مدتی است که گزارش‌هایی مبنی بر وجود صفحاتی در فضای مجازی با نام و نشان مؤسسه یا ایکوموس بین‌الملل دریافت می‌شود. باری دیگر تأکید می‌کنیم که مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران افزون بر وبگاه آن (به نشانی iranicomos.org) تنها از طرقی که مرتباً در زیر پیام‌ها یادآور می‌شود، اخبار و آرای خود را منتشر می‌کند. نشانی این صفحات در اینستاگرام و گوگل‌پلاس و کانال تلگرام در صفحۀ اول وبگاه مؤسسه آمده است. سایر صفحات و کانال‌ها و گروه‌های به اسم موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران با این مؤسسه ارتباطی ندارند و طبعاً نظرات صاحبانشان را منعکس می‌کنند. همچنین به اطلاع می‌رساند که ایکوموس بین‌الملل هیچ انتشاراتی، اعم از مجازی و غیرمجازی، به زبان فارسی ندارد.

 

ایکوموس ایران در فضای مجازی:

https://telegram.me/iranicomosorg
Iranicomos.org
info@iranicomos.org
https://www.instagram.com/iranicomosorg/
https://plus.google.com/u/0/117367291634562588635/posts

 

 

ایکوموس و اتحادیۀ جهانی حفاظت از طبیعت (International Union for Conservation of Nature) با خرسندی اعلام می‌کنند که گزارش نهایی مرحلۀ دوم پروژۀ ارتباط حوزه‌های عمل (Connecting Practice project: Phase II) کامل شده و در این نشانی در دسترس قرار گرفته است. این پروژه در جستجوی روش‌های تازه و راهبردهای کاربردی برای شناخت و حمایت از ارتباط متقابل میراث طبیعی و فرهنگی در آثار میراث جهانی است.

مرحلۀ نخست این پروژه (۲۰۱۳ ـ ۲۰۱۵) با به‌کاربستن رویکردی محلی ـ جهانی در سه اثر میراث جهانی در مغولستان، اتیوپی، و مکزیک انجام شد. مرحلۀ دوم پروژه درس‌های آموخته شده از مرحلۀ نخست را به اقدام‌های کاربردی ترجمه کرد و در چگونگی دستیابی به فهمی بهتر از شخصیت در هم تنیدۀ ارزش‌های طبیعی، فرهنگی، و اجتماعی آثار کاوش کرد. در این مرحله دو بازدید میدانی به منظر فرهنگی پارک ملی هورتوبادی (Hortobágy National Park) در مجارستان و محوطۀ طبیعی ـ فرهنگی پارک مالوتی‌ـ‌دراکنسبرگ (Maloti-Drakensberg Park) در آفریقای جنوبی برگزار شد؛ همچنین گزارش‌هایی از کاربرد «بستۀ کاربردی ارتقای میراث ما» (Enhancing Our Heritage (EoH) Toolkit) در سوییس و فنلاند دریافت شد. این بسته شامل شامل روش‌شناسی‌ای برای ارتقای کارآیی مدیریت میراث است که در حین اجرای این پروژه در مورد چند اثر میراثی به کار بسته شد. گزارش نهایی مرحلۀ دوم، نتایج به دست آمده، درس‌های آموخته شده، و مشکلات پدید آمده در مسیر کاربرد این روش معرفی شده است. ارتباط حوزه‌های عمل اکنون به مرحله‌ای رسیده که اقدامات مورد نظر آن لازم است در سیاست‌ها، خط مشی‌ها، و سایر برنامه‌ها لحاظ شود.

نسخۀ گزارش‌های مرحله‌های اول و دوم را از این پیوند دریافت کنید:
گزارش مرحلۀ اول
گزارش مرحلۀ دوم.

 

برنامۀ تفصیلی توزدهیم مجمع عمومی ایکوموس در دهلی را از اینجا دریافت کنید.

برنامۀ ارائه‌های سمپوزیوم علمی مجمع عمومی را از اینجا دریافت کنید.

شادروان استاد سیف‌الله کامبخش‌فرد، باستان‌شناس و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران به روز ۸ آذر ماه ۱۳۸۹ در سن  ۸۱ سالگی در تهران در گذشت.

او به سال ۱۳۰۸ خورشیدی در تهران متولد شد. تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشتۀ باستان‌شناسی در دانشگاه تهران به پایان رساند و طی زندگی حرفه‌ای خود در مؤسسۀ باستان‌ شناسی دانشگاه تهران، ادارۀ کل باستان‌شناسی ایران، و مرکز باستان‌شناسی ایران مشغول به کار بود. او مدیریت فرهنگ و هنر استان خراسان و ریاست موزۀ ایران باستان در سال ۱۳۵۸ را در کارنامۀ کاری خود دارد. از فعالیت‌های مهم علمی او می‌توان به کاوش و پژوهش در بنای تاریخی کنگاور و طاق گرا و چاپ نتایج آنها به همت پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور اشاره کرد. سفالگری نیشابور در سده‌های پنجم و ششم هجری (به دو زبان فارسی و انگلیسی)، تهران سه هزار و دویست ساله، گور خمره‌ای اشکانی در گرمی مغان، سفال و سفالگری در ایران از ابتدای نوسنگی تا دوران معاصر، آثار تاریخی تهران، و نگاهی به تهران سه هزار سال پیش از دیگر کتاب‌های اوست.

مرحوم کامبخش‌فرد شخصیتی جدی و پژوهشگری توانا بود و از هر کوششی در ارتقای دانش خود و همکاران و خدمت به باستان‌شناسی و فرهنگ ایران دریع نورزید. مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران در سالروز درگذشت او، در کنار دیگر دوستداران میراث فرهنگی ایران، یادش را گرامی می‌دارد. روحش شاد و قرین رحمت الهی باد.

شادروان دکتر مسعود آذرنوش در پنجم فروردین ۱۳۲۴ در کرمانشاه متولد شد. کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشتۀ باستان‌شناسی از دانشگاه تهران دریافت کرد و سپس با استخدام در مرکز باستان‌شناسی ایران در محوطه‌های مختلفی چون سنگ‌شیر همدان، بنای تاریخی کنگاور، و حاجی‌آباد فارس به کاوش پرداخت. او سپس برای ادامۀ تحصیل به آمریکا رفت و در سال ۱۳۶۶ دکتری خود را از دانشگاه کالیفرنیا در لس‌انجلس اخذ نمود. پایان‌نامۀ ایشان حاصل کاوش‌های وی در حاجی‌آباد دارابگرد فارس بود که با عنوان «خانۀ اربابی دورۀ ساسانی در حاجی‌آباد فارس» به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است. ایشان ضمن تدریس در دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد در رشتۀ باستان‌شناسی از سال ۱۳۸۰ به مدت چهار سال رئیس پژوهشکدۀ باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور بود و همزمان در این سال‌ها تا زمان درگذشتشان، به روز ۷ آذر ماه ۱۳۸۷، به کاوش و مطالعات باستان‌شناسی در محوطۀ قلعه یزدگرد و تپۀ هگمتانه پرداخت.
مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران سالگرد درگذشت زنده‌یاد دکتر مسعود آذرنوش را که از اعضای پیوستۀ ایکوموس ایران بودند، به کلیۀ اعضای ایکوموس و جامعۀ علمی و فرهنگی ایران، به‌خصوص به جامعۀ باستان‌شناسی تسلیت میگوید و شادی روح آن عزیز را از خداوند منان خواستار است.

همکاران گرامی

جلسه‌ای با موضوع آب و میراث، به عنوان بخشی از بازدید فرهنگ/طبیعت در سمپوزیوم علمی دهلی برگزار خواهد شد. افزون بر این جلسه، معرفی کوتاهی نیز طی نشست‌های شورای علمی انجام خواهد شد. اخیراً کارگروهی فعال مشغول بررسی امکان و لزوم ایجاد یک کمیتۀ بین‌المللی علمی مختص این موضوع بوده‌اند. آنها منتظر دریافت نظرات و مشارکت اعضای ایکوموس و کمیته‌های علمی و ملی هستند. توقع می‌رود که این کارگروه در نشست شورای علمی ۲۰۱۸ گزارش و توصیه‌نامه‌ای عرضه کند. چنانچه به این زمینه علاقمندید لطفاً مستقیماً با آقای هنک وان شیک (Henk van Schaik) عضو ایکوموس هلند از طریق رایانامۀ او تماس بگیرید. برنامۀ کارگاه را از این پیوند دریافت کنید.

 

 

کمیتۀ آموزش با همکاری کمیتۀ استادکاران ایکوموس ایران برگزار می‌کند:

 

پاسداشت بیش از نیم قرن حضور
اســتاد محمد پاک‌نژاد
در مرمت و معماری سنتی

 

با شرکت و سخنرانی:
ـ استاد محمد پاک‌نژاد
ـ مهندس حسین رایتی مقدم
ـ مهندس شاهرخ کلانتری

 

زمان و مکان: سه‌شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶، ساعت ۱۵ – ۱۷
تالار دکتر شیرازی
تهران، خیابان ولی‌عصر، جنوب پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹. مرکز هنرپژوهی نقش‌جهان

 

همان‌گونه که اطلاع دارید مجمع عمومی ایکوموس در ماه دسامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۷) در دهلی برگزار خواهد شد. این رویداد بین‌المللی یکی از مهم‌ترین همایش‌ها در حوزۀ حفاظت از میراث فرهنگی است و به علت حاکم بودن سیاست غیرتبعیضی و مشارکت غیرسیاسی ایکوموس، حضور در آن برای همه آزاد است. بنیاد گتی (Getty Foundation) در ژانویۀ امسال برای برگزاری مجمع عمومی، کمک مالی چشمگیری به مبلغ هشتاد هزار یورو، به ایکوموس جهانی اهدا کرد اما اخیراً ناگهان به ایکوموس اطلاع داد که به عللی در ارتباط با مقررات تحریم‌های ایالات متحده، و بی آنکه هیچ تقصیری متوجه ایکوموس باشد، مجبور به پس گرفتن این کمک مالی خواهد بود؛ زیرا یکی از اعضای ایکوموس، که یک معمار جوان اهل سوریه است که به صورت نیمه‌وقت در یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور خود تدریس می‌کند، در این مجمع حضور دارد.

بنیاد گتی ایکوموس را مخیر کرده که یا این عضو سوری را از حضور در مجمع منع کند و یا کمک مالی را بازگرداند. ایکوموس تصمیم گرفته است تا به اصول خود پایبند بماند و مبلغ کمک مالی را به بنیاد گتی بازگرداند.

ایکوموس جهانی اکنون به حمایت مالی شما برای تأمین هشتاد هزار یوروی که باید به بنیاد گتی بازگردانده شود نیازمند است. اگر هر یک از اعضا یا دوستان ایکوموس فقط ۵ یا ۱۰ یورو اهدا کند، ایکوموس خواهد توانست این مبلغ را در مدت چند روز فراهم کند.

لطفاً این درخواست را در شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. برای اطلاعات بیشتر در این باره و آشنایی با شیوۀ اهدای کمک مالی به ایکوموس جهانی به این نشانی رجوع کنید.

استاد جواد شفایی (۱۳۲۱ ـ ۱۳۹۶)ه

با نهایت تأسف مطلع شدیم که استاد جواد شفایی، هنرمند و استاد به‌نام رشتۀ گره‌چینی، در روزهای گذشته به پیشگاه حق شتافته است. استاد شفایی در کاشان متولد شده و همانجا نزد خانوادۀ اهل هنر خود آموزش دیده بودند. ایشان در سال‌های خدمت در سازمان میراث فرهنگی در حفاظت و مرمت آثار بسیاری، از جمله در مرمت شمس‌العماره، نقش داشتند و نشان درجۀ یک هنری دریافت کرده بودند. از ایشان کتاب هنر گره‌سازی در معماری و درودگری (دو جلد) به یادگار مانده که به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در سال ۱۳۸۰ به چاپ رسیده است.

موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران این ضایعه را به دوستداران میراث فرهنگی کشور و خانوادۀ آن استاد فقید تسلیت می‌گوید. روانش شاد باد.

استاد اصغر کاشی‌تراش اصفهانی (۱۳۰۸ ـ ۱۳۹۶)

مؤسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران درگذشت استاد اصغر کاشی‌تراش اصفهانی را به دوستداران میراث فرهنگی ایران و مخصوصاً به خانوادۀ محترم ایشان، تسلیت عرض می‌کند. ایشان که از حاملان سنت کاشی‌کاری ایران و از کارگزاران موثر در حفاظت از برخی آثار مهم تاریخی کشور در، در ساخت برخی بناهای شاخص دورۀ معاصر نیز نقش مهمی داشتند. امیدواریم که شیوۀ اندیشه و عمل استاد به دست شاگردان وی تداوم یابد.
زنده‌یاد استاد اصغر کاشی‌تراش اصفهانی نزد پدر خود، مرحوم استاد حسین کاشی‌تراش اصفهانی، هنرآموزی کرد که خود از استادان به‌نام این رشته به‌شمار می‌رفت. جد استاد، استاد عبدالرحیم، نیز از استادکاران به‌نام معماری و کاشی‌کاری اصفهان بودند.
از جملۀ آثار متعدد استاد اصغر کاشی‌تراش اصفهانی می‌توان به کاشی‌کاری معرق سردر بانک ملی سبزه‌میدان تهران (۱۳۲۶)، کاشی‌کاری معرق مسجد امام تهران (۱۳۲۷)، حفاظت و مرمت بقعۀ شیخ صفی اردبیلی زیر نظر مرحوم پدر و کاشی‌کاری معرق و معقلی مساجد متعددی در تهران همچون مسجد سجاد، مسجد آیت‌الله کاشانی، مسجد انصار، صحن حضرت سیدالکریم، سردر بانک ملی شهرری، مسجد هاشمی، مسجد فخرالدوله، مسجد بزازها، و نیز مسجد جامع بزرگ قزوین (۱۳۲۸ ـ ۱۳۳۵)، مرمت و بازسازی کاشی‌کاری هفت‌رنگ کاخ گلستان و کاشی‌کاری سفارت ایران در واشنگتن، کاشی‌کاری و گره‌چینی دانشسرای عالی و سردر وزارت امور خارجه (۱۳۳۷ ـ ۱۳۴۲)، همکاری در حفاظت امام‌زاده زید تهران، امام‌زاده حسین کاشان، و سردر باغ ملی (۱۳۴۴ ـ ۱۳۴۸)، امور کاشی‌کاری نما و داخل تئاتر شهر تهران (۱۳۴۹ ـ ۱۳۵۲)، کاشی‌کاری معرق حسینیۀ آقا در یزد (۱۳۵۲ ـ ۱۳۵۵) اشاره کرد. روانش شاد و یادش گرامی باد.