‌تواند همچون کرونا تبدیل به اپیدمی شود که لطمات زیادی به تاریخ و فرهنگ ایران وارد می‌کند.

به گفته او، مدیریت منسجمی پشت حفاری‌های غیرمجاز در ایران وجود دارد که برای این موضوع سرمایه‌گذاری و افراد را دعوت به حفاری می‌کند تا آنها که در آن سوی مرزهای کشور نشسته‌اند، نیت خود را در تخریب محوطه‌های تاریخی و به‌دست آوردن اشیای ارزشمند اجرایی کنند. در این وضعیت وزارت اطلاعات باید به این موضوع ورود کند.

رئیس ایکوموس ایران، راه‌اندازی کاروان گنج‌یابی در کشور را آبروریزی فرهنگی برای ایران در مجامع فرهنگی جهان توصیف کرد و گفت: تعجب می‌کنم که چطور مسئولین کشور در مورد این اقدام کاملا غیرقانونی و غیرمجاز واکنش نشان نداده‌اند.

نماینده شورای جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در ایران تأکید کرد: قوه قضاییه باید به جای برخورد با ریزدانه‌هایی که عمدتا کارگر هستند و در حفاری‌های غیرمجاز دستگیر می‌شوند، سراغ دانه‌درشت‌های قاچاق اشیای تاریخی کشور برود.

حجت با هشدار نسبت به افزایش حفاری‌های غیرمجاز در ایران، گفت: به‌عنوان مسئول ایکوموس ایران اعلام می‌کنم مراقبت از تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی ایران در شرایط فعلی باید بیش از گذشته باشد؛ چون وقاحت بیش از این نمی‌شود که کاروان حفاری غیرمجاز برای قاچاق آثار در کشور راه بیندازند و رئیس قوه قضاییه باید با این آبروریزی فرهنگی مقابله سخت کند.

متن مصاحبۀ دکتر مهدی حجت، رئیس موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران با خبرنگار روزنامۀ همشهری، آقای محمد باریکانی، 
به نقل از خبرگزاری همشهری:
http://newspaper.hamshahrionline.ir/id/105702

 

عدم برگزاری مجمع عمومی در تاریخ اعلام‌شده

باسمه‌ تعالی

با سلام و با آرزوی سلامت و تندرستی اعضای محترم ایکوموس ایران

به استحضار می‌رساند که با توجه به لزوم حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تشکیل جلسات، جلسۀ مجمع عمومی موسسه تا صدور مجوزهای لازم تشکیل نخواهد. زمان برگزاری مجمع در وقت مناسب اعلام خواهد شد.

با احترام
موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران

برگزاری مجمع عمومی عادی موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران در اردیبهشت ۱۳۹۹

دعوتنامۀ شرکت در مجمع عمومی عادی موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران در اردیبهشت ۱۳۹۹

مطابق مادۀ ۱۶ و ۱۷ اساسنامۀ موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، به شمارۀ ثبت ۱۳۳۲۷ و شناسۀ ملی ۱۰۱۰۰۵۰۷۶۳۱، بدین‌وسیله از کلیۀ اعضای محترم پیوسته و وابستۀ مؤسسه دعوت به‌عمل می‌آید در جلسۀ مجمع عمومی عادی مؤسسه که رأس ساعت ۱۵ در تاریخ دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ در نشانی زیر تشکیل می‌شود، شرکت فرمایند.

دستور جلسه عبارت است از:
۱. ارائۀ گزارش سالیانۀ مؤسسه از سوی هیئت مدیره و بازرسان
۲. انتخاب اعضای هیئت مدیره (شورای اجرایی)
۳. انتخاب بازرسان

قبلاً از توجه و مشارکت شما سپاس‌گزاری می‌گردد.

رئیس هیئت مدیرۀ مؤسسه
مهدی حجت

نشانی محل تشکیل مجمع عمومی: تهران، خیابان ولی‌عصر، ضلع غربی پارک ساعی، شمارۀ ۲۱۶۹، مرکز هنرپژوهی نقش جهان، تالار دکتر شیرازی

یادآوری:
۱. برای شرکت در مجمع ارائۀ کارت عضویت موسسه که تاریخ آن منقضی نشده باشد (۲۰۲۰ میلادی) الزامی است.
۲. مطابق تبصرۀ ۱ مادۀ ۱۶ اساسنامه، هر عضو پیوسته و وابسته می‌تواند به وکالت از سوی سه عضو از گروه خود در مجمع عمومی رأی دهد. وکالت باید کتبی باشد و قبلاً به اطلاع و تأیید هیئت مدیره رسیده باشد. وکالت‌نامه باید حداکثر تا روز جمعه، ۲۹ فروردین ۱۳۹۹، به دبیرخانه رسیده باشد تا فرصت بررسی در هیئت مدیره وجود داشته باشد. به وکالت‌نامه‌هایی که پس از این تاریخ برسد ترتیب اثر داده نخواهد شد. اعضا می‌توانند برای ارسال وکالت‌نامۀ خود از نمابر یا پست الکترونیک موسسه استفاده کنند.
۳. باتوجه به شیوع ویروس کرونای جدید و لزوم پایبندی به ضوابط و مقررات بهداشتی، برگزاری جلسۀ مجمع عمومی منوط به صدور مجوز برای تشکیل چنین جلساتی در آن تاریخ خواهد بود.

انتشار چهارمین شمارۀ گاهنامۀ کمیتۀ علمی معماری بومی ایکوموس ایران در فروردین ۱۳۹۹

چهارمین شمارۀ گاهنامۀ کمیتۀ علمی معماری بومی ایکوموس ایران در فروردین ۱۳۹۹ منتشر شد. در این شماره این مطالب را می‌خوانید:

یادداشت: چینه چیست؟/ سید محمد بهشتی
درآمدی بر شناخت: معماری بومی استان فارس(بخش اول) / مریم اختیاری و دیگران
درآمدی بر شناخت: معرفی تصویری روستای بومی چرکن/ افسانه عبدالهی
مقاله: معماری بومی کلیساهای روستایی ارامنه، منطقه سلماس و خوی/ آندره ماروتی
گزارش: کارگاه آموزشی- اجرایی معماری گلین با موضوع پوشش طاق ایستگاه کتاب روستای نوبندگان فارس/ سارا خواجویان و نریمان فرح‌زا
ترجمه: زیست‌پایداری و معماری بومی شمال شرقی هند / نیکو خالقی
روایت: من باشم و بی خیالِ من، کودکی ام / پروین آهنگر
اسکیس: در ‌کوچه پس‌کوچه‌های ایران/ مهدی طاهری
منتخب تصاویر ارسالی از معماری بومی
دیده‌بان: سید محمدامین طباطبایی

عکس روی جلد: برج کبوترخانه، میبد، یزد، ۱۳۹۸، مژگان پاک‌چشم.

موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران از همکاران کوشای این کمیتۀ علمی تشکر و قدردانی می‌کند. نسخۀ چاپی گاهنامه‌های کمیتۀ علمی معماری بومی در شمارگان محدود به زودی آماده خواهد شد.

دریافت نسخۀ دیجیتال

 

موضوع سال ۲۰۲۰: فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک

۱۸آوریل ـ روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی

موضوع سال ۲۰۲۰: فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک

در بارۀ این روز

ایکوموس هر سال، به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌‌های تاریخی، موضوعی را پیشنهاد می‌کند تا کمیته‌های ملی و بین‌المللی علمی، و دیگر سازمان‌هایی که تمایل به همکاری دارند، آن را گرامی بدارند و فعالیت‌های خود را پیرامون آن شکل دهند. موضوع سال ۲۰۲۰ فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک است.

چرا «فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک»؟

موضوع «فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک» منعکس‌کنندۀ زمینۀ جهانی میراث به مثابه بخشی از هویت فرهنگی است، در زمانۀ نقل و انتقال جمعیتی شتابان، تضاد، و بلاتکلیفی در بارۀ محیط زیست. این موضوع تصدیق می‌کند که میراث ـ چه مکان‌ها، منظرها، اعمال، و چه مجموعه‌ها (کلکسیون‌ها) ـ به دفعات با گروه‌ها و جوامع متعدد و متنوع ارتباط می‌یابد و نزد آنها واجد ارزش می‌شود. توجه به روابط میان فرهنگ‌ها یا گروه‌های فرهنگی و مسئولیت جمعی آنها برای مراقبت از خصوصیات، معناها، و ارزش‌های ژرف میراث فرهنگی و پاسداشت از آنها، هستۀ این موضوع اصلی است.

نباید از نظر دور داشت که مفهوم «مشترک» از قصد تحریک‌کننده است. در معنایی تاریخی، فرهنگ‌ها و جامعه‌ها مشترکاً در اقدامات فرهنگی، شیوه‌های عمل، و دیدگاه‌ها مساهمت داشته‌اند. اما، در مواردی این ویژگی‌ها بر مردم تحمیل شده  و در برابرِ آنها به جای پذیرشِ گروهی، مقاومت صورت گرفته است (برای مثال، اعتقادات مذهبی). در نمونه‌های دیگر، از دانش و عمل، به نحوی بسته محافظت شده و بدین سبب به اشتراک در نیامده است (برای مثال، در بسیاری از فرهنگ‌های بومی). افزون بر اینها، بخش‌هایی از میراث به‌سبب آنچه به شکل نمادین بیان می‌داشتند، تخریب شده یا آسیب دیده‌اند (برای مثال، بوداهای بامیان)، و بدین‌سان از هر گونه اشتراک و رواداری ایدئولژیک باز ماندند. در امور مربوط به میراث، چه بسا که ارزش‌های مکان‌ها مناقشه‌آمیز می‌شود و به مجادلاتی در بارۀ حفاظت آنها می‌انجامد (برای مثال، ساختمان سیریِس در سیدنی).

در نا‌م‌گذاری روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی ۲۰۲۰ با اصطلاح «مشترک»، از کلیۀ همراهی‌کنندگان دعوت می‌شود که در مفهوم اشتراک ـ و مخالف‌های آن، مناقشه و مخالفت ـ در نسبت با فرهنگ‌ها، میراث، و مسئولیت واکاوی کنند. این اصطلاح، فراخوانی است برای بازنگریِ تفکر سنتی در این باره و جویای چشم‌اندازها و بینش‌های تازه و متنوعی است که بحث و گفتگو را دامن زند.

ارتباط با مجمع عمومی ۲۰۲۰ ایکوموس

«فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک» موضوع اصلی بیستمین مجمع عمومی ایکوموس و سمپوزیوم علمی آن نیز هست که در روزهای ۱ – ۱۰ اکتبر ۲۰۲۰ در سیدنی استرالیا برگزار خواهد شد.

بنابراین ارائه‌ها و مباحثی که در ارتباط با روی جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی ۲۰۲۰ برپا داشته می‌شود، مستقیماً به مجمع عمومی ۲۰۲۰ کمک می‌کنند (شرح سمپوزیوم علمی را اینجا ببینید).

چگونگی همکاری کمیته‌های ایکوموس

از کمیته‌های ایکوموس دعوت می‌کنیم که در ۱۸ آوریل فعالیت‌هایی مرتبط با موضوع فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک ترتیب دهند با هدف ارتقای آگاهی از ارزش‌ها و حفاظت آنها. این فعالیت‌ها می‌تواند شامل کنفرانس، سخنرانی، جلسۀ ارائۀ پوستر، مصاحبه، نشر خبر، میزگرد، بازدید از اماکن میراثی، بازدید میراث فرهنگی، کمپین در رسانه‌های اجتماعی، و غیره باشد. از کمیته‌های ایکوموس می‌خواهیم که از جوامع محلی برای مشارکت فعال در این بزرگداشت‌ها دعوت کنند.

اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی

۱۸ آوریل یکی از بهترین راه‌ها برای اشاعۀ اندیشه‌های حمایت از میراث فرهنگی و برقراری ارتباط در بارۀ فعالیت‌های این روز است. این روز انگیزه‌ای بزرگ برای همۀ اعضا و دوستان ایکوموس فراهم می‌کند تا آگاهی و مشارکت خود را ارتقا دهند.

از کمیته‌ها و سازمان‌دهندگان برنامه‌های ویژۀ ۱۸ آوریل می‌خواهیم تا اطلاعات مربوط به فعالیت‌های خود را در رسانه‌های اجتماعی (توییتر، فیسبوک، اینستاگرام و لینکداین) منتشر کنند و با هشتگ‌های زیر همراه سازند:

#۱۸April
#ICOMOS
#SharedCultures
#SharedHeritage
#SharedResponsibility
#IcomosIDM2020
#۱۸آوریل
#ایکوموس
#فرهنگهایـمشترک
#میراثـمشترک
#مسئولیتـمشترک
#روزجهانیـایکوموس۲۰۲۰

می توانید هشتگ‌ها را به زبان محلی خود ترجمه کنید. این کار به دبیرخانۀ بین‌المللی اجازه می‌دهد که اخبار شما را شناسایی کند و بخشی را در حساب کاربری رسمی ایکوموس در رسانه‌های اجتماعی قرار دهد:

فیس‌بوک
توئیتر
اینستاگرام

می توانید تصاویر و اطلاعات رویدادهای مرتبط با موضوع مناظر روستایی کشورتان، میراث و اعمال مرتبط با آن، اسلایدشوهای یا ویدئوهای کوتاه (زیر سی ثانیه) و یا حتی رویدادهای زنده را به اشتراک بگذارید. حتما در کنار تصاویر خود، توصیف، نقل قول، اطلاعات دقیق، و نیز هشتگ‌های مربوط را همراه کنید.

تصاویر خود از مناظر روستایی و فرهنگ و رفتار مرتبط با آن ها را در بانک تصاویر ایکوموس بارگذاری کنید (اگر تا کنون چنین اقدامی نکرده اید برای این کار حساب کاربری بسازید). در تمام موارد یادشده قبلاً اطمینان حاصل کنید که تمام حقوق مالکیت تصاویر از آن خودتان است.

لطفاً ما را از رویدادهای خود باخبر کنید

لطفاً دبیرخانۀ بین‌المللی ایکوموس را از برنامه‌های ۱۸ آوریل خود تا تاریخ ۱۸ مارس مطلع سازید تا بتوانیم آنها را در وبگاه ایکوموس منتشر کنیم و فعالیت‌های شما را به اطلاع اعضای خانوادۀ ایکوموس در سرتاسر جهان برسانیم. حتی اگر تا زمان مقرر اقدام نکردید، اطلاعات را ارسال کنید.

لطفاً این اطلاعات را به calendrier@icomos.org با ساختار زیر ارسال کنید (لطفاً جملات کوتاه باشند تا امکان ارائۀ مختصر آنها ممکن شود) و در عنوان ایمیل خود «۱۸ April event- your Committee» را ذکر کنید.

عنوان رویداد شما
چه کسی؟ سازمان دهندگان
چه موضوعی؟ ارائه کوتاهی از رویداد
چه زمانی؟
چه مکانی؟ کشور، شهر، نشانی
اطلاعات تماس رسمی
پایگاه اینترنتی
پیوست‌ها: پوستر یا بروشور

مشارکت در رویداد سالانۀ کمک‌های داوطلبانه

به‌مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی، ایکوموس هفتۀ فراخوان اعانه راه‌اندازی خواهد کرد. اطلاعات بیشتر به زودی منشتر خواهد شد!


نگاه کنید به:
۱۸ آوریل ۲۰۱۹ و موضوع مناظر روستایی
 

تجدید خاطرات ۱۸ آوریل ۲۰۱۹ را ملاحظه کنید و مهم‌ترین رویدادها را در گزارش تصویری ما ببینید.


منابع تصویرها:

۱/ Ile de Gorée, Sénégal © Françoise Gaujour / Flickr CC-BY-NC-SA
2/ Misión Tilaco Sierra Gorda Querétaro, Mexico © Comisión Mexicana de Filmaciones / Flickr
3/ Ottawa sculpture of a native Candian © Perry Mc Kenna / Flickr CC-BY
4/ Aboriginal woman, Australia © Steve Evans / Flickr CC-BY
5/ Saigon, Viet Nam – Franco-Chinese Bank, 1959-1961 © Mahaim / Flickr CC-BY-NC
6/Sirius western elevation viewed from Cumberland St / By Katherine Lu – Own work, CC BY-SA 4.0

یادداشت موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران دربارۀ موضوع سال ۲۰۲۰

به نظر می‌رسد که امروز بسیاری از پدیده‌ها و مشکلاتی که در مقیاس جهانی تأثیرگذارند، لزوم و فایدۀ توجه به چنین موضوعی را کاملاً برجسته ساخته‌اند. برگزیدن این موضوع در سال ۲۰۲۰ میلادی، می‌تواند مدخلی باشد برای آموختن از تجارب تاریخی طولانی زیست بشر بر کرۀ زمین، به مثابه محیط زیستی که در آن با همۀ موجودات مشترک است و نگاهداری و بهره‌مندی از آن نیازمند نگاه و اقدامی مشترک از سوی همۀ کشورها و فرهنگ‌ها است. این امر همچنین می‌تواند دعوتی باشد برای تأملی مجدد بر سیر پیچیدۀ شکل‌گیری فرهنگ‌ها و تمدن‌ها و مناظر فرهنگی گوناگون و پرشمار جهان، و نگاهی ژرف به چگونگی تعامل آنها با محیط تا در نتیجۀ آن بتوانیم هرچه آگاهانه‌تر مسئولیت خود را برای آیندۀ بشر به‌جا آوریم و تلاش کنیم تا تجارب مطلوب را تجدید کنیم و از تجارب نامطلوب بپرهیزیم.

متن اعلامیۀ فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت متشرک به زبان فارسی
متن اعلامیۀ فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت متشرک به زبان انگلیسی

همایش بین‌المللی «به سوی آینده‌ای پایدار: مدیریت تغییر در مناطق تاریخی و منظر پیرامونی»، بوسوم (فورت وِرک ۴) هلند، ۲۶ ـ ۲۷ مارس ۲۰۲۰ / ۷ ـ ۸ فروردین ۱۳۹۹

امروزه بحث‌‌های بسیاری پیرامون تحولات توسعه در شهرهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی وجود دارد، اما چه بر سر مناظر فرهنگی، مناطقی که شهر را به مناظر پیرامون‌شان می‌پیوندد، خواهد آمد؟ این مناطق تحت فشار قرار دارند، برای مثال به علت احداث مسکن و زیرساخت‌های شهری، و توسعۀ محوطه‌های تفریحی. تغییرات اقلیمی و انتقال انرژی دو عامل مهم در تغییر کیفیت فضایی این مناطق به شمار می‌رود.

در این همایش از طریق موردپژوهی و گفتگو تلاش می‌کنیم موضوعات اصلی و راهبردهای مواجهه با آنها را شناسایی کنیم. قصد داریم این موضوعات را در مراتب متفاوت، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، و طراحی پی‌گیری کنیم.

این همایش سه هدف اصلی دارد:
ارتقای آگاهی از موضوع فشار توسعۀ شهری بر شهر / منظر؛
تبادل دانش میان کسانی که در محوطه‌های میراثی نقش دارند؛
تلاش برای دستیابی به بهترین راهبرد ممکن برای مواجهه با این مسائل.

قصد داریم که در پایان همایش به بیانیه‌ای دربارۀ میراث در مناطق پرتحول برسیم که شامل بایدها و نبایدهایی برای مدیریت تحولات در این مناطق باشد به نحوی که تقویت‌کنندۀ ارزش‌های میراث و کیفیت فضایی گردد.

برای اطلاعات بیشتر در این باره به وبگاه همایش رجوع کنید.

انتشار «راهبرد واکنش کارکردی – فضایی شهری در شرایط بیماری همه‌گیر» به همت ایکوموس چین

ایکوموس چین با همکاری دانشکدۀ معماری دانشگاه جنوب شرقی چین راهنمایی مختصر برای مدیریت اضطراری شهری با عنوان «راهبرد واکنش کارکردی ـ فضایی شهری در شرایط بیماری همه‌گیر» منتشر کرده است. مدیریت تیم تدوین این راهنما بر عهدۀ پرفسور دانگ وِی، عضو ایکوموس چین و عضو دارای حق رأی ایکوموس چین در کمیتۀ بین‌المللی علمی معماری بومی، بوده است.

ایکوموس چین در این باره چنین نوشته است:«تمایل فراوان داریم که این محصول پژوهش و اندیشه را در اختیار همۀ همکاران ایکوموس در سراسر جهان قرار دهیم، و امیدواریم که این کار بخشی از یک تلاش همگانی جهانی باشد. ایکوموس چین برای همکاری با شما در این شرایط دشوار آماده است.»

دریافت راهنما به زبان انگلیسی