عدم برگزاری مجمع عمومی در تاریخ اعلام‌شده

باسمه‌ تعالی

با سلام و با آرزوی سلامت و تندرستی اعضای محترم ایکوموس ایران

به استحضار می‌رساند که با توجه به لزوم حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تشکیل جلسات، جلسۀ مجمع عمومی موسسه تا صدور مجوزهای لازم تشکیل نخواهد. زمان برگزاری مجمع در وقت مناسب اعلام خواهد شد.

با احترام
موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران

برگزاری مجمع عمومی عادی موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران در اردیبهشت ۱۳۹۹

دعوتنامۀ شرکت در مجمع عمومی عادی موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران در اردیبهشت ۱۳۹۹

مطابق مادۀ ۱۶ و ۱۷ اساسنامۀ موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، به شمارۀ ثبت ۱۳۳۲۷ و شناسۀ ملی ۱۰۱۰۰۵۰۷۶۳۱، بدین‌وسیله از کلیۀ اعضای محترم پیوسته و وابستۀ مؤسسه دعوت به‌عمل می‌آید در جلسۀ مجمع عمومی عادی مؤسسه که رأس ساعت ۱۵ در تاریخ دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ در نشانی زیر تشکیل می‌شود، شرکت فرمایند.

دستور جلسه عبارت است از:
۱. ارائۀ گزارش سالیانۀ مؤسسه از سوی هیئت مدیره و بازرسان
۲. انتخاب اعضای هیئت مدیره (شورای اجرایی)
۳. انتخاب بازرسان

قبلاً از توجه و مشارکت شما سپاس‌گزاری می‌گردد.

رئیس هیئت مدیرۀ مؤسسه
مهدی حجت

نشانی محل تشکیل مجمع عمومی: تهران، خیابان ولی‌عصر، ضلع غربی پارک ساعی، شمارۀ ۲۱۶۹، مرکز هنرپژوهی نقش جهان، تالار دکتر شیرازی

یادآوری:
۱. برای شرکت در مجمع ارائۀ کارت عضویت موسسه که تاریخ آن منقضی نشده باشد (۲۰۲۰ میلادی) الزامی است.
۲. مطابق تبصرۀ ۱ مادۀ ۱۶ اساسنامه، هر عضو پیوسته و وابسته می‌تواند به وکالت از سوی سه عضو از گروه خود در مجمع عمومی رأی دهد. وکالت باید کتبی باشد و قبلاً به اطلاع و تأیید هیئت مدیره رسیده باشد. وکالت‌نامه باید حداکثر تا روز جمعه، ۲۹ فروردین ۱۳۹۹، به دبیرخانه رسیده باشد تا فرصت بررسی در هیئت مدیره وجود داشته باشد. به وکالت‌نامه‌هایی که پس از این تاریخ برسد ترتیب اثر داده نخواهد شد. اعضا می‌توانند برای ارسال وکالت‌نامۀ خود از نمابر یا پست الکترونیک موسسه استفاده کنند.
۳. باتوجه به شیوع ویروس کرونای جدید و لزوم پایبندی به ضوابط و مقررات بهداشتی، برگزاری جلسۀ مجمع عمومی منوط به صدور مجوز برای تشکیل چنین جلساتی در آن تاریخ خواهد بود.

انتشار چهارمین شمارۀ گاهنامۀ کمیتۀ علمی معماری بومی ایکوموس ایران در فروردین ۱۳۹۹

چهارمین شمارۀ گاهنامۀ کمیتۀ علمی معماری بومی ایکوموس ایران در فروردین ۱۳۹۹ منتشر شد. در این شماره این مطالب را می‌خوانید:

یادداشت: چینه چیست؟/ سید محمد بهشتی
درآمدی بر شناخت: معماری بومی استان فارس(بخش اول) / مریم اختیاری و دیگران
درآمدی بر شناخت: معرفی تصویری روستای بومی چرکن/ افسانه عبدالهی
مقاله: معماری بومی کلیساهای روستایی ارامنه، منطقه سلماس و خوی/ آندره ماروتی
گزارش: کارگاه آموزشی- اجرایی معماری گلین با موضوع پوشش طاق ایستگاه کتاب روستای نوبندگان فارس/ سارا خواجویان و نریمان فرح‌زا
ترجمه: زیست‌پایداری و معماری بومی شمال شرقی هند / نیکو خالقی
روایت: من باشم و بی خیالِ من، کودکی ام / پروین آهنگر
اسکیس: در ‌کوچه پس‌کوچه‌های ایران/ مهدی طاهری
منتخب تصاویر ارسالی از معماری بومی
دیده‌بان: سید محمدامین طباطبایی

عکس روی جلد: برج کبوترخانه، میبد، یزد، ۱۳۹۸، مژگان پاک‌چشم.

موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران از همکاران کوشای این کمیتۀ علمی تشکر و قدردانی می‌کند. نسخۀ چاپی گاهنامه‌های کمیتۀ علمی معماری بومی در شمارگان محدود به زودی آماده خواهد شد.

دریافت نسخۀ دیجیتال

 

موضوع سال ۲۰۲۰: فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک

۱۸آوریل ـ روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی

موضوع سال ۲۰۲۰: فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک

در بارۀ این روز

ایکوموس هر سال، به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌‌های تاریخی، موضوعی را پیشنهاد می‌کند تا کمیته‌های ملی و بین‌المللی علمی، و دیگر سازمان‌هایی که تمایل به همکاری دارند، آن را گرامی بدارند و فعالیت‌های خود را پیرامون آن شکل دهند. موضوع سال ۲۰۲۰ فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک است.

چرا «فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک»؟

موضوع «فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک» منعکس‌کنندۀ زمینۀ جهانی میراث به مثابه بخشی از هویت فرهنگی است، در زمانۀ نقل و انتقال جمعیتی شتابان، تضاد، و بلاتکلیفی در بارۀ محیط زیست. این موضوع تصدیق می‌کند که میراث ـ چه مکان‌ها، منظرها، اعمال، و چه مجموعه‌ها (کلکسیون‌ها) ـ به دفعات با گروه‌ها و جوامع متعدد و متنوع ارتباط می‌یابد و نزد آنها واجد ارزش می‌شود. توجه به روابط میان فرهنگ‌ها یا گروه‌های فرهنگی و مسئولیت جمعی آنها برای مراقبت از خصوصیات، معناها، و ارزش‌های ژرف میراث فرهنگی و پاسداشت از آنها، هستۀ این موضوع اصلی است.

نباید از نظر دور داشت که مفهوم «مشترک» از قصد تحریک‌کننده است. در معنایی تاریخی، فرهنگ‌ها و جامعه‌ها مشترکاً در اقدامات فرهنگی، شیوه‌های عمل، و دیدگاه‌ها مساهمت داشته‌اند. اما، در مواردی این ویژگی‌ها بر مردم تحمیل شده  و در برابرِ آنها به جای پذیرشِ گروهی، مقاومت صورت گرفته است (برای مثال، اعتقادات مذهبی). در نمونه‌های دیگر، از دانش و عمل، به نحوی بسته محافظت شده و بدین سبب به اشتراک در نیامده است (برای مثال، در بسیاری از فرهنگ‌های بومی). افزون بر اینها، بخش‌هایی از میراث به‌سبب آنچه به شکل نمادین بیان می‌داشتند، تخریب شده یا آسیب دیده‌اند (برای مثال، بوداهای بامیان)، و بدین‌سان از هر گونه اشتراک و رواداری ایدئولژیک باز ماندند. در امور مربوط به میراث، چه بسا که ارزش‌های مکان‌ها مناقشه‌آمیز می‌شود و به مجادلاتی در بارۀ حفاظت آنها می‌انجامد (برای مثال، ساختمان سیریِس در سیدنی).

در نا‌م‌گذاری روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی ۲۰۲۰ با اصطلاح «مشترک»، از کلیۀ همراهی‌کنندگان دعوت می‌شود که در مفهوم اشتراک ـ و مخالف‌های آن، مناقشه و مخالفت ـ در نسبت با فرهنگ‌ها، میراث، و مسئولیت واکاوی کنند. این اصطلاح، فراخوانی است برای بازنگریِ تفکر سنتی در این باره و جویای چشم‌اندازها و بینش‌های تازه و متنوعی است که بحث و گفتگو را دامن زند.

ارتباط با مجمع عمومی ۲۰۲۰ ایکوموس

«فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک» موضوع اصلی بیستمین مجمع عمومی ایکوموس و سمپوزیوم علمی آن نیز هست که در روزهای ۱ – ۱۰ اکتبر ۲۰۲۰ در سیدنی استرالیا برگزار خواهد شد.

بنابراین ارائه‌ها و مباحثی که در ارتباط با روی جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی ۲۰۲۰ برپا داشته می‌شود، مستقیماً به مجمع عمومی ۲۰۲۰ کمک می‌کنند (شرح سمپوزیوم علمی را اینجا ببینید).

چگونگی همکاری کمیته‌های ایکوموس

از کمیته‌های ایکوموس دعوت می‌کنیم که در ۱۸ آوریل فعالیت‌هایی مرتبط با موضوع فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک ترتیب دهند با هدف ارتقای آگاهی از ارزش‌ها و حفاظت آنها. این فعالیت‌ها می‌تواند شامل کنفرانس، سخنرانی، جلسۀ ارائۀ پوستر، مصاحبه، نشر خبر، میزگرد، بازدید از اماکن میراثی، بازدید میراث فرهنگی، کمپین در رسانه‌های اجتماعی، و غیره باشد. از کمیته‌های ایکوموس می‌خواهیم که از جوامع محلی برای مشارکت فعال در این بزرگداشت‌ها دعوت کنند.

اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی

۱۸ آوریل یکی از بهترین راه‌ها برای اشاعۀ اندیشه‌های حمایت از میراث فرهنگی و برقراری ارتباط در بارۀ فعالیت‌های این روز است. این روز انگیزه‌ای بزرگ برای همۀ اعضا و دوستان ایکوموس فراهم می‌کند تا آگاهی و مشارکت خود را ارتقا دهند.

از کمیته‌ها و سازمان‌دهندگان برنامه‌های ویژۀ ۱۸ آوریل می‌خواهیم تا اطلاعات مربوط به فعالیت‌های خود را در رسانه‌های اجتماعی (توییتر، فیسبوک، اینستاگرام و لینکداین) منتشر کنند و با هشتگ‌های زیر همراه سازند:

#۱۸April
#ICOMOS
#SharedCultures
#SharedHeritage
#SharedResponsibility
#IcomosIDM2020
#۱۸آوریل
#ایکوموس
#فرهنگهایـمشترک
#میراثـمشترک
#مسئولیتـمشترک
#روزجهانیـایکوموس۲۰۲۰

می توانید هشتگ‌ها را به زبان محلی خود ترجمه کنید. این کار به دبیرخانۀ بین‌المللی اجازه می‌دهد که اخبار شما را شناسایی کند و بخشی را در حساب کاربری رسمی ایکوموس در رسانه‌های اجتماعی قرار دهد:

فیس‌بوک
توئیتر
اینستاگرام

می توانید تصاویر و اطلاعات رویدادهای مرتبط با موضوع مناظر روستایی کشورتان، میراث و اعمال مرتبط با آن، اسلایدشوهای یا ویدئوهای کوتاه (زیر سی ثانیه) و یا حتی رویدادهای زنده را به اشتراک بگذارید. حتما در کنار تصاویر خود، توصیف، نقل قول، اطلاعات دقیق، و نیز هشتگ‌های مربوط را همراه کنید.

تصاویر خود از مناظر روستایی و فرهنگ و رفتار مرتبط با آن ها را در بانک تصاویر ایکوموس بارگذاری کنید (اگر تا کنون چنین اقدامی نکرده اید برای این کار حساب کاربری بسازید). در تمام موارد یادشده قبلاً اطمینان حاصل کنید که تمام حقوق مالکیت تصاویر از آن خودتان است.

لطفاً ما را از رویدادهای خود باخبر کنید

لطفاً دبیرخانۀ بین‌المللی ایکوموس را از برنامه‌های ۱۸ آوریل خود تا تاریخ ۱۸ مارس مطلع سازید تا بتوانیم آنها را در وبگاه ایکوموس منتشر کنیم و فعالیت‌های شما را به اطلاع اعضای خانوادۀ ایکوموس در سرتاسر جهان برسانیم. حتی اگر تا زمان مقرر اقدام نکردید، اطلاعات را ارسال کنید.

لطفاً این اطلاعات را به calendrier@icomos.org با ساختار زیر ارسال کنید (لطفاً جملات کوتاه باشند تا امکان ارائۀ مختصر آنها ممکن شود) و در عنوان ایمیل خود «۱۸ April event- your Committee» را ذکر کنید.

عنوان رویداد شما
چه کسی؟ سازمان دهندگان
چه موضوعی؟ ارائه کوتاهی از رویداد
چه زمانی؟
چه مکانی؟ کشور، شهر، نشانی
اطلاعات تماس رسمی
پایگاه اینترنتی
پیوست‌ها: پوستر یا بروشور

مشارکت در رویداد سالانۀ کمک‌های داوطلبانه

به‌مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی، ایکوموس هفتۀ فراخوان اعانه راه‌اندازی خواهد کرد. اطلاعات بیشتر به زودی منشتر خواهد شد!


نگاه کنید به:
۱۸ آوریل ۲۰۱۹ و موضوع مناظر روستایی
 

تجدید خاطرات ۱۸ آوریل ۲۰۱۹ را ملاحظه کنید و مهم‌ترین رویدادها را در گزارش تصویری ما ببینید.


منابع تصویرها:

۱/ Ile de Gorée, Sénégal © Françoise Gaujour / Flickr CC-BY-NC-SA
2/ Misión Tilaco Sierra Gorda Querétaro, Mexico © Comisión Mexicana de Filmaciones / Flickr
3/ Ottawa sculpture of a native Candian © Perry Mc Kenna / Flickr CC-BY
4/ Aboriginal woman, Australia © Steve Evans / Flickr CC-BY
5/ Saigon, Viet Nam – Franco-Chinese Bank, 1959-1961 © Mahaim / Flickr CC-BY-NC
6/Sirius western elevation viewed from Cumberland St / By Katherine Lu – Own work, CC BY-SA 4.0

یادداشت موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران دربارۀ موضوع سال ۲۰۲۰

به نظر می‌رسد که امروز بسیاری از پدیده‌ها و مشکلاتی که در مقیاس جهانی تأثیرگذارند، لزوم و فایدۀ توجه به چنین موضوعی را کاملاً برجسته ساخته‌اند. برگزیدن این موضوع در سال ۲۰۲۰ میلادی، می‌تواند مدخلی باشد برای آموختن از تجارب تاریخی طولانی زیست بشر بر کرۀ زمین، به مثابه محیط زیستی که در آن با همۀ موجودات مشترک است و نگاهداری و بهره‌مندی از آن نیازمند نگاه و اقدامی مشترک از سوی همۀ کشورها و فرهنگ‌ها است. این امر همچنین می‌تواند دعوتی باشد برای تأملی مجدد بر سیر پیچیدۀ شکل‌گیری فرهنگ‌ها و تمدن‌ها و مناظر فرهنگی گوناگون و پرشمار جهان، و نگاهی ژرف به چگونگی تعامل آنها با محیط تا در نتیجۀ آن بتوانیم هرچه آگاهانه‌تر مسئولیت خود را برای آیندۀ بشر به‌جا آوریم و تلاش کنیم تا تجارب مطلوب را تجدید کنیم و از تجارب نامطلوب بپرهیزیم.

متن اعلامیۀ فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت متشرک به زبان فارسی
متن اعلامیۀ فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسئولیت متشرک به زبان انگلیسی

همایش بین‌المللی «به سوی آینده‌ای پایدار: مدیریت تغییر در مناطق تاریخی و منظر پیرامونی»، بوسوم (فورت وِرک ۴) هلند، ۲۶ ـ ۲۷ مارس ۲۰۲۰ / ۷ ـ ۸ فروردین ۱۳۹۹

امروزه بحث‌‌های بسیاری پیرامون تحولات توسعه در شهرهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی وجود دارد، اما چه بر سر مناظر فرهنگی، مناطقی که شهر را به مناظر پیرامون‌شان می‌پیوندد، خواهد آمد؟ این مناطق تحت فشار قرار دارند، برای مثال به علت احداث مسکن و زیرساخت‌های شهری، و توسعۀ محوطه‌های تفریحی. تغییرات اقلیمی و انتقال انرژی دو عامل مهم در تغییر کیفیت فضایی این مناطق به شمار می‌رود.

در این همایش از طریق موردپژوهی و گفتگو تلاش می‌کنیم موضوعات اصلی و راهبردهای مواجهه با آنها را شناسایی کنیم. قصد داریم این موضوعات را در مراتب متفاوت، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، و طراحی پی‌گیری کنیم.

این همایش سه هدف اصلی دارد:
ارتقای آگاهی از موضوع فشار توسعۀ شهری بر شهر / منظر؛
تبادل دانش میان کسانی که در محوطه‌های میراثی نقش دارند؛
تلاش برای دستیابی به بهترین راهبرد ممکن برای مواجهه با این مسائل.

قصد داریم که در پایان همایش به بیانیه‌ای دربارۀ میراث در مناطق پرتحول برسیم که شامل بایدها و نبایدهایی برای مدیریت تحولات در این مناطق باشد به نحوی که تقویت‌کنندۀ ارزش‌های میراث و کیفیت فضایی گردد.

برای اطلاعات بیشتر در این باره به وبگاه همایش رجوع کنید.

انتشار «راهبرد واکنش کارکردی – فضایی شهری در شرایط بیماری همه‌گیر» به همت ایکوموس چین

ایکوموس چین با همکاری دانشکدۀ معماری دانشگاه جنوب شرقی چین راهنمایی مختصر برای مدیریت اضطراری شهری با عنوان «راهبرد واکنش کارکردی ـ فضایی شهری در شرایط بیماری همه‌گیر» منتشر کرده است. مدیریت تیم تدوین این راهنما بر عهدۀ پرفسور دانگ وِی، عضو ایکوموس چین و عضو دارای حق رأی ایکوموس چین در کمیتۀ بین‌المللی علمی معماری بومی، بوده است.

ایکوموس چین در این باره چنین نوشته است:«تمایل فراوان داریم که این محصول پژوهش و اندیشه را در اختیار همۀ همکاران ایکوموس در سراسر جهان قرار دهیم، و امیدواریم که این کار بخشی از یک تلاش همگانی جهانی باشد. ایکوموس چین برای همکاری با شما در این شرایط دشوار آماده است.»

دریافت راهنما به زبان انگلیسی

یادبود استاد بزرگ معماری، شادروان استاد رضا معماران بنام (تبریزی)

کمیتۀ آموزش با همکاری کمیتۀ استادکاران و فناوری‌های کهن ایکوموس ایران برگزار می‌کند:
گرامیداشت استادکاران | ۲

یادبود استاد بزرگ معماری،
شادروان استاد رضا معماران بنام (تبریزی)

با حضور:
دکتر مهدی حجت، مهندس حسین رایتی مقدم، مهندس اکبر تقی‌زاده اصل، استاد عبدالرحمان وهابزاده، مهندس امید امیدی، بیوک معماران بنام (فرزند ارشد استاد)

نمایش فیلم:
کارنامۀ حرفه‌ای و مصاحبه با استاد رضا معماران بنام (تبریزی)

زمان و مکان: سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، ساعت ۱۵ – ۱۷،  تالار دکتر شیرازی
تهران، خیابان ولی‌عصر، جنوب پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹.
مرکز هنرپژوهی نقش‌جهان

سیزدهمن کنفرانس جهانی میراث معماری گلین، ۸ – ۱۱ ژوئن، ۲۰۲۱ / ۱۸ – ۲۱ خرداد ۱۴۰۰

سیزدهمن کنفرانس جهانی میراث معماری گلین

نگاه به عقب، حرکت به جلو
پیشرفت‌های حفاظت

 

سانتا فه، نیومکزیکو، آمریکا، ۸ – ۱۱ ژوئن، ۲۰۲۱ / ۱۸ – ۲۱ خرداد ۱۴۰۰

برگزارکنندگان: موسسۀ حفاظت گتی، برنامۀ گنج‌های ناپدیدشوندۀ سازمان پارک‌های ملی، دانشکدۀ طراحی استوارت وایتزمن دانشگاه پنسیلوانیا
تحت حمایت ایکوموس جهانی و کمیتۀ بین‌المللی علمی حفاظت میراث معماری گلین ایکوموس

ترا ۲۰۲۱ (Terra 2021)، سیزدهمین کنفرانس جهانی میراث معماری گلین در روزهای ۸ – ۱۱ ژوئن ۲۰۲۱ (۱۸ – ۲۱ خرداد ‍۱۴۰۰) در شهر سانتا فه، نیومکزیکو، آمریکا برگزار خواهد شد. این سیزدهمین کنفرانسی است که جامعۀ معماری گلین جهان از سال ۱۹۷۲ تحت حمایت ایکوموس برگزار کرده و پس از گذشت سی سال از برگزاری کنفرانس خشت ۹۰ (Adobe 90) در شهر لاس کروسِس، دومین کنفرانسی است که در نیومکزیکو برگزار می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود در حدود ششصد متخصص در حوزه‌های حفاظت، مردم‌شناسی، باستان‌شناسی، معماری و مهندسی، پژوهش‌های علمی، مدیریت محوطه‌های تاریخی، و توسعۀ پایدار میراث معماری گلین در این همایش حضور یابند.

فراخوان همایش در این نشانی در دسترس علاقه‌مندان است.

 

 

استاد حاج محمدقاسم اخوی‌یان، هنرمندی از تبار بزرگان نقش‌پرداز و معمار «اَبَرشَهر» درگذشت

استاد حاج محمدقاسم اخوی‌یان

 

از اوئیم و بسوی او باز می‌گردیم

استاد حاج محمدقاسم اخوی‌یان
هنرمندی از تبار بزرگان نقش‌پرداز و معمار «اَبَرشَهر» درگذشت و به سوی مینوی جاوید و جوار پروردگارش پیوست.

استاد اخوی‌یان زندگی هنرمندانه، پربار، و عارفانه‌اش را در نیشابور ویژۀ پرداختن به هنرهای وابسته به معماری ایرانی، بخصوص آجرتراشی نمود.

آجر سخت و زمخت، با اندیشۀ دقیق و نگاه نافذ او، در دستان هنرآفرینش همچون ماده‌ای انعطاف‌پذیر و حاصل کارش مخملین و نرم بود؛ تا آنجاکه تعدادی از آثار درخشان استاد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران درگذشت این استاد گرانمایه را به خانوادۀ محترم ایشان، به ویژه به فرزند ارجمندشان، جناب آقای دکتر محمدمهدی اخوی‌یان، معاون پژوهشی دانشگاه علم و فرهنگ، همکاران میراث فرهنگی خراسان، ادارۀ میراث فرهنگی نیشابور، و دوستداران فرهنگ و معماری سرزمینمان، تسلیت می‌گوید و از آفریدگار برای آن درگذشته مینوی جاوید و برای بازماندگان و دوستداران استاد، شکیبایی و تندرستی مسئلت دارد.

(عکس: خبرگزاری ایسنا، رضا قاسمی زرنوشه)

بیانیه دربارۀ تهدید میراث فرهنگی در شرایط درگیری‌های نظامی

۶ ژانویه ۲۰۲۰

بیانیه دربارۀ تهدید میراث فرهنگی در شرایط درگیری‌های نظامی

میراث فرهنگی از آغاز هزاره به نحو فزاینده‌ای در درگیری‌های نظامی و تحولات سیاسی هدف قرار گرفته است. آن را جهت تهیۀ سرمایۀ مورد نیاز برای جنگ‌افزار یا تحریک هویت و تخفیف اعتماد به نفس طرف مقابل، تاراج و یا کاملاً ویران کرده‌اند. موزه‌ها نیز همچون سایت‌های فرهنگی در بسیاری از کشورهای از این امر مستثنی نبوده‌اند.

شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) و شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها (ایکوموس) در مقام نمایندگان جامعۀ میراثی در جهان، در بارۀ این این روند رو به رشد و به طور خاص تحولات اخیر نگرانی بسیاری دارند. ایکوم و ایکوموس از همۀ طرف‌های درگیری‌های نظامی دعوت می‌کنند که معاعهدۀ ۱۹۵۴ لاهه برای حمایت از سرمایه‌های فرهنگی در هنگام درگیری‌های نظامی را به یاد داشته باشند.

در این معاهده، کشورهای عضو موافقت می‌کنند که «هر گونه تخریب سرمایه‌های فرهنگی، به هر ملت که تعلق داشته باشد، صدمه‌ای است به میراث فرهنگی همۀ نوع بشر، چراکه هر ملتی سهمی به فرهنگ جهانی اعطا می‌کند». ایالات متحدۀ آمریکا در سال ۲۰۰۹ و ایران در سال ۱۹۵۹ معاهدۀ لاهه را پذیرفتند.

هر دو کشور عضو معاهدۀ ۱۹۷۲ میراث جهانی نیز هستند. آمریکا در سال ۱۹۷۳ به عنوان اولین کشور، آن را پذیرفت و نقشی کلیدی در اشاعۀ آن ایفا کرد. ایران مهد ۲۴ اثر میراث جهانی یونسکو با اهمیت بسیار زیاد فرهنگی و طبیعی است ـ نه تنها برای ایرانیان، که برای نوع بشر و خاطرۀ جمعی آن.

افزون بر آن، در سال ۲۰۱۷، شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا قطع‌نامۀ ۲۳۴۷ را به تصویب رساند که چنین عنوان می‌کند: «اقدام به حملات غیرقانونی علیه سایت‌ها و بناهای اختصاص یافته به دین، آموزش، هنر، علم و مقاصد خیرخواهانه، یا بناهای تاریخی می‌تواند، در شرایط خاص طبق قوانین بین‌الملل، جنایت جنگی محسوب شود و مرتکبین به چنین حملاتی باید به دست عدالت سپرده شوند».

ایکوم و ایکوموس متفقاً و قویاً هر گونه تخریب عمدی میراث فرهنگی را محکوم می‌کنند. ما از همۀ طرف‌ها می‌خواهیم توافقات بین‌المللی حاکم بر درگیری‌های نظامی را محترم بشمارند، و میراث فرهنگی جهان را هرجا که واقع شده، صرف‌نظر از باورهای دینی و نیات سیاسی، حمایت کنند.

 


The International Council of Museums (ICOM) is the only international organization of museums and museum professionals. It is committed to the research, conservation, continuation and communication to society of the world’s natural and cultural heritage, present and future, tangible and intangible. ICOM is a membership association and a non-governmental organization which establishes professional and ethical standards for museum activities. As forum of experts, it makes recommendations on issues related to cultural heritage, promotes capacity building and advances knowledge. ICOM is the voice of museum professionals on international stage and raises public cultural awareness through global networks and co-operation programs.

ICOM facts and figures (October 2019)
44,700 professionals in 138 countries, 119 National Committees, 32 International Committees
For more information: www.icom.museums

The International Council on Monuments and Sites (ICOMOS) is a nongovernmental, not for profit international organisation, committed to furthering the conservation, protection, use and enhancement of the world’s cultural heritage. ICOMOS has built a solid philosophical, doctrinal and managerial framework for the sustainable conservation of heritage around the world. As an official advisory body to the World Heritage Committee for the implementation of the UNESCO World Heritage Convention, ICOMOS evaluates nominations and advises on the state of conservation of properties inscribed on the World Heritage List.

ICOMOS facts and figures (February 2019)
10,546 Individual Members in 151 countries, 271 Institutional Members, 107 National Committees, 28 International Scientific Committees
For more information see www.icomos.org